Stoliki kawowe - niewielkie i stylowe meble do każdego wnętrza. Za co je cenimy?

KaM
28.10.2020 12:00
Stoliki kawowe, choć dość niepozorne, pozwalają na wygodne i komfortowe delektowanie się chwilami spędzonymi na piciu kawy lub herbaty. Czasami niedocenione, stanowią ważny element wyposażenia dla tych, którym zależy na drobiazgowym przygotowaniu przestrzeni wokół według własnych potrzeb.

Eleganckie wnętrze z ozdobną sztukaterią i meblami z drewna.Eleganckie wnętrze z ozdobną sztukaterią i meblami z drewna. Fot. Abra Meble

Za co cenimy sobie stoliki kawowe?

Niekiedy trywializuje się obecność tej klasy mebli we wnętrzu mieszkania - prawda, że nie nadają się do zjedzenia przy nich rodzinnego obiadu, często też nie wymagają poniesienia na nie dużych nakładów pieniędzy. Osoby, które cenią sobie drobiazgowo przemyślaną aranżację przestrzeni, będą jednak obstawały przy tym, że te niewielkie meble mogą bardzo ożywić wnętrze i nadać mu oryginalny charakter. Zwróćmy uwagę: już za kilkaset lub nawet kilkadziesiąt złotych możemy kupić ciekawy model wprowadzający ożywienie do wnętrza. Trzeba też dodać, że to wygodne rozwiązanie, które pozwala na urządzenie kącie salonu, kuchni lub na tarasie kawowego kącika idealnego na krótkie, ale żywe i interesujące rozmowy z bliskimi lub przyjaciółmi. 

Jak dopasować stolik kawowy do aranżacji wnętrza?

Podstawową zasadą jest, aby wybrany model nie powodował przykrego dysonansu w zestawieniu z resztą mebli i przyjętym w danym pomieszczeniu designem. Pamiętajmy, że to stosunkowo niewielki przedmiot i pozwala wprawdzie na pewną dozę eksperymentów, ale i te muszą być przemyślane. Kontrast trzeba budować umiejętnie.  Zwróćmy więc uwagę na:

  • kolor
  • kształt
  • materiał wykonania

Wygodny stolik kawowy, czyli jaki?

Biały stolik z półkami.Biały stolik z półkami. Fot. Abra Meble

Dla każdego użytkownika zdefiniowanie wygodnego stolika kawowego będzie wymagało określenia nieco innych jego cech. Przede wszystkim podkreśla się, że:

  • stoliki kawowe z dodatkową półką będąc bardzo dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy chodzi nam o zaoszczędzenie miejsca i posiadanie pod blatem wygodnego schowka na drobne przedmioty
  • kolisty blat także będzie z reguły sprzyjał oszczędności miejsca, jest też bezpieczniejszy wtedy, gdy w domu są małe dzieci
  • stoliki modułowe lub z opcją rozłożenia pozwalają na cieszenie się radością z picia kawy w nieco szerszym gronie
  • najbardziej uniwersalne są stoliki wysokie na około 50 cm, bo znajdują się na poziomie siedziska

Stolik kawowy DIY, czyli proste sposoby na wykonanie bardzo stylowego mebla 

Warto podkreślić, że stolik kawowy można wykonać również własnoręcznie. Technika DIY nie wymaga w tym przypadku wielkich umiejętności i dużych nakładów. Wystarczy nieco starań i zmysłu plastycznego tak, aby nadać przedmiotowi odpowiednio estetyczne wykończenie. Bardzo popularne są modele wykonane z palet, które wpisują się w modę na meble z recyklingu. Pozyskane z nich deski można też opalić lub postarzyć według własnego gustu. 

Stoliki kawowe DIY można też tworzyć wykorzystując plaster wycięty z pnia drewna. Ubytki, które niekiedy są wewnątrz, można zalać żywicą epoksydową o odpowiednio przez nas dobranym zabarwieniu. Bywa też, że wykorzystuje się stary kufer lub przekształconą skrzynkę.

Więcej o: