Mały salon: Jak go urządzić?

Mały salon to niejednokrotnie wyzwanie dla projektantów wnętrz, a tym bardziej dla tych, które swoje cztery katy chcą urządzać samodzielnie. Często z problemem aranżacji małego salonu spotkamy się w starego typu budownictwie wielomieszkaniowym (tzw. blokach z wielkiej płyty), gdzie mieszkania były niewielkie, zatem poszczególne pomieszczenia także miały nieduże rozmiary. Małe salony występują również we współczesnym budownictwie, w mieszkaniach dla młodych ludzi oraz niedużych domach przez nich budowanych - z racji braku dużych początkowych funduszy, młode pary często decydują się na mniejsza przestrzeń, aby mimo wszystko rozpocząć życie "na swoim". Jak urządzić mały salonik, by mimo wszystko cieszył nasze oko i był przy tym praktyczny? Aranżacja małego salonu - poniżej niewielki poradnik.

System mebli Provance.System mebli Provance. Fot. Abra Meble

Jak urządzić mały salon: po pierwsze projekt

Rozpoczynając urządzanie małego salonu najpierw spójrzmy na pomieszczenie, którego aranżacją mamy się zająć. Niewielki salon w bloku, który będziemy rozpatrywać jako przykład małego salonu, zwykle posiada jedno wejście i, najczęściej po przeciwnej stronie od drzwi, okna lub drzwi balkonowe. Światło naturalne pada więc od jednej strony, pamiętajmy zatem, aby tej przestrzeni nie ograniczać zbyt dużą ilością mebli - inaczej nasz salon stanie się ciemny. Naturalne doświetlenie jest ważne, gdyż jasno oświetlone wnętrza z reguły optycznie wydają się większe.

Mały salon możemy z powodzeniem urządzić w stylu skandynawskim. Salon w stylu skandynawskim będzie odznaczał się jasnymi barwami, nowoczesnym minimalizmem i przyjemną estetyką. Będzie on również niesamowicie praktyczny - nawet na małych powierzchniach pozwala wyeksponować najważniejsze elementy i cieszyć się ich funkcjonalnością.

Podłoga i ściany do małego salonu

W małym salonie warto zainwestować w jasne ściany i podłogi. Styl skandynawski doskonale pokazuje nam, jak powinniśmy zaaranżować podłogi i ściany w małym wnętrzu. Na podłodze ułóżmy panele z jasnego drewna - rozjaśnią nieco wnętrze i ocieplą go, wprowadzając przytulną, rodzinną atmosferę. Ściany natomiast pomalujmy w jasne, pastelowe barwy lub na kolor biały. Takie odcienie optycznie powiększą przestrzeń, rozświetla ją i uprzyjemnią. Jasne kolory dodatkowo wprowadzą uczucie świeżości i sielskości. Kolor ścian nie powinien być ciemny - ciemne barwy sprawiają, że pomieszczenia staja się mniejsze.

Mały salon: jakie meble wybrać i jak je ustawić

Meblościanka Roco w kolorze białego dębu.Meblościanka Roco w kolorze białego dębu. Fot. Abra Meble

W małym salonie, względem problemu jakie meble do salonu wybrać, zdecydujmy się ponownie na styl skandynawski. Meble do małego salonu powinny być estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne, co zapewnia nam skandynawska myśl urządzania przestrzeni. W salonie powinna zatem znaleźć się sofa lub wersalka do salonu jako główny mebel wypoczynkowy. Kanapa dla dwojga zajmie niemal całą dostępną przestrzeń w salonie, dlatego powinniśmy być ostrożni przy jej wyborze. Zdecydujmy się na kanapę w jasnym odcieniu tapicerki (nieco ciemniejszym jednak niż kolor ścian). Warto zakupić też kanapę na drewnianych lub metalowych nóżkach - mebel będzie wydawał się "płynąć w powietrzu", dzięki czemu będzie wydawał się lekki i optycznie nie zagraci niedużego wnętrza.

Dodatkowo do wnętrza salonu możemy wprowadzić ławę lub stolik kawowy. Postawmy ławę przed kanapą, aby wygodny dostęp miał do niej każdy, kto będzie siedział na sofie. Naprzeciwko kanapy ustawmy szafkę rtv, jeśli interesuje nam salon skierowany na rozrywkę. Do szafki możemy dobrać pasującą witrynę i półkę lub skorzystać z dostępnych w sklepach zestawów nowoczesnych, niewielkich meblościanek. Uważajmy jednak, by zbytnio nie zagracić wnętrza. Jeśli pozwala na to nam jeszcze dostępna przestrzeń, możemy zdecydować się dodatkowo na ustawienie komody lub witryny.

Mały salon: dodatkowe inspiracje

Inspiracje względem urządzania niewielkiego salonu możemy czerpać z różnych stylów wnętrzarskich. Boho będzie radosnym poszukiwaniem beztroski w małym wnętrzu. Prowansalskie style pozwolą na aranżację jasnego, sielskiego wnętrza. Wprowadzenie stylu industrialnego może być nieco ryzykowne w niedużym wnętrzu, gdyż styl ten lubi ciemne barwy, ale odpowiednio wprowadzony i zaaranżowany na pewno da ciekawy efekt. Zdecydujmy się zatem na coś, co nam się spodoba i z czego będziemy zadowoleni przez dłuższy czas.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.