Chociaż do niedawna kojarzyły się raczej z zestawami wypoczynkowymi używanymi na tarasie i w ogrodzie, to coraz większe znaczenie zyskują sobie w aranżacji wnętrz. O ile bambus i wiklina są materiałami powszechnie znanymi i stosowanymi np. do wyrobu koszyków lub mat, o tyle rattan jest nieco bardziej anonimowy. Nazwa pochodzi z języka malajskiego, pierwotnie zapisywana jako ‘’rotan’’, stanowi określenie dla surowca pochodzącego z licznych gatunków rosnących tam palm, który jest bardzo przydatny w plecionkarstwie. Chociaż w niektórych krajach jego rabunkowe pozyskiwanie przyczyniło się do deforestacji, to rattan wraz z wikliną i bambusem jest surowcem przyjaznym środowisku. Zrobione z nich meble świetnie wpisują się we wnętrza inspirowane stylem eko.
Wyplatane fotele do salonu mogą być całkiem wygodne, ale są dosyć uniwersalne. Można je zestawiać z różnymi aranżacjami, jednak zawsze będą wprowadzały oczekiwaną lekkość, delikatność i naturalny charakter. W cieplejszej porze roku nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby je wystawić na zewnątrz, co dowodzi ich praktycznego charakteru.
Fotele do salonu wykonane z naturalnej plecionki to przede wszystkim bardzo designerskie meble, które pięknie się pomiędzy sobą różnią. Do dyspozycji mamy modele głębokie, ale też bardziej przypominające siedzisko, z wysokim lub niskim oparciem, podłokietnikami i okrągłym lub kwadratowym siedzeniem. Zdarzają się też modele, które kształtem przypominają futurystyczne meble, które często spotyka się wykonane z tworzyw sztucznych. Bardziej klasyczne fotele do salonu świetnie spiszą się w towarzystwie innych naturalnych materiałów - bawełnianych lub lnianych narzutek, poduszek i postawione na dywanie w modne etno wzory. Najczęściej spotyka się fotele do salonu z naturalnych materiałów:
Niestety, wadą foteli z rattanu jest ich wysoka cena. Misternie plecione, muszą jednak kosztować więcej, niż seryjnie produkowane z płyty meblowej i tapicerki. W salonie będą zdecydowanie mniej narażone na zniszczenie, niż na tarasie lub w ogrodzie. I tutaj warto jednak je odpowiednio wcześnie zaimpregnować - również po to, by dłużej opierał się matowieniu. Przy tym są lekkie i można je bezproblemowo przestawiać. Z reguły nie ma też problemu z tym, aby utrzymać je w czystości.