Kuchnia na poddaszu: 5 pomysłów na jej urządzenie

Aranżacja kuchni na poddaszu nie jest prosta z uwagi na okna dachowe, skosy i niejednolitą wysokość pomieszczenia. Z tych samych powodów poddasze bywa miejscem powstania wspaniałych stylizacji. Jak sprawić, żeby kuchnia pod skosem była dobrze rozplanowana i posiadała intrygujący design?

Kuchnia na poddaszu.Kuchnia na poddaszu. Fot. Shutterstock

Planowanie i aranżacje pomieszczeń na poddaszu: kuchnia

Zagospodarowanie przestrzeni we współczesnych domach polega na maksymalnym wykorzystaniu każdego wnętrza tak, żeby korzyść była możliwie największa. Na poddaszu problemem jest cała lista detali architektonicznych, które zdają się utrudniać aranżację: ścianka kolankowa, elementy więźby dachowej, okna połaciowe, skosy i niejednorodna wysokość. Choćby mała kuchnia na poddaszu musi się z nimi liczyć.

Umiejscowienie kuchni na poddaszu

Pomieszczenie wydzielona na kuchnię powinno być dość przestronne, widne i umożliwiać doprowadzenie instalacji bez większego problemu. Przestrzeń może znajdować się pod skosem, ale trzeba wiedzieć, że będzie to później ograniczało możliwości adaptacyjne kuchni i ewentualne przeróbki. Najlepiej jest, żeby kuchnia na poddaszu znajdowała się od strony wschodniej lub północnej. Dzięki temu latem dach nad nią nie będzie się zbyt mocno nagrzewał. Umiejscowienie pomieszczenia, kształt dachu i rozkład okien to ważne informacje np. przy zamawianiu mebli na wymiar.

Kształt dachu

Skosy w kuchni i wysokość ścianki kolankowej wpłyną mocno choćby na dobór mebli, które będą wyposażały kuchnię na poddaszu. Może się okazać, że takie wnętrze pomieści pod ścianami wyłącznie dolne szafki, z górnych zaś trzeba będzie zrezygnować lub powiesić je po drugiej stronie. Inaczej będziemy podchodzili do aranżacji kuchni pod dachem dwuspadowym, a inaczej w wypadku jednospadowego.

Okna połaciowe a aranżacja kuchni na poddaszu

Światło w aranżacji kuchni na poddaszu odgrywa bardzo ważną rolę. Przyjmuje się, że okna powinny zajmować przynajmniej 10 proc. powierzchni, którą stanowi podłoga. To bardzo ważne dlatego, żeby kuchnia ze skosem była widnym i rozświetlonym pomieszczeniem, gdzie dobrze się funkcjonuje. Kuchnie na poddaszu powinny być raczej doświetlone przez niewielkie okna, których może być kilka, niż przez jedno duże.

Wentylacja - kuchnie na poddaszu muszą być dobrze wentylowane

Kuchnia pod skosami może być usytuowana w sposób, który utrudni zastosowanie wentylacji grawitacyjnej. Może się okazać, że niemożliwe będzie zastosowanie przewodów wentylacyjnych o długości 2 m zgodnej z przepisami. Stąd też takie wnętrza wymagają systemów z dodatkowymi wentylatorami.

Inspiracje: kuchnia na poddaszu w 5 ciekawych odsłonach

Aranżacje kuchni na poddaszu są bardzo zróżnicowane i każdy znajdzie wśród nich inspirację, która pozwoli mu w wymarzony sposób urządzić przestrzeń pod skosami. Może mieścić jednakowo nowoczesne kuchnie na poddaszu, jak i bardziej klasyczne rozwiązania. Należą do nich:

  • loftowe kuchnie na poddaszu

Poddasze w industrialnym stylu to często próba wykorzystania naturalnych elementów, choćby belek dachowych, które wkomponowuje się w industrialną przestrzeń. Z reguły wykorzystuje się całą przestrzeń, często wykorzystując też wyspę kuchenną 

  • kuchnia glamour na poddaszu

Pomieszczenie, w którym znajduje się kuchnia można też zaaranżować w stylu glamour. Szafki o jasnych, lśniących powierzchniach dobrze będą wyglądały oświetlone przez promienie słoneczne wpadające przez okna dachowe. Taka stylizacja dobrze sprawdzi się przy dużej wysokości pomieszczenia i łagodnym skosie sufitu.

  • rustykalna kuchnia na poddaszu

Kuchnia na poddaszu wraz z jadalnią świetnie będzie się prezentować w pastelowych kolorach i z rustykalnymi dodatkami. Belki dachowe, stylowy stary regał i stół ze starego drewna to tylko niektóre elementy warte wkomponowania w taką przestrzeń. 

  • kuchnia ze skosem w stylu skandynawskim

Kształt poddasza sprzyja wykorzystaniu go do urządzenia kuchni w stylu skandynawskim. Już samo wnętrze, z wieloma elementami i różną wysokością, jest dość skomplikowane. Stąd dobrze będzie do niego pasowała prostota, minimalizm i jasne kolory rodem ze Skandynawii. Meble kuchenne na poddasze w tym stylu powinny być bardzo funkcjonalne.

  • minimalistyczna kuchnia na poddaszu

Może być prawdziwym azylem dla osób, które chcą znaleźć na poddaszu azyl i spokój. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku balans bieli z czernią przetykany elementami konstrukcyjnymi z naturalnego drewna.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.