Jak połączyć funkcjonalność i estetykę w kuchni - odpowiednie fronty kuchenne przyjdą ci z pomocą

KaM
08.11.2020 12:00
Odpowiednio wyposażona oraz zaplanowana przestrzennie kuchnia staje się komfortowym miejscem nie tylko względem codziennego przyrządzania posiłków, ale również w odniesieniu do spędzania w niej wolnego czasu. Sprzed AGD na pewno będzie pomocny w gotowaniu i myciu naczyń, a wygodne meble, krzesła i stoły, pozwolą na przyjemnie spędzony czas na herbacie z rodziną. Zarówno estetyka, jak i funkcjonalność, może być w kuchni wyrażona poprzez odpowiednio dobrane fronty szafek kuchennych. Warto przyjrzeć się tej sprawie, bo być może odmieni to zarówno nasze podejście do kuchni, jak i wygląd tego pomieszczenia w naszym domu.

Czystość przede wszystkim

Fronty kuchenneFronty kuchenne fot. Merkury Market

Szafki kuchenne to miejsce, które w naszym domu jest wyjątkowo podatne na wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia. Rozchlapana kawa, skapnięty sos pomidorowy, czy wysypana kasza to tylko kilka z przykładów, przez które nasza kuchnia staje się brudniejsza. Dodatkowo na szafkach pojawić się mogą zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne – po upadku garnka, przejechaniu po powierzchni szklanym dzbanem lub zarysowaniu szafek ostrzem noża. Na obrzeżach, spoinach i w pęknięciach lub rysach mogą gromadzić się również drobnoustroje. Kuchnia powinna więc być miejscem, które możemy łatwo i efektywnie wyczyścić. Warto zainwestować w takie powierzchnie, które poddają się łatwo czyszczeniu, są wodoodporne i nie mają skłonności do pochłaniania wilgoci.

Złapać, czy nacisnąć?

Pryz wyborze frontów kuchennych często musimy zastanowić się, czy chcemy takie, które mają uchwyty, czy raczej te, które stanowią płaską taflę. Fronty szafek kuchennych z uchwytami to na pewno propozycja do kuchni klasycznych, w stylu prowansalskim lub retro. Są najczęstsza opcją, jaką możemy spotkać podczas zakupów, jak i w naszych domach. Kolor i wygląd samego uchwytu możemy dobrać specjalnie pod swój gust – na rynku dostępna jest ich szeroka oferta. Fronty bezuchwytowe to modne od kilku lat rozwiązanie do kuchni nowoczesnych. Specjalny mechanizm pozwala otwierać je po naciśnięciu samego frontu. To propozycja do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Wymaga jednak od nas częstszego mycia, gdyż taki sposób otwierania pozostawia na frontach ślady palców, które mogą nieestetycznie wyglądać zwłaszcza na błyszczących powierzchniach.

Biel oraz kolor

Białe fronty kuchenne to rozwiązanie zarówno klasyczne, jak i nowoczesne. Doskonale sprawdzi się również w małych kuchniach – jasne kolory bowiem optycznie powiększają wnętrze. Przy wyborze białych mebli kuchennych zwróćmy jednak szczególną uwagę na potrzebę ich czyszczenia, gdyż większość plam będzie na bieli doskonale widoczna. Kolorowe szafki kuchenne to możliwość większego wyboru i opcji do aranżacji. Kolor od kilku lat powraca do naszych kuchni, dlatego warto też pomyśleć o nim w trakcie kupowania frontów kuchennych do naszych szafek. Żywe kolory mogą wydawać się ekstrawaganckie, ale odpowiednio zaaranżowane ożywią nasza kuchnię i nadadzą jej nutę nowoczesności.

Mat, czy połysk?

Kuchnia. Kuchnia.  Fot. Merkury Market

Błyszczące powierzchnie frontów kuchennych ładnie odbijają światło – kuchnia staje się przestronna, dobrze oświetlona i optycznie powiększona. Z drugiej strony jednak błyszczące powierzchnie łatwiej poddają się zarysowaniu i uszkodzeniu, częściej musimy również usuwać z nich zabrudzenia, które na połyskliwym froncie mogą być doskonale widoczne. Matowe fronty są bardziej praktyczne. Mniej widać na nich zabrudzenia, pasują również do kuchni nowoczesnych, jak i klasycznych.

Fronty kuchenne to powierzchnia niezwykle dobrze wyeksponowana w naszej kuchni. Warto zatem dobrać je tak, by służyły nam przez długi czas oraz zachwycały nas swoim wyglądem i funkcjonalnością. W sklepie internetowym Merkury Market będziemy mogli dobrać odpowiednie fronty do naszych szafek – oferta bogata jest pod względem zarówno wzorów i kolorów, jak i wymiarów.

Więcej o: