Grzejnik łazienkowy. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

KaM
16.11.2020 12:25
Właściwy dobór grzejnika łazienkowego to ciepła łazienka, gdzie nie ma problemów z wilgocią. Dodatkowo może dawać inne korzyści - choćby to, aby można było na nim wysuszyć pranie. O czym pamiętać przy dokonywaniu zakupu? Podpowiadamy.

Jakimi rodzajami grzejników łazienkowych dysponujemy?

Grzejniki łazienkowe najczęściej składają się z dwóch pionowych kolektorów ze stali lub aluminium. Pomiędzy nimi umieszczone są rury w różnym rozstawie i ilości. Z zasady można wymienić grzejniki podłączone do systemu centralnego ogrzewania lub funkcjonujące osobno. Wyróżniamy wśród nich przede wszystkim cztery rodzaje grzejników łazienkowych:

  • elektryczne - z reguły o niewielkiej mocy, służące jako dodatkowe źródło ciepła w łazience; ich zaletą jest łatwość w użytkowaniu, wadą zaś wysoki koszt użycia
  • wodne - podłączane do systemu centralnego ogrzewania, posiadają stosunkowo dużą moc grzewczą
  • wodno-elektryczne - mają charakter hybrydowy: są podłączone do systemu centralnego ogrzewania, ale posiadają też grzałkę do użytkowania poza sezonem grzewczym
  • suszarki elektryczne - są dodatkowymi urządzeniami np. w sytuacji zastosowania w łazience ogrzewania podłogowego

Co wpływa na dobór grzejnika o określonej mocy?

grzejnikgrzejnik fot. shutterstock

Podstawowe pytanie brzmi: jak dużej mocy grzejnika potrzebujemy w naszej łazience? Warto zwrócić uwagę na cztery podstawowe kwestie:

  • wielkość pomieszczenia: jak duży metraż mamy ogrzać?
  • obecność i wielkość okien oraz drzwi: jak wielkie straty ciepła powodują
  • inne źródła ciepła w pomieszczeniu: czy dogrzewane jest np. dzięki ogrzewaniu podłogowemu? 
  • termoizolacja budynku: czy jest ocieplony i w związku z tym straty ciepła są ograniczone?

Właśnie z takimi danymi dotyczącymi naszego mieszkania powinniśmy wyruszyć na poszukiwania grzejnika łazienkowego do specjalistycznego sklepu. Po ich podaniu wykwalifikowani pracownicy powinni nie mieć problemów z dobraniem właściwej mocy urządzenia. W przypadku nowych mieszkań zwykle wylicza się sugerowaną moc ogrzewania w pomieszczeniu.

Zróżnicowany design grzejników łazienkowych: jaki wybrać?

grzejnikgrzejnik fot. shutterstock

Obecnie nie ma jednego wzorca estetycznego grzejników łazienkowych, który byłby godzien polecenia. Panująca na rynku różnorodność każe wybierać pomiędzy modelami bardziej minimalistycznymi a ozdobnymi. Należy tu pozostawić wybór samemu inwestorowi i jego poczuciu estetyki. Zawsze jednak warto doradzać taki zakup grzejnika łazienkowego, który mógłby zapewnić harmonię pomiędzy urządzeniem a wystrojem wnętrza. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że np. modele chromowane wyglądać mogą bardzo stylowo, ale ich sprawność energetyczna będzie z powodu tej powłoki nawet o 20 proc. niższa. 

Dlaczego do łazienki wybieramy grzejnik typu ‘’drabinka’’?

Łatwo jest zauważyć, że w przypadku większości domów grzejniki łazienkowe znacznie różnią się od tych, które stosowane są w pozostałych pomieszczeniach danego domu lub mieszkania. Popularne ‘’drabinki’’ cieszą się tak dużą popularnością z uwagi na swoje praktyczne zastosowania. Ich wykonanie pozwala na to, aby użytkowane były w pomieszczeniu od wyższej wilgotności, budowa zaś ułatwia suszenie ręczników lub bielizny.