Jakie meble kuchenne - mat czy połysk?

Meble kuchenne dostępne są z frontami lakierowanymi na wysoki połysk bądź matowymi. Które z nich łatwiej się czyści? Jakie są trwalsze? Na których nie widać odcisków palców i zabrudzeń? Podpowiadamy, jakie wady i zalety mają meble kuchenne o różnych rodzajach wykończeń.

Biała kuchnia. Biała kuchnia.  shutterstock

Miniona dekada w branży mebli kuchennych stała pod znakiem frontów lakierowanych na wysoki połysk. Obecnie projektanci coraz częściej sięgają jednak po modele o matowym wykończeniu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się im.

Błyszczące meble kuchenne – wady

Meble kuchenne z wykończeniem na wysoki połysk łatwo ulegają zarysowaniu i często pojawiają się na nich ubytki powłoki po uderzeniu. Zależnie od jakości lakieru, laminatu czy folii pokrywających meblową płytę MDF, z biegiem lat mogą one tracić swój pierwotny wygląd. Pod wpływem światła słonecznego tanie białe fronty błyszczące mogą żółknąć, a w wyniku stosowania nieodpowiednich środków czyszczących ich połyskliwa powłoka może natomiast zacząć matowieć. Meble kuchenne z błyszczącymi frontami wymagają częstego mycia, gdyż widać na nich zabrudzenia – zwłaszcza odciski palców.

Meble kuchenne na wysoki połysk – zalety

Decydując się na meble kuchenne z frontami na wysoki połysk, zyskujemy nowoczesny, schludny, ale też chłodny wygląd wnętrza. Co więcej, meble kuchenne z błyszczącymi frontami można łatwo dopasować do wielu stylów wykończeniowych. Pomieszczenie wydaje się również zdecydowanie większe niż jest w rzeczywistości. Jak to możliwe? Błyszcząca powłoka na frontach działa niczym lustro czy szyba, odbijając światła słoneczne i naturalne oraz optycznie powiększając wnętrze.

Matowe meble kuchenne – minusy

Matowe meble kuchenne.Matowe meble kuchenne. Fot. Merkury Market

Wadą najmodniejszych mebli kuchennych ostatnich miesięcy jest konieczność zastosowania w przestronnym pomieszczeniu. W małym wnętrzu nieodbijające światła fronty z jednej strony ocieplają je, co jest zaletą, z drugiej jednak mogą je przytłaczać i sprawiać, że wydaje się mniejsze. Meble kuchenne w matowym wykończeniu mogą być nieodpowiednie dla osób pedantycznych. Nie widać na nich kurzu czy odcisków palców, ale trudno pozbyć się z nich tłustych plam.

Meble kuchenne o matowym wykończeniu – plusy

Plusem mebli kuchennych o matowym wykończeniu jest fakt, że ocieplają i udomawiają one wnętrze. Stosunkowo łatwo można je zaaranżować w rozmaitych stylach wnętrzarskich – od skandynawskiego, przez rustykalny, po tradycyjny (np. drewniane meble kuchenne z matowymi drzwiczkami). Ich zaletą jest też fakt, że są łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż meble kuchenne z błyszczącymi frontami.

Więcej o: