Te meblościanki chcą mieć "Kowalscy XXI wieku". Czy to początek nowego stylu w aranżacji wnętrz?

Meble segmentowe i duże regały znowu są modne. Jak wyglądają te, których pożądają teraz Polacy oraz czy spełniają tak wiele funkcji, jak to było w czasach PRL-u, kiedy w salonach królowały meblościanki Kowalskich? Wygląda na to, że rodzi się nowy styl w aranżacji wnętrz. Te nowoczesne meblościanki są stylowe, praktyczne i bardzo pożądane przez fanów dobrego designu.

Meblościanka nowoczesna o ponadczasowej stylistyce.Meblościanka nowoczesna o ponadczasowej stylistyce. Fot. Shutterstock

- Najbardziej uniwersalna i "nowoczesna" szafa nie jest w stanie spełnić wszystkich funkcji domowego magazynu. Człowiek współczesny, nie zdając sobie z resztą z tego sprawy, otacza się coraz większą ilością najróżniejszych drobnych nieraz przedmiotów, które biorą czynny udział w jego codziennym życiu, które stale powinny być pod ręką. Krępa bryła szafy ściennej jest zupełnie bezradna, zbyt jednostronna, zbyt zamknięta wobec różnorodności setek drobiazgów, które trzeba ująć, uporządkować i stale udostępniać. Stało się więc konieczne stworzenie struktury bardziej otwartej, rozwiniętej na większej płaszczyźnie ścian i zróżnicowanej w sposób umożliwiający spełnienie bardzo różnych funkcji - wyjaśnił Jan Szymański w "Książce o mieszkaniu" z 1972 roku. Choć meble segmentowe projektowano  już od lat 50., największa moda na meblościanki w polskich domach pojawiła się na początku lat. 60. Dużą popularność przyniosły im zorganizowane wystawy i pierwsze konkursy na wyposażenie niewielkich, ale funkcjonalnych mieszkań. W 1961 roku organizatorem jednego z nich był Związek Polskich Artystów Plastyków i Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego, który wyróżnił m.in. meblościankę zaprojektowaną przez Bogusława i Czesławę Kowalskich. Szybko stała się hitem meblarskim i marzeniem wielu Polaków żyjących w czasach PRL-u. Miała prostą, funkcjonalną i innowacyjną formę stworzoną według zupełnie nowych założeń projektowych - były to meble ułożone w różnych segmentach, które prócz półek i szafek miały składany tapczan i stół. Meblościanka Kowalskich trafiła do produkcji masowej. 

Bogusława i Czesław Kowalscy oraz ich kultowa meblościanka.Bogusława i Czesław Kowalscy oraz ich kultowa meblościanka. Fot. Nieznany autor. Zbiory rodzinne Bogusławy Michałowskiej-Kowalskiej i Jacka Kowalskiego I Historiaposzukaj.pl

Wtedy właśnie dokonał się przełom, zmieniając zasadniczo styl wytwarzanych mebli. Zdeterminowały one model standardowego mieszkania lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych. Zarysowała się wówczas już wyraźnie tendencja łączenia funkcji mebli, niegdyś przeznaczonych do poszczególnych celów, w zespoły wielofunkcyjne

- pisała Irena Zofia Huml-Bacz, polska historyczka sztuki, krytyczka, profesor nauk humanistycznych. 

Meblościanka Mieczysława Puchały.Meblościanka Mieczysława Puchały. Fot. Cotozafotel.pl

W czasach PRL-u "pustki sklepowe" były standardem, a meblościanka Kowalskich nie była jedynym meblem, który zdobił domy Polaków. Na początku lat 70. ubiegłego wieku do kupienia były też "meble dwuplanowe", które zaprojektował Mieczysław Puchała. To był projekt wielofunkcyjny, do samodzielnego montażu, który pozwalał stworzyć różne konfiguracje. W tej meblościance wyróżniono trzy główne segmenty: pierwszoplanowe, które ustawiane były w sposób dowolny, trzy regały drugoplanowe oraz przesłony oddzielające część pierwszą od drugiej. W zestawie był też tapczan, fotel-leżanka, cztery stoliki pomocnicze oraz jeden do kart, kwietnik, lustro, dwa pojemniki i tyle samo taboretów, schodki, półki nastawne, a nawet listwa do zasłon. W budowie tej meblościanki w I segmencie projektant uwzględnił również wnękę na tablicę rozdzielczą sprzętu RTV, półki i bieliźniarkę. Segment II spełniał funkcję sekretarzyka, barku, toaletki i stołu ze schowkami. Obie części były też oświetlone. Natomiast w segmencie III było przewidziane miejsce na książki, maszynę do pisania oraz fotel-leżankę.

Meblościanka Mieczysława Puchały miała 40 cm głębokości, 90 cm szerokości i 175 cm wysokości. Jej fronty ozdabiano fornirami i laminatami, a reszta wykonywana była ze zwykłej płyty wiórowej. Liczył się niedrogi, ale funkcjonalny projekt. Jego produkcją zajmowała się Wrocławska Fabryka Mebli. 

Meble segmentowe i duże regały znowu są modne. Jak wyglądają nowoczesne meblościanki? 

Meblościanki nowoczesne mają bardzo różnorodny design i funkcje. Są to piękne duńskie meble segmentowe w stylu vintage, którymi Polacy chętnie dekorują salony, gabinety, a nawet sypialnie. Nie brakuje też modnych form minimalistycznych, które montuje się nie tylko na ścianie, ale na przykład między jadalnią a salonem w celu wydzielenia różnych stref domu. Pięknie prezentują się współczesne projekty na wymiar, w których artyści i stolarze nawiązują do stylu art déco czy też stylistyki lat 50. ubiegłego wieku.

Niestety pełno jest też tanich mebli segmentowych o dużej i przytłaczającej formie, które oferuje wiele polskich sieciówek. Czy to oznacza, że nadal chcemy mieć przede wszystkim funkcjonalne domy? Ceny mieszkań w dużych miastach wciąż są bardzo wysokie. Wielu Polaków nie może sobie pozwolić na mieszkanie o wymarzonym metrażu. Dlatego urządzamy domy funkcjonalne, które mają wszystko, co jest nam potrzebne w codziennym funkcjonowaniu. Ponadto oferta designerskich meblościanek rodzimych producentów nie jest duża. Dlatego często Polacy decydują się na to, co jest, co znajdą na popularnych stronach wnętrzarskich lub w dużych sklepach stacjonarnych z wyposażeniem domu. Tylko szkoda, że to meble tylko dla jednego pokolenia. Nigdy też nie będą "ikonami designu"! Dlatego jeśli szukacie "czegoś więcej" we wzornictwie przemysłowym, zerknijcie na nasze propozycje. To meblościanki nowoczesne, które są stylowe, funkcjonalne, a których na pewno nie znajdziecie w popularnych sieciówkach wnętrzarskich. Ceny? Różnorodne.

Meblościanki do salonu, który lubi łączyć nowoczesność z ponadczasową stylistyką lat 50.-70. XX wieku

Meblościanka nowoczesna z ażurowymi elementami.Meblościanka nowoczesna z ażurowymi elementami. Fot. Loft-kolasinski.pl I Joel Hauck

Dziś trudno o nowe, porządne i stylowe meblościanki nowoczesne oraz duże regały, których stylistyka nawiązuje do lat 50. lub nieco późniejszych ubiegłego wieku. Sporo jest mebli odrestaurowanych, które sprzedają różne marki, ale świetnych nowości nadal nie widać albo trzeba się nieźle naszukać. Czy to więc może być pomysł na biznes? O tak! Meble, które łączą nowoczesne podejście i rozwiązania z duńską stylistyką lat. 50.-70., na pewno przez kilka dobrych lat utrzymają się w trendach wnętrzarskich. Ten styl jest jeszcze słabo widoczny w Polsce, ale jesteśmy pewni, że za jakiś czas podbije serca wielu Polaków. Dziś kojarzy się z aranżacjami modern mid-century, ale ten, o którym piszemy, jest nieco bardziej eklektyczny - są w nim również meble i dekoracje nawiązujące stylem do modern art déco i vintage. 

Meblościanka nowoczesna z ażurowymi elementami, którą wykonała polska marka WoodMaker, a zaprojektował Loft Kolasiński, to przykład stylowego, praktycznego, solidnego i naturalnego wzornictwa przemysłowego, którego potrzebujemy w świecie designu. 

Duży regał biblioteczny z zaokrąglonymi krawędziami, który wykonała polska marka Woodeffect, wygląda pięknie. Został zaprojektowany jako mebel do długiego korytarza. Ma fronty, które można przesuwać na całej długości regału. Konstrukcję mebla wykonano z płyty stolarskiej oklejonej naturalnym fornirem dębowym i wykończonej wodnym, matowym lakierem. 

Nowoczesne meblościanki Wood Republic to lekkie, subtelne i praktyczne formy z półkami, szufladami i szafkami, które wykonano ze sklejki, czyli sprasowanych płatów litego drewna brzozowego. Pomieszczą telewizor, dekoracje, bieliznę czy książki. Hebanowy model "RAJ.2" pięknie udekoruje każdy pokój. Możliwe jest wykonanie tej meblościanki nowoczesnej w innym kolorze i rozmiarze. 

Projekt meblościanki nowoczesnej z otwartymi półkami "Pełnia II P", którą zaprojektowała pracowania artystyczna IN, świetnie wpisuje się w najnowsze trendy wnętrzarskie. To jeden z tych mebli, który spełnia podwójną funkcję w domu - regału oraz "prześwitującej ściany", która stylowo wydziela strefy w jednym pomieszczeniu. To "klasyczne smukłości w nowym projekcie" - wyjaśniają projektanci marki. 

Szukasz minimalistycznych, a jednocześnie praktycznych meblościanek nowoczesnych? Propozycje różnorodnych modeli ze stali i naturalnego drewna sosnowego Worke, Fardo i Morko polskiej marki Retrowood warto rozważyć. To meble z industrialną nutą, które odnajdą się w wielu aranżacjach. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA