Huśtawka ogrodowa drewniana - jak zrobić niespodziankę swojemu dziecku?

Sezon letni już za nami, ale już teraz warto zastanowić się, jak sprawdzić swoim pociechom radość na ciepłe dni. Dobrym wyjściem będzie huśtawka ogrodowa - pozwoli naszym dzieciom na wielogodzinną zabawę oraz relaks w ogrodzie. Taki prezent na pewno zachwyci nie tylko najmniejszych, ale zachwyci również nieco większe dzieci. Odpowiednia huśtawka stworzy mały plac zabaw i będzie radością na lata, dzięki czemu zainwestujemy w estetyczny i praktyczny element naszego ogrodu. Jak zrobić huśtawkę ogrodową? Poniżej krótki poradnik krok po kroku dla tych, którzy taki prezent chcieliby wykonać samodzielnie dla swoich dzieci.

Huśtawka ogrodowa - jak zrobić? Potrzebne materiały i narzędzia

Aby rozpocząć wykonanie huśtawki ogrodowej będziemy potrzebować konkretnych materiałów oraz podstawowe narzędzia.

Lista materiałów:

  • 4 belki z drewna długości 2,5 m oraz średnicy 10 cm - będą stanowić stelaż do huśtawki;
  • 2 belki z drewna, które posłużą do wzmocnienia konstrukcji o długości 1,25 m;
  • belka, długość ok. 2,2 - 2,4 m;
  • 2 zastrzały o długości 0,5 m;
  • dwie drewniane deseczki, długość ok. 0,4 m i szerokości 0,2 m - posłużą nam jako siedzisko (warto wygładzić je wcześniej papierem ściernym);
  • wkręty do drewna z podkładką;
  • impregnat do drewna przystosowany do warunków zewnętrznych;
  • 8 haków z podkładkami i nakrętkami samohamowalnymi;
  • 4 metalowe obejmy;
  • łańcuch.

Ponad to potrzebować będziemy podstawowych narzędzi: pędzli, wiertarki oraz dłuta.

Huśtawka ogrodowa.Huśtawka ogrodowa. Fot. Merkury Market

Krok 1: Projekt huśtawki ogrodowej

Budowę huśtawki ogrodowej zacznijmy od przygotowania odpowiedniego projektu oraz od wyboru miejsca ustawienia całej konstrukcji. Huśtawka przedstawiona w tym poradniku będzie miała prostą, ale mocną konstrukcję. Postawą konstrukcji będą dwie podpory w kształcie litery "A". Dodatkowo będą umieszczone na nich belki wzmacniające konstrukcję oraz zastrzały. Na dwóch takich podporach umieszczona zostanie belka huśtawki, a na niej z kolei zawieszone będą na łańcuchach siedziska.

Drewnianą huśtawkę ogrodową warto zakotwiczyć w podłożu. Zaleca się użycie kotew oraz betonowych, wkopanych w ziemię słupków. Podłoże pod samą huśtawką powinno być miękkie. Doskonale nadaje się do tego trawnik lub wysypany w obrębie huśtawki piasek.

Krok 2: Impregnacja belek

Jak zrobić huśtawkę? Pierwszym krokiem będzie na pewno impregnacja belek impregnatem do drewna na zewnątrz. Drewno wrażliwe jest na warunki atmosferyczne oraz promienie słoneczne, dlatego warto zadbać o nie, aby służyło nam jak najdłużej. Impregnat zabezpieczy drewno przed działaniem promieni UV i warunkami atmosferycznymi, ponadto nasza drewniana huśtawka otrzyma pożądany przez nas kolor.

Krok 3: Montaż słupków podporowych

Kolejnym krokiem będzie zamontowanie podpór w kształcie trójkąta. Belki ułóżmy na ziemi w odpowiedniej pozycji tak, aby krzyżowały się u góry, a u dołu miały około 2 m odległości od siebie. Ołówkiem zaznaczamy miejsce, w którym belki będą się łączyć. Miejsca te wycinamy dłutem tak, aby belki zachodziły na siebie. W tak połączonych belkach wywiercamy otwór i łączymy je ze sobą śrubą z podkładką. Do słupków dodatkowo montujemy belkę stabilizującą tak, by utworzył się wzór litery "A".

Krok 4: Montaż belek huśtawki i zastrzałów usztywniających

Na belce huśtawki montujemy cztery obejmy. Między dwiema obejmami zachowujemy odległość około 0,5 m. Belkę umieszczamy na stelażu i łączymy.

Wzmacniamy konstrukcję za pomocą zastrzałów, które montowane są do górnej belki drewnianej oraz stelaża pod kątem 60 stopni. Zastrzały montujemy po obu stronach huśtawki.

Krok 5: Montaż siedziska huśtawki

Ostatnim krokiem, który musimy wykonać, by cieszyć się huśtawka z drewna, jest zamocowanie siedzisk. Do desek siedziska przykręcamy cztery haki z podkładkami i nakrętkami samohamowalnymi, po czym łączymy je z łańcuchem za pomocą karabińczyka. Czynność powtarzamy, tworząc drugie siedzisko. Oba siedziska montujemy do metalowych obejm.

Możemy również skorzystać z gotowych siedzisk do huśtawek.

Huśtawka ogrodowa z liną.Huśtawka ogrodowa z liną. Fot. Merkury Market

Gotowe huśtawki ogrodowe

W ofercie sklepu internetowego Merkury Market z powodzeniem możemy odnaleźć gotowe huśtawki ogrodowe. Aby nasz ogród stał się miejscem do codziennej rekreacji skorzystajmy z tej oferty, zwłaszcza, gdy nie mamy czasu i możliwości na samodzielne skonstruowanie prezentu dla naszych pociech.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.