Fotele do salonu z rattanu, bambusa i wikliny - ich zalety i wady

W domowej przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku fotele do salonu zajmują niezwykle ważne miejsce. Warto przy tym dobrze przemyśleć ich wybór po to, by nie zwiększać kosztów. Ciekawą opcją, idącą z duchem czasu, jest zakup mebli z rattanu, wikliny lub innych ekologicznych materiałów. Czy warto?

Rattan, bambus i wiklina w salonie? Czas na styl eko!

Klasyczny model fotela na biegunach w stylu thonetowskim. Posiada finezyjne kształty uformowane z drewna, wyplatane siedzisko i oparcie, także gięte poręcze.Klasyczny model fotela na biegunach w stylu thonetowskim. Posiada finezyjne kształty uformowane z drewna, wyplatane siedzisko i oparcie, także gięte poręcze. Fot. Shutterstock

Chociaż do niedawna kojarzyły się raczej z zestawami wypoczynkowymi używanymi na tarasie i w ogrodzie, to coraz większe znaczenie zyskują sobie w aranżacji wnętrz. O ile bambus i wiklina są materiałami powszechnie znanymi i stosowanymi np. do wyrobu koszyków lub mat, o tyle rattan jest nieco bardziej anonimowy. Nazwa pochodzi z języka malajskiego, pierwotnie zapisywana jako ‘’rotan’’, stanowi określenie dla surowca pochodzącego z licznych gatunków rosnących tam palm, który jest bardzo przydatny w plecionkarstwie. Chociaż w niektórych krajach jego rabunkowe pozyskiwanie przyczyniło się do deforestacji, to rattan wraz z wikliną i bambusem jest surowcem przyjaznym środowisku. Zrobione z nich meble świetnie wpisują się we wnętrza inspirowane stylem eko.

Fotele do salonu z rattanu, wikliny i bambusa: jaki efekt dają?

Wyplatane fotele do salonu mogą być całkiem wygodne, ale są dosyć uniwersalne. Można je zestawiać z różnymi aranżacjami, jednak zawsze będą wprowadzały oczekiwaną lekkość, delikatność i naturalny charakter. W cieplejszej porze roku nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby je wystawić na zewnątrz, co dowodzi ich praktycznego charakteru. 

Designerski fotel do salonu

fotelfotel fot. Merkury Market

Fotele do salonu wykonane z naturalnej plecionki to przede wszystkim bardzo designerskie meble, które pięknie się pomiędzy sobą różnią. Do dyspozycji mamy modele głębokie, ale też bardziej przypominające siedzisko, z wysokim lub niskim oparciem, podłokietnikami i okrągłym lub kwadratowym siedzeniem. Zdarzają się też modele, które kształtem przypominają futurystyczne meble, które często spotyka się wykonane z tworzyw sztucznych. Bardziej klasyczne fotele do salonu świetnie spiszą się w towarzystwie innych naturalnych materiałów - bawełnianych lub lnianych narzutek, poduszek i postawione na dywanie w modne etno wzory. Najczęściej spotyka się fotele do salonu z naturalnych materiałów: 

  • okrągłe
  • wiszące
  • z podnóżkiem
  • z poduszką
  • z metalowymi lub drewnianymi nogami

Fotele do salonu z rattanu, wikliny i bambusa - drogie, ale piękne i wytrzymałe

Niestety, wadą foteli z rattanu jest ich wysoka cena. Misternie plecione, muszą jednak kosztować więcej, niż seryjnie produkowane z płyty meblowej i tapicerki. W salonie będą zdecydowanie mniej narażone na zniszczenie, niż na tarasie lub w ogrodzie. I tutaj warto jednak je odpowiednio wcześnie zaimpregnować - również po to, by dłużej opierał się matowieniu. Przy tym są lekkie i można je bezproblemowo przestawiać. Z reguły nie ma też problemu z tym, aby utrzymać je w czystości. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.