Jak dobrać szafki nocne do sypialni w stylu loftowym?

Industrialna sypialnia lub urządzona w stylu soft-loft może być niezwykle klimatyczna. Odpowiednie kolory, cegła i kamień, nawet dobrze dobrane szafki nocne - tutaj wszystko ma znaczenie. O czym należy pamiętać? Podpowiadamy.

Dlaczego podobają nam się sypialnie w stylu loftowym?

Surowe piękno stylu industrialnego, choć przywodzi na myśl lofty gdzieś na Manhattanie, może być pod postacią stylu soft-loft reprodukowane w wielu miejsca. Nie tylko prywatnych domach, ale też np. hotelach. Przy całej swojej surowości, takie aranżacje posiadają coś z artyzmu - nie na darmo nowojorskie lofty szybko spotkały się z upodobaniem ich przez ludzi kultury i sztuki.

Jakie kolory i materiały na ścianach i suficie?

Sypialnia w stylu loftowym to przede wszystkim duża ilość bieli i szarości w różnych odcieniach. Oczywiście miejsce znajdzie się tutaj dla naturalnej cegły i różnego rodzaju betonu dekoracyjnego. W sklepach budowlanych znajdziemy też farby strukturalne, które niewielkim nakładem sił i pieniędzy pozwalają na uzyskanie efektu płyt betonowych. 

Łóżko w stylu industrialnym

Sypialnia.Sypialnia. Fot. Merkury Market

W przypadku wyboru łóżka do sypialni w stylu industrialnym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na mebel wykonany z materiałów odzyskanych dzięki recyklingowi. Doskonałym tworzywem są palety, które wystarczy oczyścić, zbić ze sobą i dobrać do nich materac. Wykonanie takiego mebla samemu, chociaż wymaga pewnej wprawy i posiadania zestawu narzędzi, pozwala znacząco zredukować koszty urządzenia sypialni w stylu industrialnym. W przypadku bardziej konwencjonalnych modeli poleca się te z metalową ramą. Lepiej sprawdzą się na tle innych loftowych akcentów wystroju. 

Szafki nocne w stylu loftowym

Bardzo ważny jest też odpowiedni dobór mebli do stylu industrialnego. Komoda lub w szczególności szafka nocna nie powinny być pełne przepychu, ale raczej łączyć piękno drewnianych słojów z elementami wykonanymi z metalu. Muszą być przy tym funkcjonalne, co dotyczy zwłaszcza wygodnej szafki nocnej. W cenie jest też prostota.

Okna i oświetlenie

Pomimo tego, że w sypialni cenimy sobie prywatność, to jednym z charakterystycznych cech stylu loftowego była zawsze obecność wyjątkowo dużych okien i to raczej pozbawionych firanek lub zasłon. W miarę możliwości należy dążyć do powielania takich schematów. Dla zachowania prywatności zamontować zaś wygodne rolety. Warto też w odpowiedni sposób rozmieścić oświetlenie o ciepłej barwie, które jeszcze podkreśli industrialny klimat. Metalowe kinkiety i lampy powinny koniecznie znaleźć się w takiej sypialni. 

Co z podłogą w loftowej sypialni?

Najczęściej poleca się skorzystanie z jednej spośród dwóch rodzajów podłóg korzystnie wyglądających w loftowej sypialni: wybór mamy pomiędzy naturalnym drewnem a jego imitacjami w postaci różnych paneli. Oczywiście pierwsza opcja jest ciekawsza, zwłaszcza w przypadku starego drewna, ale niesie konieczność poniesienia większych kosztów. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.