Meble ogrodowe z palet - jak je zrobić? Instrukcja krok po kroku

Styl less waste znajduje odzwierciedlenie także w aranżacji domu i ogrodu. Przykładem są meble ogrodowe z palet. Pojedynczy stolik lub cały zestaw wyposażony w wygodne poduszki - świetnie wyglądają i doskonale się spisują. Jak zrobić meble ogrodowe posługując się materiałami z odzysku? Podpowiadamy.

Krok 1. Projekt

Projektując meble z palet, musimy przede wszystkim zmierzyć przestrzeń, w której chcemy je umieścić. Najczęściej chodzi o:

  • meble z palet do ogrodu
  • meble z palet na taras
  • meble z palet na balkon

O ile w przypadku ogrodowych nie będzie to miało aż tak wielkiego znaczenia, to bardzo często meble tarasowe z palet i meble ogrodowe z palet muszą być dokładnie dopasowane do miejsca, w którym będą eksponowane. Nie zapomnijmy więc zapisać danych bardzo dokładnie z myślą o późniejszych zakupach. Najczęściej chodzi o kanapę narożnikową i stolik. Ich wymiary trzeba przeliczyć na wielkość palet. Te zaś najczęściej dostępne są w rozmiarach:

  • 120x120x14,4 cm
  • 120x100x14,4 cm
  • 120x80x14,4 cm
  • 80x60x14,4 cm

Cena za jedną paletę waha się od 20 do 40 zł. Możemy przy tym wykorzystać materiał, który faktycznie służył kiedyś przy produkcji lub transporcie, albo też postawić na przygotowane przez kogoś półprodukty oferowane specjalnie z myślą o tworzeniu mebli ogrodowych DIY. Która z dwóch opcji jest lepsza? Dzięki kupnu gotowych półproduktów można zaoszczędzić czas i poradzić sobie bez dodatkowych sprzętów. Nie jest to już jednak zgodne z pierwotnym zamysłem, gdzie palety faktycznie pochodzą z recyklingu. Informacji na temat cen można szukać w różnych miejscach. Często oferuje się zużyte palety w dużych ilościach poprzez ogłoszenia internetowe. Warto też podpytać w okolicznych zakładach zajmujących się np. transportem lub składach budowlanych.

Meble ogrodowe z paletyMeble ogrodowe z palety Fot. Shutterstock

Krok 2. Dobór materiałów i sprzętów

Najprostszym rozwiązaniem jest to, aby tworząc meble ogrodowe z palety, wybierać odpowiadające nam rozmiary półproduktów. Z reguły do stworzenia kanapy narożnikowej potrzeba 9 palet:

  • 3 spośród nich posłuży jako oparcie kanapy
  • 6 stanie się siedziskiem mebla ozdabiającego ogród

 Dodatkowo wykorzystamy też przynajmniej 2 palety na niewysoki stół ogrodowy. Razem musimy więc nabyć przynajmniej 11 równych palet na stolik i kanapę lub krzesła ogrodowe. Konieczne będzie też zaopatrzenie się w:

  • wkrętarkę
  • szlifierkę kątową (możesz również postawić na sam papier ścierny, ale to znacznie bardziej pracochłonne)
  • śruby
  • kątowniki metalowe (do łączenia palet ze sobą)
  • papier ścierny
  • wkręty
  • pędzle i wałek do malowania (różnej wielkości)
  • impregnat do drewna
  • farbę do drewna

Krok 3: Obróbka palet

Meble ogrodowe z palet zaczynamy tworzyć od obróbki palet. Wiele zależy od tego, w jakim stanie znajdują się półprodukty z drewna i w jakim stopniu można zaufać, że nie kryją w sobie drzazg. Więcej atutów będzie posiadała szlifierka kątowa, niż papier ścierny (ewentualnie możesz wybrać ten o gradacji 100). Powierzchnię przyszłego mebla szlifujemy do osiągnięcia wrażenia gładkości, ale bez przesady: dzięki drobnym niedociągnięciom podkreślimy, że chodzi o stolik i kanapę wykonane własnymi rękami.

Krok 4. Impregnacja

Jak zrobić meble ogrodowe z palet, aby były trwałe? Z pewnością nie można pominąć etapu impregnacji. Dlaczego ta czynność jest taka ważna? Meble z palet będą wystawione na ekspozycję słoneczną i deszcz, często naprzemiennie. Trzeba więc zadbać o ich wewnętrzne wzmocnienie i nasycenie substancją impregnującą, która zabezpieczy zwłaszcza przed szkodnikami i wilgocią. Przed impregnacją powierzchnia musi być czysta i dokładnie odpylona.

Krok 5. Malowanie drewna

Meble z palet ogrodowych mogą pozostać w naturalnym kolorze charakterystycznym dla rodzaju drewnianego surowca lub zostać pomalowane. W pierwszym przypadku można pokryć ich powierzchnię bezbarwną lakierobejcą. Będzie tworzyła zewnętrzną warstwę ochronną mebli. Można także wybrać produkt w określonym kolorze, który podkreśli jednocześnie piękno naturalnego usłojenia. Paleta jest bogata - mahoń, pinia, teak, sosna, dąb, orzech lub wenge to tylko niektóre z opcji lakierobejc do mebli. Można też oczywiście skorzystać z farby do malowania powierzchni drewnianych, która przeznaczona jest do stosowania na zewnątrz (farby olejne, alkidowe, akrylowe). Zestaw ogrodowy DIY w białym kolorze będzie bardzo uniwersalny. Palety można też postarzyć, wykorzystując zróżnicowane przecierki. Niekiedy meble balkonowe z palet staną się oryginalne, gdy pokryte będą różnokolorowymi motywami - warto zaangażować do tego też dzieci.

Meble ogrodowe z paletyMeble ogrodowe z palety Fot. Shutterstock

Krok 6. Mocowanie palet

Montaż wykonujemy, mocując do siebie palety dzięki kątownikom i wkrętom. Najbardziej newralgiczne miejsca można połączyć, nawiercając palety i stosując śruby. Przystępujemy do tego dopiero wówczas, gdy materiał na meble z palet całkowicie wyschnie. Pomocne może być zamontowanie kółeczek zapewniających mobilność.

Krok 7. Wykończenie

Meble ogrodowe z palet będą szczególnie pięknie się prezentować wtedy, gdy zadbamy o ich odpowiednie wykończenia. Warto wykorzystać do tego stylowe poduszki i materace wykorzystane do wyposażenia kanapy. Na stolik położyć zaś dopasowany obrus.

Meble ogrodowe z paletyMeble ogrodowe z palety Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA