Sofy do salonu i inne meble w stylu vintage. Komu przypadną do gustu?

Sofy do salonu i inne meble w stylu vintage to jedna z opcji, którą możemy wykorzystać w aranżacji naszego domu lub mieszkania. Czym właściwie jest taki styl? Komu się spodoba, dla kogo zaś będzie gromadzeniem rzeczy w złym stylu? Gdzie jest granica? Podpowiadamy.

Vintage, czyli co?

Cała rzecz tkwi we wzornictwie. W najbardziej szerokim znaczeniu określenia ‘’vintage’’ używa się dla oznaczenia przedmiotów ‘’z poprzedniej epoki’’, którym nadaje się nowe życie. W modzie, gdzie określenie to zaistniało już w XIX w., oznacza dzisiaj rzeczy starsze niż 20 lat lub stylizowane na takie. Sofy do salonu i inne popularne meble nie muszą być przejawem staromodnego gustu, ale sposobem na urządzenie wnętrza w odmiennym stylu, często znacznie ciekawszym od obecnie rozpowszechnionych. Jak umeblować salon w stylu vintage?

Styl vintage bywa bardzo praktyczny

Wersalka - podstawowy element wyposażenia dużego pokoju w PRLWersalka - podstawowy element wyposażenia dużego pokoju w PRL Shutterstock

Zdarza się, że aranżacja w stylu vintage jest świetną okazją do tego, aby wykorzystać meble, które niekoniecznie zdają się pasować do reszty wystroju, ale z jakiegoś powodu nam odpowiadają. Zdarza się, że chodzi o coś, co dostaliśmy w spadku po ukochanej babci lub ma dla nas bardzo duże znaczenie sentymentalne. Przy tym jest zwyczajnie ładne i ciekawe. Choćby sofa do salonu w starym stylu lub solidna i dobrze się trzymająca komoda czy szafa. Nie chodzi jednak o to, żeby w najprostszy sposób wstawić stary mebel do pokoju urządzonego przy pomocy sprzętów z najnowszych kolekcji, które możemy bez problemu nabyć obecnie w sklepach i to za przystępną cenę. Styl vintage, dobrze zrozumiany, zakłada potrzebę przywrócenia im świetności, nadania nowego życia. Rzecz ma nawiązywać do przeszłości, ale funkcjonować na nowo. Być może stara sofa do salonu wymaga nowej tapicerki, która będzie lepiej nawiązywać do współczesnego wnętrza, ale z tradycyjnymi kształtami. W przypadku komody lub szafy w grę wchodzi czyszczenie drewna, jego impregnacja, być może też malowanie. Niekoniecznie zresztą na pierwotny kolor. Właśnie barwność, wzorzystość, ciekawe zmiany w zakresie designu - za te cechy ceni się styl vintage.

Vintage czy eklektyzm?

Wnętrze z dużą ilością drewna, w którym sofę udekorowano jednolitymi i wzorzystymi poduszkami.Wnętrze z dużą ilością drewna, w którym sofę udekorowano jednolitymi i wzorzystymi poduszkami. Fot. Shutterstock

Wybierając meble vintage do naszego wnętrza, powinniśmy pamiętać, że w stylu tym nie chodzi o zbieranie starych przedmiotów reprezentujących wręcz różne epoki. Ich zestawienie niekoniecznie będzie wskazywać na nasz subtelny gust i miłość do przedmiotów dobrej jakości, ale może raczej przypominać skład staroci dość bezładnie zgromadzonych. Powinniśmy więc raczej postawić na nawiązanie do jednego stylu z przeszłości. Jeśli więc odnowimy i wstawimy sofę do salonu nawiązującą do lat 90., to nie łączmy jej z fotelami w stylistyce powstałej o dwadzieścia lat wcześniejszej.

Moda na elementy aranżacji w stylu vintage

Nie masz starej szafy po babci lub sofy do salonu, która pozostała w dobrym stanie u rodziców? Nic nie szkodzi. Moda na styl vintage sprawiła, że producenci oferują elementy wyposażenia, które bardziej lub mniej dokładnie nawiązują do stylistyki sprzed lat. Ich zaletą jest jednak to, że często są to produkty o jak najbardziej nowoczesnym standardzie w zakresie ich użyteczności.

Więcej o:
Copyright © Agora SA