Hu¶tawka ogrodowa drewniana - jak zrobić niespodziankę swojemu dziecku?

Redakcja
05.12.2020 12:00
Sezon letni już za nami, ale już teraz warto zastanowić się, jak sprawdzić swoim pociechom rado¶ć na ciepłe dni. Dobrym wyj¶ciem będzie hu¶tawka ogrodowa - pozwoli naszym dzieciom na wielogodzinn± zabawę oraz relaks w ogrodzie. Taki prezent na pewno zachwyci nie tylko najmniejszych, ale zachwyci również nieco większe dzieci. Odpowiednia hu¶tawka stworzy mały plac zabaw i będzie rado¶ci± na lata, dzięki czemu zainwestujemy w estetyczny i praktyczny element naszego ogrodu. Jak zrobić hu¶tawkę ogrodow±? Poniżej krótki poradnik krok po kroku dla tych, którzy taki prezent chcieliby wykonać samodzielnie dla swoich dzieci.

Hu¶tawka ogrodowa - jak zrobić? Potrzebne materiały i narzędzia

Aby rozpocz±ć wykonanie hu¶tawki ogrodowej będziemy potrzebować konkretnych materiałów oraz podstawowe narzędzia.

Lista materiałów:

  • 4 belki z drewna długo¶ci 2,5 m oraz ¶rednicy 10 cm - będ± stanowić stelaż do hu¶tawki;
  • 2 belki z drewna, które posłuż± do wzmocnienia konstrukcji o długo¶ci 1,25 m;
  • belka, długo¶ć ok. 2,2 - 2,4 m;
  • 2 zastrzały o długo¶ci 0,5 m;
  • dwie drewniane deseczki, długo¶ć ok. 0,4 m i szeroko¶ci 0,2 m - posłuż± nam jako siedzisko (warto wygładzić je wcze¶niej papierem ¶ciernym);
  • wkręty do drewna z podkładk±;
  • impregnat do drewna przystosowany do warunków zewnętrznych;
  • 8 haków z podkładkami i nakrętkami samohamowalnymi;
  • 4 metalowe obejmy;
  • łańcuch.

Ponad to potrzebować będziemy podstawowych narzędzi: pędzli, wiertarki oraz dłuta.

Hu¶tawka ogrodowa.Hu¶tawka ogrodowa. Fot. Merkury Market

Krok 1: Projekt hu¶tawki ogrodowej

Budowę hu¶tawki ogrodowej zacznijmy od przygotowania odpowiedniego projektu oraz od wyboru miejsca ustawienia całej konstrukcji. Hu¶tawka przedstawiona w tym poradniku będzie miała prost±, ale mocn± konstrukcję. Postaw± konstrukcji będ± dwie podpory w kształcie litery "A". Dodatkowo będ± umieszczone na nich belki wzmacniaj±ce konstrukcję oraz zastrzały. Na dwóch takich podporach umieszczona zostanie belka hu¶tawki, a na niej z kolei zawieszone będ± na łańcuchach siedziska.

Drewnian± hu¶tawkę ogrodow± warto zakotwiczyć w podłożu. Zaleca się użycie kotew oraz betonowych, wkopanych w ziemię słupków. Podłoże pod sam± hu¶tawk± powinno być miękkie. Doskonale nadaje się do tego trawnik lub wysypany w obrębie hu¶tawki piasek.

Krok 2: Impregnacja belek

Jak zrobić hu¶tawkę? Pierwszym krokiem będzie na pewno impregnacja belek impregnatem do drewna na zewn±trz. Drewno wrażliwe jest na warunki atmosferyczne oraz promienie słoneczne, dlatego warto zadbać o nie, aby służyło nam jak najdłużej. Impregnat zabezpieczy drewno przed działaniem promieni UV i warunkami atmosferycznymi, ponadto nasza drewniana hu¶tawka otrzyma poż±dany przez nas kolor.

Krok 3: Montaż słupków podporowych

Kolejnym krokiem będzie zamontowanie podpór w kształcie trójk±ta. Belki ułóżmy na ziemi w odpowiedniej pozycji tak, aby krzyżowały się u góry, a u dołu miały około 2 m odległo¶ci od siebie. Ołówkiem zaznaczamy miejsce, w którym belki będ± się ł±czyć. Miejsca te wycinamy dłutem tak, aby belki zachodziły na siebie. W tak poł±czonych belkach wywiercamy otwór i ł±czymy je ze sob± ¶rub± z podkładk±. Do słupków dodatkowo montujemy belkę stabilizuj±c± tak, by utworzył się wzór litery "A".

Krok 4: Montaż belek hu¶tawki i zastrzałów usztywniaj±cych

Na belce hu¶tawki montujemy cztery obejmy. Między dwiema obejmami zachowujemy odległo¶ć około 0,5 m. Belkę umieszczamy na stelażu i ł±czymy.

Wzmacniamy konstrukcję za pomoc± zastrzałów, które montowane s± do górnej belki drewnianej oraz stelaża pod k±tem 60 stopni. Zastrzały montujemy po obu stronach hu¶tawki.

Krok 5: Montaż siedziska hu¶tawki

Ostatnim krokiem, który musimy wykonać, by cieszyć się hu¶tawka z drewna, jest zamocowanie siedzisk. Do desek siedziska przykręcamy cztery haki z podkładkami i nakrętkami samohamowalnymi, po czym ł±czymy je z łańcuchem za pomoc± karabińczyka. Czynno¶ć powtarzamy, tworz±c drugie siedzisko. Oba siedziska montujemy do metalowych obejm.

Możemy również skorzystać z gotowych siedzisk do hu¶tawek.

Hu¶tawka ogrodowa z lin±.Hu¶tawka ogrodowa z lin±. Fot. Merkury Market

Gotowe hu¶tawki ogrodowe

W ofercie sklepu internetowego Merkury Market z powodzeniem możemy odnaleĽć gotowe hu¶tawki ogrodowe. Aby nasz ogród stał się miejscem do codziennej rekreacji skorzystajmy z tej oferty, zwłaszcza, gdy nie mamy czasu i możliwo¶ci na samodzielne skonstruowanie prezentu dla naszych pociech.

Więcej o: