Co postawić na komodę w salonie lub sypialni?

Dekoracja komody w salonie lub naszej sypialni może nie raz stać się kłopotliwa. Źle dobrane dekoracje mogą okazać się stylistyczna pułapką lub ogromnym błędem aranżacyjnym, a salon to pomieszczenie, gdzie takie mankamenty będą dobrze widoczne. Diabeł przecież tkwi w szczegółach. Co postawić zatem na komodę w salonie lub sypialni, aby stworzyć doskonałe połączenie i w umiejętny sposób podkreślić styl wnętrz oraz najważniejsze założenia aranżacji? Poniżej kilka rad, dzięki którym komoda stanie się artystycznie piękna.

Naturalna sypialnia.Naturalna sypialnia. Fot. Shutterstock

Główne zasady dobierania dekoracji na komody

Z pomocą w dekorowaniu mebli, w tym takich jak stół czy komoda, przychodzą nam eleganckie bibeloty. Z reguły są to dodatki oraz dekoracje takie jak wazony, świeczki, czy figurki. Jedną z najważniejszych zasad ich układania jest to, aby nie gromadzić w jednym miejscu dużej ilości małych dekoracji. Taki zabieg, zamiast upiększyć nasz dom, sprawi, że wnętrza staną się zagracone i brzydkie. Niewielkie przedmioty nagromadzone w jednym miejscu dają wrażenie chaosu i bałaganu. Najbardziej bezpieczną i najciekawsza opcją jest wybór jednej, dużej, głównej dekoracji, wokół której układa się pozostałe elementy. Świetnie sprawdzi się tutaj duży dzban z aranżacją florystyczną (niekoniecznie żywą) lub wisząca fotografia. Ważne, aby dekoracja ta nie była zbyt duża, jej wielkość dopasowana powinna być do samej komody. Za duża dekoracja przyćmi mebel, a przecież dzban, wazon lub figurka ma być tylko dodatkiem do naszej komody. Małe dekoracje przy masywnej, optycznie ciężkiej komodzie również się nie sprawdzą, będą wyglądały wręcz mizernie i śmiesznie.

Komoda do sypialni oraz znajdujące się na niej rzeczy powinny odzwierciedlać również styl całego pomieszczenia - salonu lub naszej sypialni. Dopasujmy zatem dekoracje do stylu. O poszczególnych stylach i dekoracjach im odpowiadających kilka słów poniżej. Na dodatek, z ogólnych porad, warto, aby komoda i ozdoby były też odzwierciedleniem nas samych, rzeczy, które lubimy i które sprawiają, że jesteśmy samymi sobą. Jeśli interesujemy się fotografią - nad komodą powieśmy któreś z naszych najlepszych zdjęć, dostawiając do niego aranżację np. z suchych roślin. Jeśli rzeźbimy coś dla przyjemności, niech któreś z naszych dzieł znajdzie się na meblu.

Co postawić na komodzie w salonie nowoczesnym?

Komoda w nowoczesnym salonie.Komoda w nowoczesnym salonie. Fot. Abra Meble

Nowoczesne salony to miejsca minimalistyczne i praktyczne. Takie również powinny być komody do salonu oraz ozdoby, które znajdą się na naszych komodach. Ustawiajmy ich w miejscach w nowoczesnym stylu minimalną ilość. Ozdoby na komodę powinny też odznaczać się praktycznością. Świetnie sprawdza się tutaj świeczniki, kominki zapachowe o prostej budowie i nieskomplikowanej linii, a także misy. Dobrą dekoracją, wieszaną na ścianie nad komodą, będą także plakaty lub grafiki z motywami geometrycznymi, które podkreślą nowoczesne wnętrze.

Co postawić na komodzie w salonie tradycyjnym?

Tradycyjnie umeblowane salony zaprezentują się równie wdzięcznie, co nowoczesne, jeśli zainwestujemy w odpowiednie dekoracje. Komoda w salonach klasycznych nie powinna jednak być okazem zamierzchłych czasów. Zapomnijmy więc o staromodnych serwetkach. Klasyczne komody to miejsce dla wazonów i donic z kwiatkami. Każdy z elementów powinien być jednak spójny z powstałymi (jeśli zdecydujemy się na więcej rzeczy). Tradycyjną dekoracją salonu będą również lampy stołowe. Dobrze sprawdzą się modele z drewnianą podstawką i klasycznym abażurem. Komoda może zostać przyozdobiona również świecami zapachowymi, drewnianym, stojącym zegarem oraz rzeźbami z ceramiki lub porcelany.

Co postawić na komodzie w salonie glamour?

Czarna komoda Ar.Czarna komoda Ar. Fot. Abra Meble

Aranżacje stylu glamour to jedno z bardziej interesujących w architekturze wnętrz. Styl ten odznacza się połyskiem i lustrzanymi wykończeniem. W takim wnętrzu na naszym meblu doskonale zaprezentują się szklane, kryształowe lub brokatowe ozdoby - ramki na zdjęcia, srebrne tace czy srebrne elementy zastawy stołowej (np. komplet dzbanek lub imbryk i filiżanka), doniczki z kwiatami, szkatułki i wazony. Ważne są kolory, złoto i srebro, które odzwierciedlają piękno i podniosłość tego stylu w naszym domu. Wnętrza ze stylem glamour nie powinny być jednak zbyt przesadzone. Jeśli uznamy, że błyszczących dodatków jest aż nadto w pokoju, zdecydujmy się na bibeloty w odcieniu szarości, bieli lub czerni, tak aby komoda i jej otoczenie były stonowane.

Dekoracje na komodę sypialnianą

Meble w sypialni to także doskonałe miejsce na bibeloty. Komoda do sypialni może zostać przyozdobiona zegarem, wazonem z kwiatami lub ozdobnymi figurami. Warto też skusić się na szkatułki - będziemy mogli schować w nich dodatkowo nasze drobne rzeczy - biżuterię, zegarek lub leki. Komoda będzie tam wtedy wspaniałym meblem i przydatnym dodatkiem wraz z ozdobami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.