Komplet wypoczynkowy do salonu. Co powinien zawierać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

KaM
29.10.2020 12:11
Komplet wypoczynkowy do salonu to bardzo ważny element wyposażenia mieszkania, który powinien być nie tylko ozdobny i czarować designem, ale też dawać poczucie komfortu. Co powinno się na niego składać, żeby możliwie najlepiej spełniał swoją funkcję? Na co jeszcze uważać? Podpowiadamy.

Szary komplet wypoczynkowy.Szary komplet wypoczynkowy. Fot. Abra Meble

Co powinien zawierać komplet wypoczynkowy?

Zawartość kompletu wypoczynkowego bywa zróżnicowana. Istotna jest już sama wielkość pomieszczenia - pamiętajmy, że przy wyborze wypoczynku do niewielkiego pokoju dalej bardzo cenna będzie oszczędność miejsca. Najczęściej możemy wybierać pomiędzy zestawami zawierającymi między innymi sofy i kanapy, narożniki, fotele lub pufy.  

Komplet wypoczynkowy a aranżacja salonu

Mówiąc o komplecie wypoczynkowym, mamy na myśli zestaw mebli przede wszystkim o wysokim poziomie komfortu. Obecność w salonie wypoczynku o designie, który nie będzie nam się podobał i ciekawie prezentował, również mija się jednak z celem. Mamy w tym przypadku do czynienia z niezwykle istotnym elementem aranżacji, który może ozdobić lub zepsuć estetykę salonu.  

Warto też, aby był ustawiony w taki sposób, żeby komunikacja w pomieszczeniu nie była utrudniona - stąd ważne są odpowiednie wymiary mebli. Można postawić na centralne rozmieszczenie sofy i foteli, ale w mniejszych pomieszczeniach dobrym wyjściem będzie raczej sofa narożna lub zestaw modułowy, który da się możliwie dobrowolnie konfigurować według potrzeb i wykorzystać po dokonaniu zmian. 

Jakie udogodnienia może nam dać wybór kompletu wypoczynkowego?

Kanapa dla miłośników zwierzątKanapa dla miłośników zwierząt Fot. Shutterstock

Przede wszystkim możemy wybrać komplet wypoczynkowy z funkcją spania. Wówczas otrzymujemy wygodną kanapę, którą bardzo chętnie będziemy wykorzystywać do codziennego użytku, równie komfortowe fotele przeznaczone do relaksu, ale także możliwość uzyskania dodatkowego miejsca do spania na przykład wtedy, gdy do naszych drzwi zapukają goście i zajdzie potrzeba ich przenocowania. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, aby wybrany przez nas model posiadał przestronną skrzynię na pościel i łatwo się rozkładał. Z powodu ostatniej kwestii trzeba dobrze zorientować się co do mechanizmu rozkładania. Niekiedy dodatkowe miejsce na przechowywanie drobnych przedmiotów znajdziemy we wnętrzu pufów.  

Jaki materiał na obicie kompletu wypoczynkowego?

Bez wątpienia bardzo ważne przy wyborze kompletu wypoczynkowego będzie to, jaki materiał wykorzystano do obicia kompletu wypoczynkowego. Jest to bardzo mocno związane z funkcjonalnością takich mebli - zaplamiona lub przetarta tapicerka nie będzie dobrą ozdobą salonu. Warto pamiętać, że:

  • skóra ekologiczna świetnie się prezentuje, ale wymaga odpowiedniej ostrożności - nie sprawdzi się np w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta o ostrych pazurkach
  • meble z pokrowcami są możliwie najbardziej optymalnym rozwiązaniem, bo zaplamiony materiał można zwyczajnie zdjąć i uprać
  • tkaniny meblowe do zadań specjalnych to z kolei specjalne obicia, które nie chłoną wilgoci i mają bardzo gęsty splot uniemożliwiający zaciąganie np. poprzez zaczepienie lub działalność zwierzęcych pazurków