Drewniana podłoga w kuchni

Marzysz o klasycznej kuchni w wiejskim stylu, której ozdobą i wizytówką będzie drewniana podłoga, ale masz obawy, czy to dobre rozwiązanie? Spróbujemy pomóc Ci w podjęciu decyzji. Poniżej znajdziesz zebrane i krótko opisane wady i zalety posiadania drewnianej podłogi.

Drewniana podłoga w kuchni.Drewniana podłoga w kuchni. Fot. Shutterstock

Drewniana podłoga w kuchni – zalety

Drewno w kuchni, to w ostatnich latach jeden z najmodniejszych motywów aranżacyjnych. Ociepla wnętrze domu, nadaje niepowtarzalnego klimatu i przytulności. Sprawia, że nawet najbardziej surowe pomieszczenie nabiera szlachetnego charakteru. Coraz częściej zdarza się, że podłoga drewniana w kuchni wypiera klasyczny gres. I nic dziwnego, obok walorów wizualnych ma wiele praktycznych zalet. Drewno jest niezwykle trwałe i długowieczne pozostaje odporne na urazy mechaniczne, zarysowania i wgniecenia, przez co na długo zachowuje nienaganny wygląd. A nawet jeśli z czasem wyblaknie lub zmatowieje, proces jego odnowienia nie jest ani skomplikowany ani kosztowny.

Drewniana podłoga do kuchni jest praktycznym rozwiązaniem ze względu na łatwość utrzymania jej w czystości. Zachlapana wodą, kawą czy zupą szybko wraca do idealnego wyglądu, wystarczy mop lub ściereczka. Podłoga w kuchni wykonana z litego drewna będzie długoletnią inwestycją. Będzie służyć przez lata nie tracą niczego ze swojej świetności, a my nie będziemy musieli się martwić, że wyjdzie z mody lub, że nie będzie pasować do nowych meli w domu. Dodatkowym atutem, zwłaszcza dla rodzin które mają małe dzieci, jest bezpieczeństwo jakie zapewnia podłoga z drewnianych desek. Drewniane podłogi są dużo bardziej miękkie od ceramiki czy betonowych płytek. Ma to również niebagatelne znaczenie w zwykłych codziennych sytuacjach np. podczas upuszczenia delikatnego przedmiotu na podłogę.

Wady drewnianej podłogi

Największą wadą drewnianej podłogi jest jej cena. Niestety wybierając drewnianą podłogę do kuchni musimy przygotować się na spory wydatek. Ponadto musimy pamiętać, że drewno jest dużo bardziej podatne na wilgoć niż typowe płytki ceramiczne, które królowały dotąd w polskich kuchniach. Nie oznacza to jednak, że musimy do razu z niego zrezygnować. Wystarczy wybrać podłogę olejowaną, gdyż olej wnika w głąb drewna, doskonale zabezpieczając je również przed ewentualnym zamoczeniem. Jeśli już zdarzy się jakiś wypadek i podłodze wyląduje np szklaka z wodą, mokrą plamę na drewnianej podłodze należy jak najszybciej wytrzeć – wówczas ryzyko zniszczenia podłogi jest znikome.Jeszcze jednym nieudogodnieniem dla posiadacza drewna na kuchennej podłodze, jest konieczność konserwacji. Raz do roku warto zabezpieczyć powierzchnię by cieszyła swoją świetnością jak najdłużej.

Jakie drewno wybrać na podłogę w kuchni?

Kto z nas nie chciałby pochwalić się piękną, idealnie wybraną, drewnianą podłogą. Na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze? Najważniejszy jest dobry materiał. Doskonale sprawdzi się tu nasz polski dąb, który z upływem czasu nabiera pewnej szlachetności oraz pięknego, głębokiego koloru. Ponadto dzięki swoje twardości sprawi, że powierzchnie na których zostanie wykorzystany zdecydowanie trudniej zarysować – nawet podczas wzmożonej eksploatacji. W kuchni z kolei należy unikać miękkich odmian drewna, np. brzozy, olchy czy sosny. Miękka deska będzie podatna na uszkodzenia. Podłoga drewniana do kuchni musi być odporna na urazy mechaniczne i to powinno być pierwszym kryterium jakim będziemy się kierować wybierając deski. Idealnym wyborem do kuchni będą również deski z egzotycznych gatunków drewna, które dzięki dużej zawartości substancji oleistych są znacznie bardziej odporne na wilgoć.

Cena drewnianej podłogi w kuchni

Drewno nie jest materiałem tanim. Panele wykonane z drewna kosztują więcej niż panele winylowe. Cena ta jest dwu lub trzykrotnie wyższa. Nie zapominajmy jednak, że płacimy za jakość desek. Ceny podłogi z drewna zaczynają się od kilkudziesięciu a kończą na kilkuset złotych za metr kwadratowy. O cenie decyduje materiał.

Więcej o:
Copyright © Agora SA