Kuchnia w kształcie litery L. Co ją wyróżnia i w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Aranżacja przestrzeni polega na łączeniu ciekawego designu z funkcjonalnością. Dotyczy to także kuchni w kształcie litery L. Powinna być zaprojektowana w zgodzie z zasadami ergonomii, aby sprawdziła się zwłaszcza w wąskim pomieszczeniu. Jakie są jej największe zalety? Dlaczego warto mieć kuchnię na planie litery L?

Zalety kuchni w kształcie litery L?

Kuchnia w kształcie litery L to moc zalet, które trzeba wykorzystać. Taki projekt sprawdza się we wnętrzach o różnym rodzaju zabudowy i rozmiarach. Jedna z jej części może służyć jako przydatne i funkcjonalne rozwiązanie, które dzieli przestrzeń na strefy. Taka zabudowa pełni też często rolę barku służącego do spożywania posiłków. W najbardziej klasycznym urządzeniu pomieszczenia, ciąg szafek usytuowany jest wzdłuż ścian tak, aby pośrodku zmieścił się stół kuchenny. Zalety są niewątpliwe: proste rozwiązanie, jakim jest kuchnia na planie litery L, można dostosować do bardzo wielu rozmaitych aranżacji.

Kuchnia w kształcie litery L - w jakich wnętrzach?

Kuchnia w kształcie litery L sprawdzi się w mniejszych i większych przestrzeniach, chociaż najbardziej wygodne do wprowadzenia takiego rozwiązania będą szerokie wnętrza. Kuchnie tego rodzaju muszą być urządzone w zgodzie z zasadami ergonomii. Pewną niedogodnością jest to, że ustawienie szafek stojących wzdłuż ścian sprawi, iż będą znajdowały się w bardzo długim ustawieniu. Czasem może być to nieporęczne podczas gotowania. Tę wadę ogranicza się poprzez zlokalizowanie szafek z blatem roboczym tuż obok siebie. Można skorzystać z różnych aranżacji kuchni - powierzchnia robocza może znajdować się pośrodku lub na skraju. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że tego rodzaju kuchnie niekoniecznie pozostawiają wiele miejsca do przechowywania produktów. Często trzeba więc dodatkowo urządzić spiżarnię dla rodziny, zwłaszcza gdy chodzi o większą liczbę osób. Zabudowa kuchni w kształcie litery L otwartej na salon musi też być spójna z jego designem - to jednak warunek, który muszą spełniać kuchnie w różnych odsłonach.

Kuchnia w kształcie litery LKuchnia w kształcie litery L Fot. Shutterstock

Jakie meble do kuchni typu L?

Przestrzeń kuchni w kształcie litery L nakazuje odpowiedni dobór szafek i innych mebli kuchennych. Sprawdzą się te, które pozwolą w ergonomiczny sposób stworzyć trójkąt roboczy. Chodzi o kuchenne zestawy narożne. Ich minusem jest czasami to, że musimy głęboko sięgać do szafek znajdujących się na rogu. Nim zdecydujesz się na konkretne kuchenne rozwiązanie, zobacz czy ten rodzaj zabudowy posiada nowoczesne mechanizmy - kosze i wysuwane półki. Niekiedy kuchnia w literze L posiada barek z hokerami, który świetnie sprawdzi się jako zakończenie ciągu mebli. Czasem nawet w przypadku takiego rozwiązania problemem jest deficyt miejsca. Mała kuchnia w kształcie litery L może skłaniać do tego, aby zamiast szafek umieścić na krótszym boku właśnie barek. Najlepszym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie dla niego miejsca pod oknem.

Kuchnia w literę L musi zawierać dobre rozwiązanie rozmieszczenia sprzętu AGD. Na szczęście może się on znajdować w zabudowie lub jako wolnostojący. Pierwszą wersję będzie jednak łatwiej utrzymać w czystości.

Kuchnia w kształcie litery LKuchnia w kształcie litery L Fot. Shutterstock

Jak zaprojektować kuchnię w kształcie litery L?

Kuchnia w literę L - jakie są przykłady interesujących realizacji zawierających się w tym pomyśle? Oto kilka spośród nich:

  • nowoczesny: kuchnia w kształcie L do niezbyt widnych pomieszczeń może być dobrana w kolorze białym, z błyszczącymi frontami i oświetleniem LED, które w tym przypadku będzie zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne
  • klasycznym: kuchnia w kształcie L z białymi frontami o matowym wykończeniu, z licznymi przeszkleniami w wiszących szafkach; do takiej kuchni warto dobrać stylowy stół i krzesła
  • z wyspą: przestrzenna kuchnia w kształcie l może być zaaranżowana w kolorach białym i brązowym z wyspą; ostatnia może w takiej aranżacji kuchni tworzyć strefę zmywania
  • z wyspą: biała kuchnia w kształcie L z czarnym blatem kuchennym, lodówką i roślinną fototapetą pomiędzy górnymi szafkami a blatem
  • nowoczesny: kuchnia w kształcie litery L w czerwieni i czerni z frontami MDF na wysoki połysk

 To tylko wybrane pomysły na to, aby kuchnia w literę L prezentowała się okazale. Nim zabierzesz się za jej urządzanie, zobacz przykładowe realizacje w katalogach lub salonach meblowych. To bardzo pomaga w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.