Oświetlenie schodów: co zrobić, aby było efektowne i praktyczne?

KaM
18.11.2020 12:05
Atrakcyjnie podświetlone schody, wewnętrzne czy zewnętrzne, to nie tylko wspaniała ozdoba, ale także zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie wchodzenia po nich lub schodzenia. Tego rodzaju instalacja musi być jednak dość dobrze zaplanowana i skrupulatnie wykonana. Na co należy zwrócić uwagę?

Co jest problemem przy podświetlaniu schodów?

Niestety, bardzo częstą praktyką jest to, że na etapie projektowania domu pomija się kwestię podświetlenia schodów. Jest to błąd, ponieważ najbardziej optymalny czas na tego rodzaju planowanie występuje przed położeniem instalacji elektrycznej. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy każdy stopień ma być podświetlany oddzielnie. Jeżeli nie uda nam się tego przewidzieć dostatecznie wcześnie, to będą nas czekały liczne przeróbki, które mogą się okazać później trudne do dostatecznego zamaskowania.

Co składa się na oświetlenie schodów?

Schody drewnianeSchody drewniane fot. Shutterstock

Poprzez oświetlenie schodów rozumiemy kilka rodzajów źródeł światła, które często będą się wzajemnie uzupełniać tworząc niecodzienny efekt. Mowa przede wszystkim o:

  • żyrandolu - bardzo często w formie plafonu po to, aby zaoszczędzić miejsce; w przypadku krętych lub wyjątkowo długich schodów najczęściej wykorzystuje się kilka źródeł światła tak, żeby możliwe było pokrycie nim całej powierzchni; najczęściej wykorzystywane we wnętrzach o klasycznym wystroju
  • kinkiety - wyróżnić można propozycje odpowiednie zarówno do klasycznych wnętrz, jak też tych bardziej nowoczesnych; w przypadku ostatnich doskonale sprawdzą się kinkiety o minimalistycznej stylistyce, które dodatkowo są w stanie dość dokładnie oświetlić schody
  • oświetlenie LED do schodów - ekologiczne, energooszczędne i atrakcyjne wizualnie; przeznaczone przede wszystkim do nowocześnie urządzonych wnętrz

Oświetlenie schodów można też podzielić na:

  • punktowe - poszczególne źródła światła mają charakter punktów zabezpieczonych w dedykowanych do tego oprawach; zwykle umieszcza się je w stopniach schodów lub na ścianach
  • liniowe - dotyczy przede wszystkim tasiem LED, które umieszcza się pod poręczami lub wzdłuż stopni schodów

Nowoczesne rozwiązanie: oświetlenie LED z czujnikiem ruchu

Zastosowanie listew LED daje bardzo duże możliwości w zakresie interesującego i bardzo estetycznego wyeksponowania schodów. Można je jeszcze powiększyć wówczas, gdy taki rodzaj oświetlenia wyposaży się w czujnik ruchu. Można kupić gotowy system opraw schodowych z wbudowanym czujnikiem. Pozwala to na zwiększenie funkcjonalności oświetlenia, ale także oszczędność energii - jej pobór następuje tylko wówczas, gdy jest potrzeba, aby dioda się zapaliła.  

Jakiej barwy oświetlenie schodów wybrać?

Zastosowanie oświetlenia schodów LED pozwala na dość dużą różnorodność w zakresie wyboru barwy światła. Jej wybór zależy od przynajmniej kilku czynników. Jednym z bardziej istotnych jest sam kolor schodów. Do ciemnych schodów wykonanych z drewna poleca się ciepłą barwę, która pomoże stworzyć dość przytulny klimat. Chęć ukazania ich w naturalnym kolorze powinna zaś skłaniać do wyboru neutralnej barwy LED (4000 K). 

OświetlenieOświetlenie fot. Shutterstock

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • sylwia.domaszewska

    Oceniono 1 raz 1

    Też będziemy mieli takie ledy w ścianie, stwierdziliśmy że będą najbardziej pasowały do metalowych schodów z drewnianymi stopniami w nowoczesnym stylu jakie zamówiliśmy do nowego domu w parkietlux. Lubimy stylowe ale zarazem praktyczne rozwiązania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX