Wymiary drzwi wewnętrznych - wszystko, co musisz wiedzieć

Drzwi wewnętrzne to element funkcjonalny i zdobniczy. Różne wymiary otworu drzwiowego wymuszają zróżnicowanie oferowanych skrzydeł drzwiowych. Co trzeba wziąć pod uwagę, aby nie popełnić kosztownej dla portfela pomyłki? Oto garść przydatnych informacji.

DrzwiDrzwi fot. Merkury Market

Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne, wraz z ich najważniejszymi wymiarami, powinny być zaplanowane już na etapie projektowania podziału mieszkania na strefy. Obserwujemy odwrót od przestrzeni typu ''open space'' w mieszkaniu. Część pomieszczeń powinna więc być zaplanowana tak, aby umożliwiała zachowanie prywatności. Należy zdecydować się na rozmiary otworów drzwiowych i rodzaje ościeżnic. Nie ma przy tym znaczenia, czy będą to klasyczne białe drzwi, czy jakiekolwiek inne. Ważne wymiary, z którymi możemy się spotkać, to:

  • szerokość otworu drzwiowego
  • wysokość otworu drzwiowego
  • szerokość ościeżnicy
  • wysokość ościeżnicy
  • szerokość drzwi
  • wysokość drzwi

Typowe drzwi, czyli jakie?

Drzwi.Drzwi. Fot. Merkury Market

Co znaczy, że drzwi wewnętrzne są standardowe? W przypadku takiego produktu wymiary powinny wynosić minimum 80 cm szerokości na 200 cm wysokości. Niekiedy jednak lepszym wyjściem będzie zastosowanie szerszych lub węższych drzwi wewnętrznych. Stąd też powszechnie spotyka się szerokość drzwi wynoszącą 100 cm, 90 cm, 70 cm lub nawet 60 cm. Inne trzeba zamawiać na wymiar, co będzie miało przełożenie na wyższe koszty zarówno przy wykonaniu pierwszych drzwi wewnętrznych o nietypowej szerokości, jak i każdej kolejnej ich wymianie.

Wymiary drzwi wewnętrznych: 80 cm

Drzwi wewnętrzne o szerokości światła przejścia 80 cm to najbardziej popularna szerokość stosowana w budownictwie wszędzie tam, gdzie nie ma przesłanek dla innego wyboru. Wymiary ościeżnicy i skrzydła drzwi są zawsze większe.

Wymiary drzwi wewnętrznych: 90 lub 100 cm

Drzwi o szerokości światła przejścia 90 cm lub 100 cm również mogą uchodzić za standardowe. Będą się nadawały do obszernych pomieszczeń, gdzie nieco większe wymiary przejścia pozwolą na utrzymanie odpowiednich proporcji. Szersze modele będą również odpowiednie w przedpokoju, gdy mamy do czynienia z równie okazałymi drzwiami wejściowymi. Pamiętajmy również, że większa szerokość światła drzwiowego to również duże ułatwienie przy wnoszeniu i wynoszeniu dużych i ciężkich mebli. Niekiedy w ramach standardowych rozwiązań możliwy jest też montaż drzwi 110 cm, jednak są one znacznie trudniejsze do dostania.

Wymiary drzwi wewnętrznych: 60 lub 70 cm

Co skłania do tego, aby wybierać egzemplarze, gdzie szerokość skrzydła wynosi 60 lub 70 cm? Oczywiście jest to rozwiązanie akceptowalne tam, gdzie zależy nam na oszczędności miejsca. Sprawdzi się też w łazienkach, schowkach i pomieszczeniach gospodarczych. W tym przypadku wniesienie mebla przez tak wąski otwór drzwiowy będzie jednak nieco trudniejsze.

Wysokość drzwi wewnętrznych

Wysokość przejścia w drzwiach wewnętrznych wynosi najczęściej 200 cm. Wraz z dołączeniem ościeżnicy zwiększa się o kilka/kilkanaście cm, wynosi wówczas: 203, 206, 210 lub 212. Obecność w domu osób bardzo rosłych może jednak zachęcać do zainwestowania w drzwi o nietypowej wysokości np. 215 cm.

Grubość muru a ościeżnica

Do wyboru mamy ościeżnice stałe i ościeżnice regulowane. Warto wiedzieć, że wybierając się po drzwi wewnętrzne, wymiary, które powinniśmy znać, to nie tylko wysokość i szerokość otworu drzwiowego, ale także grubość ściany. Przy nowym budownictwie o typowej grubości ścian (12 cm) łatwo dobierzemy ościeżnicę stałą wraz z listwami maskującymi, co pozwoli nam zmniejszyć koszty. Znacznie droższa ościeżnica regulowana lepiej sprawdzi się przy nietypowej grubości muru i nie potrzeba do niej listew maskujących.

Możliwość podcięcia skrzydła

Materiał zastosowany na posadzce może mieć różną grubość, co przekłada się czasem na konieczność przycięcia drzwi. Nie jest to jednak sprawa zupełnie dowolna: producent powinien określić o ile drzwi można podciąć. Warto zadbać o odpowiednie narzędzia do tego przeznaczone i sprawnie dokonać przycięcia materiału.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.