Kuchnia w kształcie litery "u" - jak ją urządzić?

Kuchnia w kształcie litery "u" to funkcjonalne i stylowe rozwiązanie. Nic więc w tym dziwnego, że kuchnie w kształcie litery "u" mają coraz więcej zwolenników. Kuchnia w literę "u" pozwoli na całkowite zagospodarowanie przestrzeni, zachowując przy tym idealną komunikację pomiędzy innymi strefami wnętrza. Kuchnia powinna być praktyczna i uniwersalna, dlatego dowiedz się, jak urządzić kuchnie, aby spełniała wszystkie potrzeby domowników i zachęcała do jak najczęstszego korzystania z niej.

Kuchnia w kształcie litery 'u'.Kuchnia w kształcie litery 'u'. Fot. Shutterstock

Główne zasady aranżacji kuchni w kształcie litery "u"

Kuchnia to miejsce wymagające dużej swobody w poruszaniu się, a taką swobodę możemy uzyskać decydując się na kuchnie w kształcie litery u. Dobrze przemyślana przestrzeń w kuchni nie tylko pozwoli nam na przechowywanie dużej ilości rzeczy, ale też rozszerzy obszar roboczy w kuchni, w którym będziemy mogli wykonywać wszelkie kuchenne czynności. Kuchnia w literę "u" będzie pełna światła i lekkości, jeżeli nie będzie miała górnej zabudowy. Nie jest ona konieczna, ponieważ pojemne szafki stojące pomieszczą wszystkie przedmioty kuchenne, a w miejsce wiszących szafek można zawiesić wiszące półki. Kuchnia w kształcie "u" sprawdzi się zarówno w kwadratowych jak i prostokątnych pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy równoległymi ciągami szafek. Odstęp ten powinien wynosić co najmniej 90 cm . Popularnym rozwiązaniem w kuchniach tego typu jest umiejscowienie zlewu pod oknem. Dzięki temu będziemy mogli zmywając naczynia podziwiać przestrzeń za oknem. Umiejscowienie sprzętów i mebli kuchennych w takiej kuchni wymaga dobrego planu. Lodówka i kuchenka powinna być w bocznym ciągu szafek i powinny być one oddzielone blatem roboczym mającym co najmniej 40 cm.

Projektowanie przestrzeni kuchni w kształcie "u" otwartej na salon

Kuchnia w kształcie "u" wygląda świetnie nie tylko w zamkniętej przestrzeni, ale też w kuchniach otwartych na salon. Projektowanie przestrzeni w tym przypadku nie jest trudne, ale żeby osiągnąć zamierzony efekt warto zastosować kilka sprawdzonych zabiegów. Jednym z nich jest ułożenie szafek od strony otwartej w ciągu, w taki sposób, żeby tworzyły modny barek. Dodatkowy stół w kuchni już nie będzie potrzebny, wystarczą jedynie stylowe hokery obok barku i kilka dodatków. Pozostałą część kuchni należy zaprojektować jako roboczą ustawiając w lewym ciągu kolejno lodówkę, spiżarnię i strefę gotowania, a w najkrótszym prostopadłym odcinku ulokować zlew.

Zabudowa w kształcie litery "u", a wyspa kuchenna

Zabudowa kuchenna będzie jeszcze bardziej funkcjonalna, jeżeli stworzymy z niej wyspę kuchenną. Zabudowa taka, będzie wtedy dawała dużo więcej możliwości, a elementy zabudowy będą sprzyjały codziennym pracom w kuchni. Jeżeli masz w planie wykonanie w swojej kuchni wyspy kuchennej, to warto rozplanować taką kuchnie już na etapie budowy lub wykańczania domu. Będzie to szczególnie ważne, jeżeli zdecydujemy się na wyspę wielofunkcyjną. Taka wyspa posiadać może wbudowany zlewozmywak, lub kuchenkę. W takim przypadku należy dobrze rozplanować wszystkie instalacje wodno- kanalizacyjne, elektryczne i wentylacyjne. Mając taką wyspę, warto pamiętać o tym, żeby szafki pod blatem były pojemne i funkcjonalne, żebyśmy mogli zmieścić w nich wszelkie niezbędne przedmioty. Mając kształt litery u z mebli powinniśmy pamiętać o odpowiedniej wysokości blatu roboczego, oraz aby równoległe rzędy szafek były od siebie oddalone na tyle, abyśmy mogli swobodnie wykonywać wszystkie kuchenne czynności.

Umiejscowienie stołu

Stół Celci.Stół Celci. Abra Meble

Jeżeli nie zdecydujemy się na barek kuchenny z hokerami, wówczas warto wyposażyć kuchnię w dodatkowe meble kuchenne służące do spożywania posiłków. Mając kuchnię w kształt litery u możemy umieścić na środku stolik, lub ustawić go z boku jako przedłużenie blatu roboczego. Jeżeli stolik ma być na środku kuchni, wówczas warto wybrać stolik z blatem okrągłym i dodatkowe wiszące oświetlenie nad nim, natomiast jeżeli stół ma być przedłużeniem blatu, wówczas lepiej wybrać stół kwadratowy lub prostokątny, który wkomponuje się w całość aranżacji. Jeżeli miejsca w pomieszczeniu jest bardzo mało, wtedy można zastąpić stół rozkładanym blatem przytwierdzonym do zabudowy lub do ściany. W ten sposób zaoszczędzimy przestrzeń, zyskując dodatkowe miejsce.

Kuchnia w kształcie "u" daje wiele możliwości na piękną i funkcjonalną przestrzeń w kuchni, a do tego wygląda modnie i stylowo. Jeżeli szukacie wyposażenia do Waszego wnętrza warto odwiedzić sklep internetowy ABRA MEBLE na www.abra-meble.pl

Więcej o: