Salon skandynawski: jak go urządzić?

Styl skandynawski w ciągu ostatnich kilku lat zyskał sobie w Polsce ogromną popularność. Dzięki swojej prostocie i pastelowym, przyjemnym, jasnym kolorom wnętrza skandynawskie podbiły serca Polaków i coraz chętniej wprowadza się ten styl do naszych domów i mieszkań, nawet tych, które mieszczą się w bloku. Zobaczmy, co sprawiło, że salon w stylu skandynawskim stał się tak modny i popularny oraz co zrobić, by wprowadzić takie aranżacje do naszego domu czy mieszkania w bloku.

Skandynawska kuchnia.Skandynawska kuchnia. Fot. Shutterstock

O stylu skandynawskim

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z północy Europy, a zapoczątkował go artysta, Carl Larsson, który był szwedzkim malarzem i architektem wnętrz. Styl ten cechuje się użyciem naturalnych materiałów (drewnianych elementów, wikliny, czy kamienia) oraz jasne, pastelowe kolory. Salon w tym stylu to miejsce, gdzie często króluje też biel. Najczęściej spotykane połączenie to ciepły, jasny odcień drewna (zwykle użyty na podłodze w postaci paneli drewnianych lub paneli z wzorem drewnopodobnym) oraz biele, szarości i niewielkie akcenty czerni. Salon w stylu skandynawskim to przyjemna swojskość, sielskość kojarząca się z domową atmosferą i jednocześnie klasyczna elegancja oraz wyjątkowy charakter.

Zalety stylu skandynawskiego

Mieszkanie czy dom z wnętrzem zaaranżowanym w stylu skandynawskim będzie wyjątkowo ciekawą opcją i na pewno zachwyci odwiedzających nas gości. Łagodne, pastelowe, jasne kolory oraz biele i szarości pozwolą nam się wyciszyć po długim i ciężkim dniu pracy, a ciepłe odcienie drewnianej podłogi lub drewnianych dodatków sprawią, że poczujemy się tutaj wyjątkowo przyjemnie i na pewno spędzanie wspólnych chwil w rodzinnym gronie stanie się czystą przyjemnością. Styl skandynawski to również funkcjonalny i praktyczny minimalizm - idealna propozycja dla młodych ludzi, którzy szukają nowoczesnych, ciekawych rozwiązań. Pomieszczenia z taką aranżacją nie wydają się być zagracone, są otwarte i przestrzenne, a ponad to niesamowicie funkcjonalne, gdzie wszystkie elementy ustawione są nie tylko pod kątem ich estetyki, ale również zwyczajnej przydatności. Nie ma tutaj miejsca na niepotrzebne sprzęty i zagracanie przestrzeni, co jest niesamowicie przydatne i polecane do małych salonów w niewielkich mieszkaniach lub blokach.

Urządzenie salonu w stylu skandynawskim

Meble do salonu oraz dodatki w stylu skandynawskim, zwłaszcza takie pochodzące z północy oraz z uwagi na coraz większe nimi zainteresowanie, stanowią nie raz duży wydatek. Wykonane przez wiodące firmy szwedzkie modele foteli czy komód są o wiele droższe niż podobne im odpowiedniki sprzedawane w dużych sklepach sieciowych. Nie każdego stać jednak na taki wydatek. Poniżej propozycje także dla tych, którzy mniejszym kosztem chcieliby wprowadzić styl skandynawski do swojego salonu.

Pomieszczenie

Aranżacja salonu skandynawskiego powinna rozpocząć się od ścian i podłóg. Powinniśmy na nasze podłogi wprowadzić drewno, dla przykładu panele, o jasnym, ciepłym odcieniu. Ściany natomiast powinniśmy pomalować w biele lub szarości. Tak przygotowane wnętrze będzie idealną podstawą do aranżacji salonu w skandynawskim stylu.

Jakie meble do salonu w stylu skandynawskim?

System mebli Alaska.System mebli Alaska. Fot. Abra Meble

Salon w stylu skandynawskim jest wyjątkowy, dlatego do wnętrza tego powinniśmy wprowadzić także wyjątkowe w swoim kolorze i stylu meble. Skorzystajmy z mebli, w których użyto naturalne materiały - drewno lub wiklinę, najlepiej w jasnych, ciepłych odcieniach. Aranżacje powinny być przede wszystkim praktyczne i minimalistyczne. Meble w salonie również powinny odznaczać się tymi cechami. Nie powinno być ich dużo, przestrzeń ma być otwarta i nie zagracona, wnętrze ma być jednocześnie sielskie, ale i minimalistyczne, z nuta nowoczesności. We wnętrzu warto by znalazła się szeroka kanapa do salonu o jasnym odcieniu tapicerki (nieco ciemniejszym jednak niż ściany). Przed kanapą ustawmy stolik kawowy. Fotele do salonu, koniecznie tak zwane uszaki, na drewnianych nóżkach i z profilowanym oparciem, powinny dopełniać obrazu. Jeśli decydujemy się na wprowadzenie komody lub meblościanki do wnętrz w tym stylu, zadbajmy, by były w jasnych odcieniach lub z wzorem jasnego drewna.

Dodatki

Skandynawski styl w salonie cechuje się minimalizmem i wszechobecnym światłem oraz bielą. W aranżacji z wykorzystaniem tego stylu powinniśmy zrezygnować z firan i zasłon, a także z jakichkolwiek okiennych ozdób (kwiatów czy wazonów), pozostawiając okna otwarte na świat i przestrzeń za szybą. Salon w stylu skandynawskim może też zawierać w sobie nieco atrakcyjnych elementów - może być to industrialna lampa lub możemy wybrać plecione, grube koce, gdzie kolory będą wyraziste, dzięki temu ożywimy nieco wnętrze. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.