Meble pokojowe: jak wybrać idealny regał na książki?

Kompletowanie mebli pokojowych powinno przebiegać tak, żeby dobrze dopasować się do indywidualnych potrzeb osoby mieszkającej w domu. Wybrać trzeba również regał na książki, który może być jednym z elementów wyposażenia gabinetu, ale bywa także, że umieszcza się go w salonie.

Meble pokojowe w kolorze jasnego drewna.Meble pokojowe w kolorze jasnego drewna. Fot. Abra Meble

Regał na książki zgodny z naszymi potrzebami i możliwościami

Planując wybór regału na książki, powinniśmy sobie zadać pytanie: o jaką ekspozycję naszej biblioteki nam chodzi? Może mieć ona charakter:

  • funkcjonalny: taki sposób wymaga wykorzystania bardziej pojemnego regału na książki, często pojawia się wówczas, gdy np. z powodu niewielkiego metrażu nie ma możliwości wyodrębnienia gabinetu do pracy z bogato wyposażoną biblioteczką
  • typowo ozdobny: ekspozycja książek jest w takim przypadku jednym z elementów wystroju wnętrza; nie ma potrzeby w tym przypadku by stawiać na ciężkie, masywne regały mieszczące opasłe tomy książek; często wystarczą designerskie półki, które zachwycają kształtem i wykończeniem

Bywa oczywiście, że oba sposoby traktowania książek w domowej przestrzeni łączą się i chodzi nam o to, aby przy wyborze mebli pokojowych wybrać komplet z pojemnym, ale też bardzo estetycznie i stylowo wykonanym regałem. 

Regał na książki w salonie

Białe meble pokojowe.Białe meble pokojowe. Fot. Abra Meble

Meble pokojowe muszą się charakteryzować ciekawym designem. W przypadku umieszczenia biblioteczki w zamkniętej przestrzeni przeznaczonej wyłącznie do pracy, możemy postawić na regały na książki wykonane np. z metalowego stelaża i wypełnienia z płyt OSB, MDF lub desek. W przypadku salonu taki wybór mógłby się sprawdzić jedynie w niektórych wnętrzach industrialnych. Na co więc warto zwrócić uwagę?

  • regał na książki powinien pasować do wystroju wnętrza
  • często bezpiecznym rozwiązaniem jest model otwarty, wykonany z drewna, w jego naturalnym kolorze lub biały
  • w nowoczesnych wnętrzach można postawić na przeszklenia, podświetlenia i ciekawy sposób wykończenia opierający się na wykonaniu mebla z płyty MDF
  • warto, aby taki mebel pokojowy wyposażony był też w wygodną szufladę na dokumenty
  • w przypadku, gdy w domu są np. zwierzęta, dobrym wyjściem może być umieszczenie książek za bezpiecznym przeszkleniem tak, aby utrudnić im do nich dostęp 

Regał na książki jako solidny i funkcjonalny mebel pokojowy

Planując zakup regału na książki trzeba dość drobiazgowo przemyśleć jego zastosowanie. Niekiedy może on wśród mebli pokojowych pełnić rolę przegrody lub mobilnej ścianki działowej. Trzeba też wziąć pod uwagę nie tylko ilość, ale też ciężar książek, które chcemy w tego rodzaju szafce umieścić. Bywa, że półki pod nieodpowiednio dużym ciężarem będą się odkształcać i wypaczać - porządne meble pokojowe powinny być wyposażone w specyfikacje określające ich maksymalną wytrzymałość.     

Niekiedy zamiast regału możemy postawić na wiszące lub narożne półki na książki. Łatwiej będzie w ich przypadku o zupełnie nietypowy design i kształty, gdzie można postawić np. na modele okrągłe lub o nieregularnie wykończonych krawędziach.

Jak wybrać interesujący regał na książki?

Nie zawsze musimy się zdawać na gotowe zestawy mebli pokojowych. Niekiedy znacznie bardziej kreatywnym rozwiązaniem będzie poszukiwanie ciekawych modeli w komisach czy internecie - można je przy tym przerobić wykorzystując techniki DIY. Najbardziej wytrwali i zdolni - mogą wykonać taki mebel pokojowy sami. Wariantów jest wiele - choćby wykorzystanie skrzynek po owocach. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.