Jaki powinien być kinkiet łazienkowy? Na jakiej wysokości go montować?

KaM
16.11.2020 16:00
Kinkiety łazienkowe powinny w sobie łączyć nieprzeciętną estetykę i praktyczny charakter. Ich obecność jest nieodzowna, bo pomimo coraz większej dbałości o estetykę w łazienkach, wciąż często są to nie dość dobrze doświetlone pomieszczenia. Golenie lub robienie makijażu wymagają zaś dość dobrego światła.

Jakie kinkiety łazienkowe mamy do wyboru?

KinkietyKinkiety Fot. Shutterstock

Dość duży wybór produktów na rynku może powodować pewne zamieszanie, warto więc dokonać systematycznego podziału. Wśród kinkietów łazienkowych wyróżniamy przede wszystkim:

  • kinkiety klasyczne - najczęściej nawiązują do stylu retro; ich wyróżnikiem są zwykle ozdobne abażury ze szkła lub tworzywa z żarówką skierowaną do góry lub dołu; ich mankamentem bywa to, że nie są zbyt funkcjonalne jako oświetlenie nad lustrem
  • kinkiety nowoczesne - różnego rodzaju modele nawiązujące do współczesnych aranżacji zdobniczych, choćby do stylu loftowego
  • kinkiety minimalistyczne - ich wyróżnikiem są proste bryły, usunięcie lub absolutne ograniczenie zdobień i praktyczny charakter; to właśnie je najczęściej umieszcza się nad lustrami 

Jaki kinkiet nad lustro wybrać?

Podstawową decyzją, z którą przyjdzie nam się zmierzyć, będzie wybór pomiędzy ozdobnym charakterem stylu klasycznego lub niektórych nowoczesnych kinkietów łazienkowych, a użytkowym minimalizmem. Jeśli zależy nam na tym, aby ułatwić sobie życie np. podczas golenia, powinniśmy postawić na minimalistyczne kinkiety łazienkowe. Można pozwolić, aby to płytki, ciekawa umywalka lub blat pod nią przyciągały wzrok, oświetlenie zaś niech będzie miało charakter praktyczny. Na rynku możemy nabyć lampy sprowadzone kształtem do czworoboku lub niemal płaskiej linii, które będą dobrze oświetlać miejsce przy lustrze. 

W jaki sposób zamontować kinkiet nad lustro?

KinkietyKinkiety Fot. Shutterstock

 Zaletą minimalistycznych kinkietów łazienkowych jest ich prosta konstrukcja, która często umożliwia umieszczenie ich tuż nad lustrem. Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, aby ich światło się w nim nie odbijało. Możemy postawić na jedno źródło światła lub większą ilość, najczęściej trzy kinkiety z żarówkami o nieco mniejszej mocy. Najczęściej poleca się produkty o mocy do 60W. Rozwiązanie z dwoma lub trzema kinkietami ma jeszcze jedną zaletę, która ważna będzie zwłaszcza dla pań - pozwala równomiernie oświetlić twarz, bez złudnych cieni, co sprzyja wykonaniu wysokiej jakości makijażu. Warto przy tym dodać jeszcze, że dodatkowe oświetlenie nad lustrem z reguły sprawdza się lepiej od rozwiązań, które zakładają wbudowanie go w ramę. 

Dlaczego warto wybierać kinkiety LED do łazienki?

Przede wszystkim warto zadbać o obudowy przeznaczone do miejsc wilgotnych, czyli o wysokim poziomie szczelności IP. Poleca się zwłaszcza te, w których wartość tego parametru wynosi przynajmniej 44. Kinkiety LED warto zaś polecić z uwagi na to, że są energooszczędne i wystarczają na zdecydowanie dłuższy czas użytkowania. Dziennie jest to kilkukrotnie niższe zużycie energii elektrycznej, co w skali roku może przekładać się na pokaźne sumy do zaoszczędzenia.  

Więcej o: