Czym się kierować wybierając materac dla dwojga?

KaM
17.11.2020 16:00
Czym powinno się kierować przy zakupie materaca dla dwojga? Czy aby na pewno wystarczy materac 160x200 cm? Takie pytania często pojawiają się przy okazji urządzania mieszkania. Bardzo dobrze, że je zadajemy - w końcu zdarza się nam przespać ? życia i warto, aby czas ten był spędzony zdrowo i wygodnie.

Czy materac 160x200 cm wystarczy?

Materac to najważniejszy element łóżka.Materac to najważniejszy element łóżka. Fot. Shutterstock

Wymiary materaca dla dwojga to pierwsza z trudności, które może napotkać na swej drodze osoba potrzebująca takiego produktu. Z pewnością musi być oparty na kompromisowym założeniu, że wprawdzie bliskość bardzo się liczy, ale niekiedy potrzeba nam nieco więcej przestrzeni, aby móc w pełni wypocząć i zregenerować siły. O zdrowy sen, tak przecież potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, może być trudno przy wyborze modelu węższego, niż 140 cm. Taka wartość stanowi absolutne minimum, które czasem podyktowane bywa niedostatkiem miejsca w sypialni. Jeśli więc model przeznaczony dla jednej osoby ma przynajmniej 90 cm szerokości, to czy dla dwojga potrzeba dwa razy więcej? Nie jest to absolutnie konieczne, ale najlepszym wyborem będą materace 160x200 cm i 180x200 cm. 

Jak długi powinien być materac dla dwojga?

Długość każdego materaca wyznacza się w ten sposób, że do wzrostu użytkownika dodaje się przynajmniej 20 cm. Uzyskany w ten sposób wymiar można uznać za wiążący. W przypadku modeli przeznaczonych dla dwojga trzeba się kierować tą samą regułą. Dodatkowe 20 cm dodaje się w takim wypadku do wzrostu wyższej osoby spośród użytkowników. Typowy materac 160x200 będzie więc dla przykładu odpowiednim wyborem dla osoby mającej około 180 cm wzrostu.

Jak bardzo twardy powinien być materac dla dwojga?

Wybierając model przeznaczony dla dwojga, chociażby typowy materac 160x200 cm, stajemy przed dylematem: jak twardy materiał wybrać? Z reguły mamy na tego rodzaju produktach oznakowanie, które pozwala na dokonanie szybkiej klasyfikacji. Warto zwrócić uwagę na symbole:

  • H1 - miękki materac przeznaczony dla osób, których waga nie przekracza 60 kg; popularne wśród osób o niewielkich gabarytach i wadze
  • H2 - materace oznaczone tym symbolem są średnio miękkie; oznacza to, że będą odpowiednie dla użytkowników ważących powyżej 60, ale nie więcej, niż 80 kg
  • H3 - materac średnio twardy dla osób, które ważą do 100 kg
  • H4 - polecany osobom ważącym powyżej 100 kg

Co zrobić, gdy różnica wagi między partnerami jest znaczna?

materacmaterac fot. Merkury Market

Zdarza się, że różnica wagi pomiędzy partnerami to nawet kilkadziesiąt kilogramów. W takiej sytuacji właściwie każde rozwiązanie wydaje się być niewystarczające. Zbyt miękki materac będzie sprawiał, że cięższa osoba będzie się zapadać, jej kręgosłup znajdzie się w nienaturalnej pozycji. Może to skutkować bolesnymi dolegliwościami. Z kolei zbyt twarda powierzchnia nie pozwoli się komfortowo wysypiać osobie lżejszej. Jak rozwiązać problem?

  • dwa materace mogą być jednym ze sposobów zaradzenia trudnościom, ale niekoniecznie dadzą oczekiwaną wygodę
  • materac partnerski pozwoli dogodnie wysypiać się obojgu partnerom; jego charakterystyką jest to, że składa się z części o dwóch stopniach twardości
Więcej o: