Łóżka dwuosobowe drewniane - tradycyjny i ekologiczny mebel do sypialni

Łóżka dwuosobowe wykonane z drewna to typowy mebel do sypialni, który może cieszyć użytkowników zarówno pięknym designem, jak też dużą wytrzymałością. Dobrze wykonany mebel z wysokiej klasy materiału może posłużyć na lata. Jest też ekologiczny. Na co zwracać uwagę?

Białe łóżko dwuosobowe.Białe łóżko dwuosobowe. Fot. Merkury Market

Dlaczego drewno?

Łóżka dwuosobowe drewniane mają wiele zalet, które znane i cenione są od lat. Nie jest przypadkiem, że niekiedy tego rodzaju stelaże są w stanie przetrwać długie lata, bo odpowiednio wybrane, obrobione i zakonserwowane drewno jest surowcem bardzo wytrzymałym. Dodatkowo cechuje je ogromna uniwersalność - dopasujemy je do wnętrz w różnych stylach od rustykalnego, przez minimalistyczny, aż po skandynawski lub loftowy. Pomocne będą przy tym różne alternatywy dla wykończenia takiego materiału, który może być naturalny, matowy, na wysoki połysk lub pomalowany specjalistyczną i bardzo odporną farbą. 

Jaki stelaż drewniany na dwuosobowe łóżko?

Dwuosobowe łóżko wykonane z drewna to nie tylko solidna rama z dobrze zaprojektowanymi nogami i wezgłowiem, które może mieć bardzo interesujący kształt, ale także prawidłowo wykonany stelaż drewniany. Deski stelażu powinny być odpowiednio gęsto rozstawione tak, aby nie uszkodzić materaca. Muszą również mieć odpowiednią wytrzymałość, żeby wytrzymać ciężar dwóch osób. Popularne materiały to chociażby:

  • sosnę - najczęściej stosowane rozwiązanie z uwagi na cenę, które jest jednak raczej mało funkcjonalne z uwagi na niską wytrzymałość; czasami dochodzi przy jego zastosowaniu do odkształcenia materaca, co nie sprzyja zdrowemu snu 
  • buk - listwy bukowe są znacznie bardziej wytrzymałym materiałem, niż drewno sosnowe; dobrze utrzymują materac z uwagi na swoją sprężystość, ale zapłacimy za nie znacznie drożej 
  • brzozę - kompromisowe rozwiązanie biorąc pod uwagę relację jakości do ceny

Materac jest bardzo ważny

Łóżko dwuosobowe.Łóżko dwuosobowe. Fot. Merkury Market

Oczywiście stelaż, nawet najlepiej skonstruowany, na nic się zda bez odpowiednio dobranego materaca lub materacy, które będą stanowiły o wygodzie łóżka dwuosobowego i zapewniały zdrowy sen. Pamiętajmy, że łóżka dwuosobowe mają wymiary od 140 x 200 cm do 200 x 200 cm. 

Design 

Wybierając łóżko drewniane możemy postawić na różne sposoby wykończenia drewna, co pozwala je dopasować do odmiennych aranżacji wnętrz. Bardzo ważny jest kształt wezgłowia, które może być proste i ascetyczne jak w stylu skandynawskim, ale również wyprofilowane lub ozdobione szczebelkami. 

Zrób to sam, czyli drewniane łóżko dwuosobowe DIY

Wydaje się, że wykonanie choćby typowego modelu drewnianego łóżka dwuosobowego jest dość trudnym zadaniem, które przerasta możliwości przeciętnie zaprawionego w majsterkowaniu człowieka. Nie jest to jednak prawda: można posłużyć się gotowym i niedrogim materiałem w postaci palet. Można je nabyć już za kilkanaście złotych za sztukę. Sposoby na ich połączenie i ciekawe wykończenia można znaleźć w Internecie.

Więcej o: