Układanie płytek na schodach - instrukcja montażu

Dla wielu z nas wizytówką domu są schody zewnętrzne. Idealnie wybrana i ułożona terakota nadaje charakteru całemu budynkowi. Jak kłaść płytki na schodach? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto krótka instrukcja jak układać płytki na schodach i robić to dobrze.

Schody udekorowane marmurowymi płytkami.Schody udekorowane marmurowymi płytkami. Fot. Shutterstock

Korytarz i znajdujące się w nim schody są bardzo często pierwszą wizytówką domu. Jeszcze nie tak dawno, nie przywiązywaliśmy zbyt dużej wagi do wyglądu i wystroju klatki schodowej, a wybierane i układane w niej płytki schodowe, należały do tych gorszego gatunku. Dziś nasze spojrzenie na wystrój zewnętrzny domu oraz korytarza bardzo się zmieniło. Dbamy o to, by każdy kto przekroczy próg naszego mieszkania, od samego progu czuł wyjątkową atmosferę i zachwycał się wystrojem wnętrza. Nic nie zachwyca tak bardzo jak eleganckie i funkcjonalne kafelki schodowe, które potrafią zbudować niepowtarzalny wystrój nawet najbardziej wymagającej klatki schodowej.

Krok pierwszy – przymiarki kafelek

Każda klatka schodowa jest inna, ma swój własny indywidualny kształt i różne wymiary stopni schodów. Zanim więc pobiegniesz do sklepu, by wybrać wymarzony gres na stopnie schodów, zrób dokładne pomiary. Jest to kluczowa zasada, która pozwoli uniknąć nieestetycznych wpadek. Schody są bardzo wymagającą powierzchnią, dlatego wymaganą profesjonalnego podejścia do tematu układania płytek.

Układanie płytek na schodach zacznij od dokładnego zmierzenia długość i szerokość stopnia. Zbyt krótkie płytki na schody mogą oznaczać konieczność cięcia i sztukowania, co w przypadku stopni nie wygląda to dobrze. Nie podejmuj decyzji w pośpiechu. Wybór płytek podłogowych jest naprawdę ogromny. Możesz zdecydować się na jedną płytkę na każdy stopień np. o wymiarach 120x30 lub 2 mniejsze, które idealnie pokryją tę powierzchnię. Zastanów się co z podstopnicą, czy Twoje schody w całości pokryte będą płytkami czy np. podstopnicę pozostawisz nieobudowane. Bardzo ważne jest wykończenie, więc nie ograniczaj się do szukania płytek, zwróć uwagę na listwy wykończeniowe, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądało profesjonalnie i estetycznie.

W ten sam sposób możesz przygotować się do położenia płytek na schodach zewnętrznych. Często to one są pierwszymi stopniami jakie musimy pokonać wchodząc do domu.

Układanie płytek na rozpocznij od ich montażu na sucho. Dzięki temu zobaczysz, gdzie powstają odchylenia podłoża oraz czy nie musisz przyciąć materiału. Jeżeli układasz terakotę na zewnątrz, sprawdź na tym etapie, czy stopnie posiadają ok. dwustopniowy spadek, usprawniający odpływ wody. Do schodów zewnętrznych użyj płytek, dedykowanych do takiej powierzchni. Możesz skorzystać z całego zestawu tj. stopnia, podstopnicy i cokoła. Wybrane w ten sposób płytki zewnętrzne stworzą na schodach zewnętrznych piękną aranżację.

Krok drugi – klejenie

Schody wykończone szarymi płytkami.Schody wykończone szarymi płytkami. Fot. Shutterstock

Kafelki wybrane i co dalej? Jak położyć płytki na schodach, żeby zrobić to profesjonalnie? Przed ułożeniem płytek należy zaopatrzyć się w dobrej jakości materiały, oraz niezbędne narzędzia. Co będzie potrzebne do pracy? Przede wszystkim odpowiednia zaprawa klejąca i spoinująca, preparat gruntujący, a także krzyżyki dystansowe. Przygotuj również: miarkę, poziomicę i kątownik. Jeśli z różnych powodów, nie obejdzie się bez skracania i przycinania płytek, przyda się urządzenie do ich cięcia np. gilotyna lub nóż szklarski. Gdy skompletujesz już materiały,nim przykleisz do podłoża pierwszą płytkę, przygotuj i oczyść powierzchnię. Musi być ona sucha, równa i nośna. Dokładnie usuń zabrudzenia. Skutkiem układania płytek na schodach, które są nierówne lub zabrudzone może być ich uszkodzenie. Bardzo ważne by pozbyć się nawet najmniejszej ilości pyłu i piasku. Pojawiające się na podłożu nierówności wypoziomuj, a pęknięcia wypełnij masą cementową. Odpowiednie przygotowanie miejsca pod płytki obejmuje również gruntowanie, które da również efekt lepszej przyczepności. Na wyrównanej wyczyszczonej powierzchni stopnia użyj zaprawy klejącej. Kładzenie płytek na schodach musi być bardzo precyzyjne. Upewnij się, że płytka równo przylega do podłoża. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku płytki na schodach zewnętrznych. Położenie je nierówno lub niestabilnie może doprowadzić do jej późniejszego pęknięcia. Przy układaniu płytek ceramicznych wewnętrznych używaj krzyżyków dystansowych, dzięki nim zyskasz równe i estetyczne odstępy między poszczególnymi elementami.

Krok trzeci – wykończenie

Kiedy skończysz układać płytki na kleju i rozdzielisz je starannie za pomocą krzyżyków, możesz pomyśleć o wykończeniu. Odczekaj jednak ok 2-3 dni aby mieć pewność, że zaprawa całkowicie wyschła. Do wykończenia potrzebna będzie dobra fuga, listwy wykończeniowe oraz klej do ich przymocowania. Za pomocą fugi wypełnij przestrzenie miedzy płytkami, następnie wilgotną gąbką obetrzyj nadmiar materiału. Kiedy fuga wyschnie możesz zająć się przyklejaniem listwy wykończeniowej, jeśli na taką się zdecydowałeś. Aby zrobić to starannie należy w pierwszej kolejności pomierzyć i poprzycinać listwy na odpowiednie długości.

Warto pamiętać!

Jeśli uznasz, że prace związane z układaniem kafelków są jednak zbyt skomplikowane by wykonać je samemu zawsze możesz skorzystać z fachowej usługi osoby lub firmy, która wie jak układać płytki .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.