Stół do jadalni - praktyczny czy efektowny wizualnie? Nie musisz wybierać! Mamy modele 2w1!

Stół do jadalni to jeden z ważniejszych mebli w każdym domu. Ważne więc, aby przy jego wyborze postawić zarówno aspekty funkcjonalne, jak i sam design. Do wyboru masz stoły rozkładane, prostokątne, okrągłe - można wymieniać jeszcze długo. Jaki jednak będzie najlepszy? Podpowiadamy!

Stół do jadalni okrągły czy prostokątny?

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. Pexels

Stół do jadalni to podstawowy element umeblowania mieszania. Główną cechą, od której warto zacząć poszukiwania odpowiedniego modelu jest kształt blatu. Pytanie zatem brzmi, czy zdecydujesz się na stół okrągły, kwadratowy czy prostokątny? Pierwsza opcja pozwala ci posadzić liczne grono gości tak, by wszyscy mieli między sobą dobry kontakt wzrokowy. Pozytywnie przekłada się to na dynamikę rozmów, a zatem również na przebieg całego spotkania. Z estetycznego punktu widzenia warto rozważyć także stół do jadalni okrągły. Aranżacje z jego udziałem mają w sobie sporo lekkości, a do tego taki mebel z powodzeniem może zająć centralne miejsce w pomieszczeniu. Przy zastanawianiu się, czy wybrać stół okrągły, czy prostokątny, wiele osób decyduje się jednak na drugą możliwość. Jakie są jej zalety? Mebel taki ma klasyczny prosty wygląd, który pomoże ci w stworzeniu aranżacji minimalistycznej lub np. inspirowanej stylem skandynawskim. Prostokątny i kwadratowy blat dużo łatwiej też w razie potrzeby ustawić przy ścianie lub w rogu. Kształty te oferują ci ponadto większą powierzchnię użytkową niż posiadający podobną długość i szerokość stół okrągły. Jadalnia będzie zatem posiadać nieco odmienny zestaw zalet w zależności od dokonanego w tej kwestii wyboru.

Oryginalny stół do jadalni

Stół do jadalni to nie tylko kształt. Powinien on także odpowiadać stylistyce, w jakiej zaaranżowano pomieszczenie. Nowoczesne wnętrza charakteryzują się minimalizmem i licznymi nawiązaniami do świata natury. Tym sposobem w przestrzeniach rządzi przede wszystkim drewno. Surowiec nie tylko efektownie podkreśla charakter modernistycznej stylizacji, ale także ociepla pomieszczenie. Drewniane blaty pięknie prezentują się we współczesnych, eleganckich wnętrzach – dodają im szlachetności i eksponują inspiracje przyrodą w wystroju. W ofercie możesz znaleźć modele z drewna litego, a także z drewnopodobnych tworzyw. Te drugie dzięki innowacyjnym technologiom, wspaniale imitują ponadczasowy materiał. Miłośnikom najwyższej jakości spodoba się oryginalny stół do jadalni wykonany z drzewa dębu, orzecha, buku. Modele są dostępne w wielu odcieniach, co umożliwia estetyczne dopasowanie wariantu do charakteru aranżacji. Stół do jadalni z drewna tekowego sprawdzi się znakomicie jako element wnętrz cechujących się północnoeuropejskim wzornictwem, a także estetyką bliską filozofii hygge. Niektóre meble są wzbogacone o metal, marmur, szkło i skórę. Wielbicielom reprezentacyjnych rozwiązań polecamy modele z blatami wykonanymi z kamienia śródziemnomorskiego oraz ceramiki.

Stół do jadalni rozkładany

Wielu producentów mebli oferuje stół do jadalni rozkładany, który sprawdzi się świetnie w przypadku małych mieszkań. Taki model stołu na co dzień nie zajmuje wiele miejsca, za to po rozłożeniu dają wiele przestrzeni użytkowej. Sprytny stół do jadalni rozkładany pozwoli nie tylko na uzyskanie tymczasowej, dodatkowej powierzchni, ale może być także (w zależności od modelu) wyposażony w dodatkowe schowki i szufladki pod blatem. Dzięki temu będzie również pełnił funkcję dodatkowego miejsca na drobiazgi: pilota do telewizora, okularów, telefonu, ładowarki itd. Rozkładany stół sprawdzi się idealnie nie tylko w niewielkim mieszkaniu w bloku, ale również w domu jednorodzinnym, np. wówczas, gdy korzysta się z niego sporadycznie. Do wyboru masz mnóstwo świetnych modeli, które z pewnością dopasujesz do stylu wnętrza jadalni.

Więcej o: