Jak wymierzyć drzwi wewnętrzne?

Remontujesz dom lub mieszkanie i zastanawiasz się, jak wymierzyć drzwi wewnętrzne? To nic trudnego - wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, aby ich montaż obył się bez kłopotów. Podpowiadamy, jak prawidłowo dokonać pomiaru drzwi.

Korytarz.Korytarz. Fot. Abra Meble

Nowe drzwi wewnętrzne montuje się nie tylko w nowych budynkach, ale także podczas remontu w tak zwanym starym budownictwie. W obu przypadkach kluczowe dla powodzenia późniejszego montażu oraz użytkowania jest dobór pasującego do wymiarów otworu drzwiowego rozmiaru futryny oraz skrzydła drzwi. Podpowiadamy, jak krok po kroku dobrać odpowiedniej wielkości gotowe, niedrogie drzwi wewnętrzne do własnego domu czy mieszkania.

Krok 1. Sprawdź wysokość otworu drzwiowego

Pierwszą czynnością, którą musisz wykonać, jest pobranie wymiarów otworu drzwiowego, a więc sprawdzenie, jak szerokie i wysokie jest „światło” drzwi. W tym celu najlepiej korzystając z metalowej, rozwijanej miarki budowlanej, zmierz wysokość otworu od podłogi do górnej jego krawędzi. Zrób to w kilku miejscach, gdyż podłoga może okazać się nierówna, a następnie zapisz najmniejszy z uzyskanych wyników.

Krok 2. Zmierz szerokość „światła” drzwi

Drugim istotnym wymiarem jest szerokość otworu drzwiowego, w którym po montażu powinny zmieścić się futryna razem ze skrzydłem drzwi wewnętrznych. Zmierz odległość od prawej do lewej krawędzi otworu w murze. Pomiaru dokonaj w kilku miejscach – przy podłodze, pośrodku wysokości drzwi oraz przy górnej krawędzi otworu w murze. Zapisz najmniejszy z uzyskanych wyników.

Krok 3. Pobierz wymiar szerokości muru

Drzwi wewnętrzne dostępne są z różnej szerokości futrynami, czyli ościeżnicami. Ważne jest aby były one węższe od grubości muru, dlatego musisz pobrać także ten wymiar. Jak to zrobić? Podobnie jak wcześniej wymiary grubości ściany należy sprawdzić w kilku różnych miejscach – zarówno na bocznych krawędziach po prawej, jak i lewej stronie otworu, jak również w jego górnej krawędzi. Gdy planujesz zakup ościeżnic o stałej szerokości, a mur na całej szerokości ma mniej więcej jednakową szerokość (+/- 1 cm), wystarczy wybrać najwyższy z wyników. Gdy nowe drzwi wewnętrzne będą mieć regulowaną ościeżnicę, zapisz najniższy pomiar.

Krok 4. Sprawdź, jakie drzwi wewnętrzne potrzebujesz – prawe czy lewe

Podczas zamawiania drzwi wewnętrznych z pewnością pojawi się pytanie, jak powinno się otwierać skrzydło drzwiowe. Do wyboru są modele tak zwane prawe i lewe. Czym się różnią? Prawe drzwi wewnętrzne posiadają zawiasy po prawej stronie i otwierane są w prawą stronę. Drzwi lewe analogicznie mają zawiasy umieszczone po lewej stronie i otwierane są na lewo. Gdy znasz wymiary otworu w ścianie, w którym zamontowane zostaną ościeżnica i skrzydło drzwiowe, a także wiesz, w którą stronę mają się otwierać, pora przystąpić do zamawiania drzwi.

Krok 5. Dobierz szerokość drzwi do wymiarów otworu

Według polskiego prawa budowlanego wymiary otworów drzwiowych powinny być standaryzowane. Oznacza to, że – jeśli były wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, będą miały wysokość ok. 206-208 cm i szerokość ok. 71, 81, 91 lub 101 cm. Dla otworu o szerokości 70-72 cm odpowiednie będą drzwi „sześćdziesiątki” (o łącznej szerokości skrzydła i framugi do 72 cm). Przy otworze o szerokości 80-82 cm odpowiednie będą drzwi „siedemdziesiątki” (łączna szerokość ościeżnicy i drzwi do 82 cm), a gdy „światło” drzwi wynosić będzie ok. 90-92 cm, pasować będą drzwi „osiemdziesiątki” (łączna szerokość futryny i skrzydła do 92 cm). W bardzo szerokich otworach, a więc ok. 100-102 cm, najlepszym wyborem będą drzwi określane jako „dziewięćdziesiątki”, a więc takie, w którym szerokość ościeżnicy i drzwi razem wynosić będzie maksymalnie do 102 cm, a minimum metr.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.