Styl 'króla krzeseł' inspiruje designerów, ale polskie Elbow Chair też ma klasę

"Bo krzesło powinno być ładne z każdej strony" - mawiał Hans J. Wegner, duński "król krzeseł", którego projekty znane są na całym świecie. Przez lata starał się stworzyć krzesło wszech czasów. Udało się. Elbow Chair to jeden z jego świetnych projektów. Krzesło do jadalni, które wciąż inspiruje designerów, w tym również polskich.

– Jeśli tylko mógłbyś zaprojektować jedno dobre krzesło w swoim życiu... Ale nie możesz – powiedział duński projektant mebli Hans Jørgensen Wegner, który w wieku 15 lat zrobił swoje pierwsze krzesło, kiedy był na praktykach stolarskich. Ponad 100 modeli z kilkuset zaprojektowanych przez niego później, trafiło do masowej produkcji, a wiele z nich stało się ikonami designu. Dziś inspirują się nimi designerzy z całego świata, w tym z Polski, ponieważ Hans J. Wegner był prawdziwym "królem krzeseł". Potwierdza to wiele jego świetnych projektów, w tym krzesło do jadalni – Elbow Chair.

Elbow Chair od "króla krzeseł"

To krzesło jest ładne z każdej strony i pasuje do wielu różnych wnętrz. Elbow Chair (CH20), obok Round czy Wishbone Chair to jedno z kultowych krzeseł do jadalni, jakie zaprojektował Hans J. Wegner. Projekt powstał w 1956 roku, ale również dziś podbija serca miłośników dobrego designu i jest inspiracją dla projektantów mebli, także tych z Polski.

Co wyróżnia Elbow Chair? Uwagę zwraca niebanalna drewniana konstrukcja ze stożkowatymi nogami, tapicerowanym siedziskiem i oble wykończonym oparciem, które przypomina nieco bycze rogi. Estetyka, która daleka jest od meblarskich standardów, a jednocześnie sprawia, że to krzesło do jadalni pasuje do wnętrz zaaranżowanych w wielu różnych stylach. Jak mawiał sam projektant: "Bo krzesło powinno być ładne z każdej strony". Dużą popularność projekt zawdzięcza też wygodzie i funkcjonalności tego drewnianego krzesła do jadalni. Zaokrąglone oparcie dobrze wspiera plecy, a tapicerowane siedzisko pokryte naturalną skórą jest miękkie i wygodne. Krzesła CH20 można też układać jedno na drugim, co czasem się przydaje i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. 

Elbow Chair. To kultowe krzesło do jadalni wciąż inspiruje designerów

Od 2005 roku drewniane krzesło do jadalni CH20 produkuje i sprzedaje marka Carl Hansen & Søn, a wiele innych modeli Hansa Wegnera oferuje PP Møbler. Dziś powstają produkty, które od prototypu różnią się rodzajem drewna i obicia. Elbow Chair z 1956 roku było wykonane z dębu i czarnej, licowej skóry. Dziś można kupić modele nie tylko dębowe, ale wykonane z buku, w wielu różnych kolorach. 

Polskie Elbow Chair ma wdzięk i klasę

CH20 – krzesło do jadalni, drewniane, z tapicerowanym siedziskiem stało się również inspiracją dla polskich projektantów mebli.

Krzesło do jadalni Codo to nadal drewniana konstrukcja z zaokrąglonym oparciem

Ten produkt stworzyła marka DKwadrat. Ramę krzesła do jadalni Codo wykonano z naturalnego jesionu, a siedzisko z czarnej ekoskóry. Jeśli lubisz te materiały, to może być to świetny produkt również do twojego domu. Krzesło do jadalni Codo dzięki prostej, minimalistycznej i ponadczasowej formie pięknie prezentuje się we wnętrzu klasycznym, skandynawskim czy też w mieszkaniu retro.


Krzesło do jadalni Kubrik: polskie Elbow Chair z materiałowym siedziskiem

Nadal czaruje nieszablonowym oparciem, które przypomina rogi byka. Jest tylko nieco zwężone na krawędziach. Nogi krzesła do jadalni Kubrik w całości umieszczone są pod materiałową tapicerką. W oryginalnym projekcie wystają poza krawędź siedziska. Krzesło do jadalni Kubrik zaprojektowała polska marka Customform. To świetna jakość i styl za rozsądną cenę.


Krzesło do jadalni Elbow 

Krzesła do jadalni Elbow zaprojektowała marka King Home. Można wybierać spośród dwóch wybarwień drewna jesionowego: ciemnobrązowego i naturalnego. Siedzisko krzesła do jadalni Elbow wykonane jest z czarnej ekoskóry. To model o subtelnym, a jednocześnie nieco eleganckim designie.

Hans Wagner – "król krzeseł", który przez 60 lat szukał idealnego modelu 

Hans J. Wagner przez 60 lat wciąż szukał perfekcyjnego krzesła do jadalni, bo jak również mówił: „Nikt jeszcze nie wymyślił idealnego”. Kiedy stworzył Elbow Chair to miał już na koncie kilka innych świetnych projektów. W top 4 krzeseł do jadalni, które były też pierwszymi modelami, jakie wspomniana już firma Carl Hansen & Søn wyprodukowała dla niego w 1950 roku były: CH24, CH22, CH23 i CH25 (od lewej na poniższym zdjęciu). 

CH24, czyli Wishbone Chair to wahadłowe krzesło do jadalni. Powstało w 1949 roku, a produkcja nieprzerwanie trwa do dzisiejszego dnia. Obecnie jest najlepiej sprzedającym się modelem ze wszystkich, które stworzył Hans J. Wagner. 

Krzesło do jadalni CH22  do dziś jest bardzo popularne i produkowane rzemieślniczymi metodami. Ma piękne, szerokie oparcie, podłokietniki i plecione siedzisko. To stylowy, prosty i wygodny design. 

CH23 najbardziej przypomina standardowe krzesło do jadalni. Drewniane, minimalistyczne kształty z plecionym siedziskiem na pewno przypadną do gustu fanom stylu boho. 

Krzesło jadalniane CH25, a w zasadzie fotel, który posiada plecioną konstrukcję, został zaprojektowany w 1950 roku, w ciągu pierwszych trzech tygodni pracy dla firmy Carla Hansena i Søna. Nadal dostępny jest w sprzedaży. 

To tylko niektóre projekty siedzisk duńskiego mistrza wzornictwa Hansa Jørgensena Wegnera. Elbow Chair i wszystkie pozostałe modele wyróżnia wygięte oparcie, prosta forma i naturalny szyk. Są ergonomiczne i świetnie wykończone z każdej strony. Krzesła do jadalni tego duńskiego projektanta do tej pory cieszą się ogromną popularnością i zdobią domy całego świata. Natomiast liczne grono projektantów z całego świata, w tym również z Polski nieustannie inspiruje się jego designerską twórczością.

Więcej o:
Copyright © Agora SA