Jak ciąć płytki ceramiczne ręcznie? Zrób to samemu i... dobrze!

Niestety w większości przypadków cięcie płytek ceramicznych to konieczność. Co powinniśmy wiedzieć o przycinaniu i dopasowywaniu płytek ceramicznych? Czy warto robić to samemu? Oto kilka sprawdzonych sposobów i wskazówek.

Płytki ceramiczne można ciąć rożnymi sposobami.Płytki ceramiczne można ciąć rożnymi sposobami. Fot. Shutterstock

Remont mieszkania bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli przy tej okazji musimy wybrać płytki ceramiczne do kuchni lub łazienki. Wydawać by się mogło, że dopasowanie płytek do pomieszczenia, to nic trudnego. Przeglądamy katalogi, szukamy gotowych inspiracji i aranżacji. Wybieramy płytki, które zachwycają na zdjęciach i w wizualizacjach, często zapominając o tym, że wymiary naszego wnętrza nie są idealne i rzadko udaje się ułożyć w nim gres bez ingerencji w jego wymiary. Warto pamiętać, że im mniejsza modyfikacja naturalnego kształtu płytek tym lepszy efekt końcowy.

Rodzaje płytek

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na rodzaj wybranych przez Ciebie płytek. Niestety nie wszystkie nadają się do przycinania. Niektóre mogą kruszyć się i pękać podczas próby ingerencji w ich naturalny kształt. Jeśli wiesz, że cięcie będzie nieuniknione przed zakupem zapytaj sprzedawcę, czy wybrany przez Ciebie wzór i model nadaje się do przycinania. Warto to zrobić, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania materiału, który nie jest tani, więc im mniej go zmarnujesz, tym lepiej. Łatwiej będzie ciąć płytki małych rozmiarów. Prawdopodobieństwo ich uszkodzenia jest mniejsze. Niestety najtrudniejsze w obróbce są płytki wielkoformatowe. Bardzo modne obecnie gresy w rozmiarze XXL.

Trzy sposoby cięcia płytek

Istnieje wiele rodzajów cięć, które podzielić możemy na trzy główne grupy:

  • cięcie proste lub cięcie prostopadłe
  • cięcie ukośne pod kątem 45 stopni
  • cięcie pod kątem nachylenia od 0 do 90 stopni.

PłytkiPłytki fot. Shutterstock

Ręczna przecinarka do płytek ceramicznych

Najprostszym i jednocześnie najtańszym rodzajem narzędzia służącego do cięcia płytek ceramicznych jest nóż szklarski lub rysik do glazury. Schemat działania jest bardzo prosty, choć wymaga precyzji i dokładności. Należy wyznaczyć linię cięcia na płytce, przejechać wzdłuż niej nożem lub rysikiem, a następnie energicznym ruchem przełamać płytkę w wyznaczonym miejscu. Jeśli zdarzy się, że płytka ceramiczna przełamie się nierówno lub delikatnie ukruszy, nierówny brzeg wygładzić można szlifierką kątową z tarczą diamentową. Przydatne mogą okazać się również szczypce glazurnicze. Gdy podczas przełamywania płytki nie cały wyznaczony kawałek uda się jednorazowo odłamać, pozostałą część usuniesz za pomocą szczypiec. W wygładzeniu powstałych nierówności pomoże szlifierka kątowa.

Przygotowując płytkę zwróć też uwagę na kąt pod jakim ma zostać przycięta. Jeśli np. musisz przyciąć płytkę pod kątem 45 stopni, aby ułożyć ją w wymarzoną jodełkę, użyj specjalnego kątomierza. Wszystkie niezbędne do tej pracy narzędzia znajdziesz w naszym sklepie Merkury Market.

Drugim rodzajem maszynki ręcznej jest tzw. gilotyna. Cały proces wygląda podobnie do wcześniejszego. Na płytce wyznaczamy linię, następnie płytkę układamy na przecinaku i wykonujemy niewielkie nacięcie na wyznaczonej wcześniej linii. Następnie wykonujemy precyzyjne cięcie dociskając stopkę gilotyny. Gilotyna daje możliwość dokładnego i bardzo estetycznego dopasowywania płytek gresowych. Brzegi, po takim cięciu są dużo mniej postrzępione. Jeśli jednak powstanie niewielka nierówność, to tak jak i w pierwszym przypadku, możemy sobie z nią poradzić za pomocą szlifierki kątowej. Przecinarką do glazury możesz ciąć większość dostępnych na rynku płytek.

Przecinarki elektryczne

Są zdecydowanie najbardziej zaawansowanym i niestety najdroższym sprzętem do cięcia ceramiki. Dają jednak najlepszy efekt końcowy i nie wymagają tak wiele pracy jak maszynki ręczne. Piła z tarczą diamentową pozwala na dokładne i równe cięcie płytek każdego rodzaju. Brzegi, po przecięciu są na tyle równe, że nie wymagają nadmiernego szlifowania i polerowania. Płytka po przecięciu piłą jest gotowa do ułożenia. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu i pracy. Oczywiście cały proces przygotowania płytki do jej przecięcia jest dokładnie taki sam jak do cięcia maszynka ręczną. Warto pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt nie sprawdzi się jeśli uprzednio nie wykonamy precyzyjnych pomiarów.

Jak wybrać przecinarkę do płytek

Produktów na rynku jest naprawdę sporo. Wybierając kieruj się przede wszystkim tym, aby sprzęt jak najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Warto wziąć pod uwagę:

  • rodzaj cięcia – najczęstsze są cięcia proste i do ich wykonania wystarczy najprostszy sprzęt np. nóż, rysik do glazury czy tzw. gilotyna.
  • wysokość cięcia – zwróć uwagę na grubość tworzywa którym będziesz pracował, jeżeli przekracza ona maksymalną wysokość cięcia maszynki, wówczas nie będzie ona mogła wykonać cięcia lub co gorsza płytka złamie się podczas próby jego wykonania.
  • długość cięcia – w przypadku przecinarek ręcznych należy zwrócić szczególną uwagę na ich maksymalną długość wyrażoną w centymetrach i dostępną w instrukcji każdego modelu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku gresu o dużych formatach. Może się bowiem okazać, że dany model maszynki nie obejmie swoim zasięgiem płytek których długość przekracza np. 100cm.
  • rozdzielającą siła łamacza – ma bezpośredni związek z twardością ciętego materiału. W tym zakresie w wyborze odpowiedniego sprzętu pomoże Ci sprzedawca.
  • moc silnika - zwłaszcza jeśli planujemy dłuższą i intensywniejszą pracę przecinarka do glazury. Większa moc silnika, oferuje większe możliwości pracy między innymi dużą stabilność podczas cięcia, przede wszystkim na materiałach grubszych. 

Maszynka ręczna czy elektryczna: co wybrać?

Dla osoby, która nie ma zbyt dużego doświadczenia i wiedzy na temat fachowego sprzętu, wybór może wydawać się trudny. Są jednak pewne wyraźne różnice i cechy, które ułatwią wybór nawet laikowi. Przecinarki ręczne są mniejsze od elektrycznych, lekkie, szybsze, łatwe w obsłudze i przenoszeniu, bardzo wszechstronne, a ponieważ nie wymagają gniazdka elektrycznego, można ich używać w dowolnym miejscu. Poza tym wytwarzają mniej hałasu podczas przycinania ceramiki i prawie nie emitują pyłu. Przecinarki elektryczne umożliwiają docinanie bardzo twardej i grubej ceramiki, praktycznie bez wysiłku, zapewniając wyższą jakość wykończenia, w porównaniu z przecinarkami ręcznymi. Cięcie odbywa się tu za pomocą tarczy diamentowej, nie ma więc znaczenia twardość ciętego materiału. Przecinarki elektryczne są gwarancją najwyższej jakości i precyzji wykończenia. Wybierając maszynkę kieruj się przede wszystkim rodzajem gresu do jakiego będziesz jej używał. Jeśli musisz zmodyfikować kształt i wielkość dużej i twardej powierzchni lepsza będzie maszyna elektryczna. Jeśli natomiast potrzebujesz skorygować małą płytkę wystarczająca będzie maszynka ręczna.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.