Jakie meble do salonu skandynawskiego wybrać? Praktyczny poradnik dla dużych i małych pokoi dziennych

Salony w naszych domach możemy z powodzeniem zaaranżować w różnych stylach. Niektóre style wymagać będą konkretnych rozmiarów pomieszczenia, inne mogą z powodzeniem dopasować się zarówno do małych, jak i średnich, czy dużych salonów. Jednym z uniwersalnych względem rozmiarów dostępnej przestrzeni jest styl skandynawski, który wprowadza do naszego pomieszczenia nieco północnego piękna i łagodnego spokoju. Na jego zaaranżowanie pozwolą modne w ostatnich latach skandynawskie meble do salonu. Warto zwrócić uwagę na ten styl i jego uniwersalność w dopasowywaniu się do rozmiarów pomieszczenia.

Salon w stylu skandynawskim.Salon w stylu skandynawskim. Fot. Shutterstock

Styl skandynawski - na czym polega?

Styl skandynawski to łagodne zastosowanie jasnych barw i tapicerowanych mebli na wysokich nóżkach. Styl ten narodził się na północy jako odpowiedź na poszukiwanie czegoś przejrzystego, pogodnego i praktycznego. Króluje w nim minimalizm i funkcjonalizm. Pomieszczenia są niczym otwarta przestrzeń, dobrze doświetlona dzięki oknom i jasnym barwom. Powinniśmy się przy tym stylu wystrzegać nadmiaru elementów i zagracania salonu. Styl ten idealny będzie zwłaszcza dla małych pomieszczeń w blokach, ale także i dla dużych salonów w domach jednorodzinnych.

Meble - dopasowanie do stylu

Przy wyborze mebli do salonu skandynawskiego powinniśmy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością. Na pierwszy plan każdego salonu skandynawskiego wychodzi zawsze kanapa lub narożniki do salonu. Powinien być to charakterystyczny, tapicerowany mebel na wysokich, drewnianych lub metalowych nóżkach. To właśnie wokół kanapy powinniśmy stworzyć pozostałą aranżację w salonie, dostawiając meble. Możemy dostawić do niej fotele - szczególnie fotele uszaki, charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Przed kanapą postawmy ławę, a po przeciwnej stronie ściany meblościankę. Nowoczesne meblościanki to zwykle szafki rtv, jedna lub dwie witryny oraz wisząca półka, zestaw taki idealnie wpasowuje się zatem w ideę minimalistycznego i praktycznego stylu skandynawskiego. Dodatkowo salon możemy uzupełnić niedużym stolikiem kawowym i komodą, a gdy mamy naprawdę dużo miejsca ustawmy inne meble - dodatkową sztuką kanapy, biokominkiem, witrynami lub dodajmy nowo wczesne stoły do jadalni.

Meble do salonu, a rozmiary pomieszczenia

Szafka RTVSzafka RTV Fot. Abra Meble

Duży salon to miejsce, w którym zdecydowanie możemy się popisać, jeśli chodzi o meble i ich wybór nawet w tak minimalistycznym stylu jak skandynawski. Zamiast jednej kanapy możemy zdecydować się w salonie na dwie, które wraz z fotelami będą stanowiły w tym przypadku wyjątkowo okazały komplet wypoczynkowy. Stojąca przed nimi ława może być dodatkowo uzupełniona przez stoliki kawowe stojące w rogach przy kanapach. Warto również, przy posiadaniu dużego salonu, zastanowić się nad opcją kącika czytelniczego. Wystarczy go niego fotel, stolik i lampa - tak zagospodarowany kat na pewno odwdzięczy nam się w czasie długich, zimowych wieczorów. Uzupełnieniem salonu względem mebli będą na pewno nowoczesne meblościanki. Dodatkowo nasz salon możemy urządzić korzystając z wszelkiego rodzaju komód, witryn oraz półek.

Mały salon to całkiem inna bajka. Tutaj musimy zdecydowanie uważać na meble i ich dobór, gdyż ich nadmiar zaburzy styl skandynawski i najzwyczajniej w świecie zagraci nasze całe pomieszczenie. Najważniejszym elementem oczywiście nadal jest kanapa. Jeśli pozwala na to miejsce, dostawmy do niej fotel. Przed kanapą ustawmy stolik kawowy. Meble powinny być smukłe i lekkie, świetnie sprawdzają się tutaj modele ustawione na wysokich nóżkach. Wydają się one "płynąć w powietrzu", dzięki czemu optycznie są lekkie i nie zagracają pomieszczenia. Jeśli mamy jeszcze dostępne miejsce, dodajmy witrynę lub komodę, ale pamiętajmy, by nie upychać jej w dostępnej przestrzeni. Salon skandynawski powinien być przestronny i przejrzysty.

Wybór barw i dodatków

Zarówno małe jak i duże salony w stylu skandynawskim powinny się zdecydować na jasne barwy. Biel, jasne odcienie szarości i delikatne, czarne akcenty. Szczególnie ważne jest to w małych salonach, gdzie jasne barwy oświetlają małe wnętrze i sprawiają, ze staje się przestronniejsze i większe. Białe kolory dodatkowo sprawią, że wnętrza nabiorą przytulności.

Możemy również, przy aranżacji salonu skandynawskiego, zwrócić uwagę na dodatki. Białe poduszki na kanapie na pewno będą miłym akcentem, ale warto również wybrać tekstylia o nieco bardziej odważnych, ciemniejszych barwach. Często stosuje się również grube, ciepłe, plecione koce.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.