Stół wigilijny w rustykalnym stylu. Te dekoracje urządzą dom na święta

Wioleta Bednarczyk, D Z
30.10.2020 14:36
Te dekoracje z mikołajem, choinką czy dziadkiem do orzechów, którego znamy z opowiadania dla dzieci o tym samym tytule, pięknie podkreślą rustykalny klimat stołu wigilijnego. Teraz można je również kupić z dużym rabatem.

Kubki, talerze i dekoracje z dziadkiem do orzechów pięknie wyglądają na stole wigilijnym.Kubki, talerze i dekoracje z dziadkiem do orzechów pięknie wyglądają na stole wigilijnym. Fot. Shutterstock

Stół wigilijny jest symbolem urodzaju i dostatku, dlatego chcemy, by w święta Bożego Narodzenia wyglądał pięknie i odświętnie. Ozdabiamy go świątecznymi dekoracjami, a także najładniejszą zastawą stołową i sztućcami, ponieważ tradycję uroczyście nakrytego stołu wigilijnego kultywujemy w Polsce od wieków i jest dla nas ważna. Zgodnie z nią rozpoczynamy wigilijną kolację, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest to symbol, który kojarzy nam się z narodzinami Jezusa, kiedy to gwiazda betlejemska rozjaśniła stajenkę – tak głosi Pismo Święte. Natomiast na znak pomyślności, zgody i szczęścia w rodzinie jeszcze przed rozpoczęciem wieczerzy dzielimy się opłatkiem. 

Stół wigilijny: Dekoracje w stylu rustykalnym

Stół wigilijny w rustykalnym stylu.Stół wigilijny w rustykalnym stylu. Fot. Shutterstock

Zobaczcie propozycje wystroju stołu wigilijnego w stylu rustykalnym, który jest ciepły i przytulny. Są dla wszystkich, którzy cenią sobie naturalną prostotę tradycyjnego stołu wigilijnego i tradycyjne kolory Bożego Narodzenia. To dekoracje z motywem mikołaja, choinki czy dziadka do orzechów znanego z opowiadania dla dzieci o tym samym tytule, którego autorem jest E.T.A. Hoffmann. Pasują do każdego wnętrza. Nie trzeba mieszkać w domku na wsi, by zaaranżować stół wigilijny w rustykalnym stylu! Te ozdoby idealnie przeniosą swojski klimat również do mieszkania w mieście. 

Stół wigilijny w stylu rustykalnym, czyli jakim? 

W Polsce ten styl kojarzy się z wiejską aranżacją starych domów i szlacheckich dworków, w których jest pełno naturalnych i solidnie wykonanych mebli z drewna. Jednak sama nazwa pochodzi od angielskiego słowa "rustic", które oznacza "swojski", "wiejski", a podstawą aranżacji faktycznie jest drewno, ale niedoskonałe, na którym widać sęki i różne spękania. Uzupełnieniem rustykalnej aranżacji są również naturalne tkaniny, nieregularna ceramika i ozdobne akcesoria kuchenne. Dlatego na stole wigilijnym w rustykalnym stylu nie może zabraknąć glinianych kubków, filiżanek i talerzy z motywem świątecznym, ozdobnej, ale nieeleganckiej choinki, a także bieżnika lub obrusa z lnu czy bawełny, na przykład z czerwonymi krasnoludkami albo reniferami.

Dekoracja stołu wigilijnego wcale nie jest trudna - z tym zadaniem poradzą sobie nawet najmłodsiDekoracja stołu wigilijnego wcale nie jest trudna - z tym zadaniem poradzą sobie nawet najmłodsi Fot. Shutterstock/ AnjelikaGr

Designerskie sztućce na stół wigilijny

Dzięki tym designerskim sztućcom twój stół wigilijny wyróżni się stylem. W rustykalnej aranżacji dominują komplety srebrne o zaokrąglonych krawędziach, ale te w złotym, miedzianym lub czarnym kolorze również będą odpowiednie. Najważniejsze, by pasowały do reszty dekoracji, które pojawią się na stole wigilijnym. 

Złote sztućce pięknie udekorują stół wigilijny.Złote sztućce pięknie udekorują stół wigilijny. Fot. Sambonet

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • agni.r

    Oceniono 1 raz -1

    Oj Pismo święte chyba nic nie głosi o złotych sztućcach. Nie przypominam sobie również psalmu o rustykalnej zastawie. Może się nie znam, zapytajcie Ordo iuris

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX