Drzwi harmonijkowe: gdzie będą dobrym rozwiązaniem? Jakie możemy wybrać?

Kamil Michaluk
22.11.2020 12:00
Drzwi harmonijkowe bezsprzecznie są bardzo sprytnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić miejsce. Łatwo jest jednak trafić na model, który będzie miał tendencję do szybkiego zużywania się. Na co uważać i gdzie je montować?

Z czym kojarzą się drzwi harmonijkowe?

DrzwiDrzwi fot. shutterstock

Klasyczne drzwi wewnętrzne oczywiście mogą być piękne i trwałe, różnić się designem lub materiałem wykonania, ale zawsze będą zagospodarowywać nieco miejsca. Potrzeba przecież przestrzeni, aby mogły się swobodnie otwierać, co odbija się na rozplanowaniu wnętrza. Drzwi harmonijkowe z natury nie są tak trwałe, bo stanowią pewien kompaktowy mechanizm i nie powstają z kawałka drewna lub płyty, ale zmieścimy je nawet w małej przestrzeni bez obawy o to, że będą coś obijać lub zderzać się z innym skrzydłem drzwiowym. Stąd też kojarzy się je przede wszystkim z niewielkim metrażem i zapobiegliwym inwestorem, który nie chce go niepotrzebnie pomniejszać.

Drzwi harmonijkowe czy łamane? 

Czym różnią się drzwi harmonijkowe od łamanych? Ich odmiennych charakter poznamy gołym okiem - pierwsze składają się z kilku lub kilkunastu wąskich elementów, które ulegają składaniu na wzór harmonijki. Drzwi łamane to z reguły dwie części, przez co niekoniecznie trzeba zaraz rezygnować z wyszukanej estetyki. Gdzie zastosujemy więc drzwi harmonijkowe? Zasada jest prosta: wszędzie tam, gdzie bardziej zależy nam na niskiej cenie, niż na wyszukanym designie.

Jak działają drzwi harmonijkowe? 

Zasada działania drzwi harmonijkowych również jest dosyć prosta. Każda z budujących je lameli jest wyposażona w zawieszkę umożliwiającą poruszanie się po prowadnicach umieszczonych na górze i dole. Pomiędzy sobą połączone są elastycznie za pomocą taśm. 

Z czego wykonuje się drzwi harmonijkowe?

Drzwi harmonijkowe.Drzwi harmonijkowe. Fot. Shutterstock

Bardzo ważny dla wyglądu i trwałości drzwi harmonijkowych jest materiał, z którego je wykonano. Wyróżnia się więc modele zaprojektowane z:

  • tworzywa sztucznego - polistyren lub PVC zapewniają stosunkowo estetyczny wygląd i dosyć dużą trwałość; konkurencyjna w ich przypadku jest także cena; dodatkowo bywają lekkie i dostępne w dużym zróżnicowaniu kolorystycznym
  • drewniane - najdroższe spośród wszystkich drzwi harmonijkowych, ale jest to cena za możliwość cieszenia się naturalnym pięknem drewna; najczęściej wykonuje się je z drewna dębowego, sosnowego lub jesionowego
  • drewnopodobne - zwykle powstają z płyt wiórowych oklejanych laminatem; mogą być estetyczne, ale niezbyt trwałe 

Na co uważać kupując drzwi harmonijkowe?

Trwałość tego rodzaju drzwi wewnętrznych zależy od zastosowanego materiału, ale też od sposobu obchodzenia się z nimi i jakości elementów konstrukcyjnych. Tańsze modele z pewnością nie będą się sprawdzać tam, gdzie przebywają domowe zwierzęta. Psie łapki lub zwłaszcza kocie pazurki mogą uszkodzić lamele. Ważna jest też jakość rolek i prowadnicy - najlepiej by ostatnia była wykonana z aluminium. Drzwi muszą bez problemu przesuwać się i zamykać.