Biały stół do jadalni. Czy warto iść za modą?

Pokaźna część ofert dotycząca stołów do jadalni to meble w kolorze białym. Świadczy to o ich popularności. Czy warto postawić na taki design? Jeśli tak, to jaki kształt powinien mieć modny stół z białym blatem?

Dlaczego warto wybierać białe meble?

Stół do jadalni w białym kolorze bezsprzecznie jest w modzie. Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością mają znaczenie wpływy stylu skandynawskiego, który stawia na minimalistyczne wnętrza o stonowanych wyborach. Stół do jadalni w takim wnętrzu zwykle jest biały lub w naturalnej barwie drewna. Biel, chociaż zarzuca się jej niewielką praktyczność, jest ponadczasowa. W praktyce można ją wkomponować w aranżacje różnego rodzaju, bardziej lub mniej klasyczne. Zaletą białych mebli, w tym stołu do jadalni, jest optyczne złudzenie powiększania przez nie przestrzeni. Dodatkowo wprowadzają harmonię i pogodny nastrój. Dla utrzymania ich w czystości jest niezbędna regularna dbałość, ale wcale nie tak bardzo widoczne jest osiadanie na ich powierzchni kurzu.

Biały stół do jadalni a dodatki

Stół do jadalni.Stół do jadalni. Fot. Shutterstock

Wybór białego stołu do jadalni pozwala też na to, żeby wykorzystywać do niego dodatki w znacznie bardziej odważnych kolorach. Uniwersalny odcień blatu pozwala na to, żeby bardzo efektownie wyglądała na jego tle zastawa utrzymana w innej barwie, ale też narzuty na krzesła lub serwetki. Podsiadając wnętrze w modnym kolorze butelkowej zieleni, możemy śmiało dobrać do niego biały stół, ale już same pokrowce na krzesła lub zastawę także wybrać w barwie, którą mamy na ścianach.  

Biały stół do jadalni dla osób, które kochają eksperymentować

Wybór białego stołu do jadalni można spożytkować właśnie dlatego, że jest meblem bardzo uniwersalnym. Skoro więc będzie pasował do stosunkowo dużej liczby różnych aranżacji, to powinny na niego postawić osoby, które mają w zwyczaju dość często zmieniać wystrój wnętrza. Przy każdej kolejnej przemianie jadalni będą miały większe pole do wyboru innego koloru ścian i dodatków bez konieczności wymiany stołu do jadalni, który jest przecież meblem dosyć kosztownym. Pamiętajmy też o tym, że biel może mieć różne odcienie i sposób wykończenia. Do wnętrza w stylu prowansalskim przyda się np. stół do jadalni postarzany, z przetarciami i efektami sprawiającymi, że będzie wyglądał ciekawiej. W pomieszczeniu lśniącym stylem glamour także blat stołu musi być wykończony lakierem na wysoki pomysł. Minimalizm zaś lepiej będzie współgrał ze stołem do jadalni, który pokryto lakierem matowym lub satynowym.

Stół z białym blatem na drewnianych nogach

Stół i krzesłaStół i krzesła Fot. Shutterstock

Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z jednolicie białego stołu do jadalni, który zastąpić można modelem posiadającym drewniane nogi, które doskonale ukazują naturalne piękno drewnianych słojów. W podobnym stylu można dobrać krzesła. Niekiedy, chcąc zaoszczędzić nieco pieniędzy, dość dobrym wyjściem będzie zakup solidnie wykonanego stołu do jadalni z płyty MDF w kolorze białym, który będzie spoczywał właśnie na drewnianych nogach. To opcja kompromisowa, która łączy ciekawy efekt wizualny z łączy z mniejszymi kosztami. 

Więcej o: