Kanapy do salonu: rozkładane i bez tej funkcji. Jakie są ich wady i zalety?

Kamil Michaluk
20.11.2020 12:01
Kanapy do salonu stanowią podstawowe wyposażenie w tym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że to właśnie tutaj toczy się duża część życia towarzyskiego i rodzinnego. Wybierając je możemy postawić na modele rozkładane lub nie. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Zalety rozkładanej kanapy do salonu, które bardzo cenimy

Wielu osobom wciąż wydaje się, że kanapy do salonu rozkładane mają bezdyskusyjną przewagę nad ich pozbawionymi tej funkcji odpowiedniczkami. W rzeczywistości sytuacja jest bardziej skomplikowana. Niemniej - musimy przyznać, że możliwość przekształcenia takiego mebla w ‘’łóżko na specjalne okazje’’ jest praktyczna i bardzo kusząca. Oczywiście trzeba nieco więcej czasu poświęcić na to, aby wybrać model nie tylko odpowiednio miękki, ale takży wyposażony w sprawny, niezawodny i łatwy w obsłudze mechanizm rozkładania takiego mebla. Nie można też przecenić tego, że absolutna większość takich kanap oferuje dość duże i pojemne pojemniki na pościel. Niekiedy mogą też służyć za dodatkowy schowek na inne przedmioty. 

Rozkładana kanapa do salonu a zdrowie

Kanapa do salonuKanapa do salonu Fot. Merkury Market

Krytycy rozkładanych kanap do salonu często podkreślają, że nie jest to dobry mebel do spania z uwagi na nasze zdrowie. Z reguły nie warto więc wybierać do spania niezwykle miękkiej sofy, gdzie nasz kręgosłup będzie pod wpływem ciężaru ciała układał się w nienaturalnej pozycji. Owszem, można postawić na model dość twardy i dobrany nawet pod kątem codziennego sypiania na nim, ale z pewnością będzie o niego trudniej, niż o odpowiedni materac dobrany do łóżka. Istnieje też ryzyko, że w toku normalnego użytkowania w ciągu dnia powierzchnia kanapy do salonu rozkładanej i tak się wypaczy. Niekiedy podnosi się też, że codzienne składanie i rozkładanie mebla jest uciążliwe, sen zaś na kanapie będącej w ciągłym użytkowaniu przez różne osoby może nie odbywać się w dość higienicznych warunkach.

Kanapa do salonu bez funkcji rozkładania - nowy sposób myślenia o aranżacji domu

Rosnąca popularność kanap do salonu bez funkcji spania pokazuje, że w poważnej mierze zmienia się nasz stosunek do aranżacji wnętrza z praktycznego na bardziej skupiony na designie. Oczywiście w większej mierze dotyczy to domów lub przestronnych mieszkań, niż tych najmniejszych, gdzie dalej królowały będą sofy do salonu z funkcją spania, bo pozwalają zaoszczędzić miejsce. Coraz częściej wolimy się przespać, ale też przenocować gości na łóżku skrytym w sypialni.

Inne zalety kanap do salonu nierozkładanych

Kanapa dla miłośników zwierzątKanapa dla miłośników zwierząt Fot. Shutterstock

Przede wszystkim tego rodzaju meble są znacznie lżejsze i bardziej mobilne, co ma duże znaczenie wtedy, gdy na przykład musimy je wnosić lub znosić po schodach. Bardzo często mają też bardziej zgrabne kształty i zróżnicowany design. Można też wybrać mniejsze modele, które zajmują niewielką ilość miejsca, ale dalej spełnią swoją funkcję pozwalając na rozkwit kontaktów towarzyskich i odpowiedni komfort sprzyjający wypoczynkowi. Ich lekkość sprawia, że bez większego problemu możne je z mebli do salonu zamienić na odpowiednie do innych pomieszczeń. Świetnie sprawdzą się w gabinecie lub hallu.  

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • majesty99

    0

    Jak sofa czy narożnik to tylko z funkcją spania :) Posiadam narożnik solo od Puszmana i nie zamieniłabym go na żaden inny mebel wypoczynkowy :) Jest bardzo funkcjonalny, przestronny i solidny, a do tego wygląda bardzo ciekawie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX