Glazura typu patchwork. Za co je tak cenimy?

Glazura patchworkowa zyskuje sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Styl, który nawiązuje do wzorów tkanin z wiktoriańskiej Anglii, pasuje do różnych pomieszczeń. Przede wszystkim jest jednak interesujący wizualnie, czyni różnicę, której tak potrzebujemy przy aranżacji wnętrz. Oto garść informacji o tym produkcie.

Kuchnia. Kuchnia.  Fot. Merkury Market

Skąd wzięły się płytki patchworkowe?

‘’Patch’’ to po angielsku łata. Nie trudno jest więc domyślić się, że inspiracją dla stworzenia takiej glazury były wzorzyste tkaniny, które angielskie kobiety zszywały z pozostałych kawałków materiałów. Te skrawki bardzo się ze sobą różniły: miały różny deseń, kolor i odcienie. Z ich połączenia powstawała jednak ciekawa i ozdobna kompozycja, którą zdecydowano się zainspirować tworząc bardzo klimatyczne płytki. Często są one wykorzystywane właśnie pod postacią glazury, która wspaniale będzie się prezentować na ścianach. 

Wzory patchworkowe, czyli jakie?

Stylistyka dostępna na glazurze patchworkowej jest dość zróżnicowana. Zwykle bazują na prostych kształtach geometrycznych, ale dostępne są również znacznie bardziej skomplikowane wzory nawiązujące do marokańskich lub hiszpańskich stylów zdobniczych. Bardzo różne są też wykończenia, które mogą być zarówno matowe, jak też i na wysoki połysk. 

Najpopularniejsze warianty barwne glazury patchworkowej

Zaletą płytek patchworkowych jest nie tylko ich atrakcyjny sposób zdobienia, ale także interesująca kolorystyka. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje odmian barwnych:

  • szarą - najbardziej popularne propozycje na ściany, które stylem nawiązują do cementowych kafli; najczęściej są bardzo precyzyjnie malowane, gdzie dominuje jedna barwa; stanowią połączenie stonowanych kolorów z ciekawym designem
  • kolorową - wspaniały pomysł na ścianę w kuchni, który odznacza się najczęściej bardzo żywymi kolorami; w praktyce nie tworzy problemów aranżacyjnych, choć mogłoby się wydawać, że ciężko będzie zestawić tak wielobarwne płytki z meblami
  • czarno-białą - pełen elegancji pomysł do wnętrz klasycznych, dobrze będą się też komponować w nowoczesnych aranżacjach

Jakie płytki patchworkowe są modne w 2020 roku?

Brązowa glazura.Brązowa glazura. Fot. Merkury Market

Zaletą glazury patchworkowej jest to, że często mamy do czynienia z produktami, które są modne zawsze. Można jednak pokusić się o wskazanie pewnej liczby wzorów, które w najbliższym czasie będą królować, Zaliczymy do nich:

  • patchworki kolorowe - omawiane już i popularne od kilku lat
  • glazura w barwach ziemi
  • płytki z wypukłymi wzorami i drobnym ornamentem
  • płytki postarzane

Gdzie dobrze sprawdzi się glazura patchworkowa?

Glazura patchworkowa będzie niezłym pomysłem zwłaszcza w kuchni i łazience. Wykorzystamy je najczęściej tylko na jednej z powierzchni, które mamy do obłożenia płytkami: albo na ścianie, albo na podłodze, gdzie jednak warto zastosować płytki bardziej wytrzymałe od glazury. Patchworkami można też zabezpieczyć przestrzeń wokół prysznica, obudować wannę lub wykorzystać na ścianie przy kuchence.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.