Niekiedy trywializuje się obecność tej klasy mebli we wnętrzu mieszkania - prawda, że nie nadają się do zjedzenia przy nich rodzinnego obiadu, często też nie wymagają poniesienia na nie dużych nakładów pieniędzy. Osoby, które cenią sobie drobiazgowo przemyślaną aranżację przestrzeni, będą jednak obstawały przy tym, że te niewielkie meble mogą bardzo ożywić wnętrze i nadać mu oryginalny charakter. Zwróćmy uwagę: już za kilkaset lub nawet kilkadziesiąt złotych możemy kupić ciekawy model wprowadzający ożywienie do wnętrza. Trzeba też dodać, że to wygodne rozwiązanie, które pozwala na urządzenie kącie salonu, kuchni lub na tarasie kawowego kącika idealnego na krótkie, ale żywe i interesujące rozmowy z bliskimi lub przyjaciółmi.
Podstawową zasadą jest, aby wybrany model nie powodował przykrego dysonansu w zestawieniu z resztą mebli i przyjętym w danym pomieszczeniu designem. Pamiętajmy, że to stosunkowo niewielki przedmiot i pozwala wprawdzie na pewną dozę eksperymentów, ale i te muszą być przemyślane. Kontrast trzeba budować umiejętnie. Zwróćmy więc uwagę na:
Dla każdego użytkownika zdefiniowanie wygodnego stolika kawowego będzie wymagało określenia nieco innych jego cech. Przede wszystkim podkreśla się, że:
Warto podkreślić, że stolik kawowy można wykonać również własnoręcznie. Technika DIY nie wymaga w tym przypadku wielkich umiejętności i dużych nakładów. Wystarczy nieco starań i zmysłu plastycznego tak, aby nadać przedmiotowi odpowiednio estetyczne wykończenie. Bardzo popularne są modele wykonane z palet, które wpisują się w modę na meble z recyklingu. Pozyskane z nich deski można też opalić lub postarzyć według własnego gustu.
Stoliki kawowe DIY można też tworzyć wykorzystując plaster wycięty z pnia drewna. Ubytki, które niekiedy są wewnątrz, można zalać żywicą epoksydową o odpowiednio przez nas dobranym zabarwieniu. Bywa też, że wykorzystuje się stary kufer lub przekształconą skrzynkę.