Montaż drzwi wewnętrznych - poradnik krok po kroku

Oczekiwanie na fachowca, który dokona montażu drzwi wewnętrznych, bywa długie, efekt zaś nie zawsze jest zadowalający i generuje dodatkowe koszty. Możemy jednak zamontować drzwi sami. Wystarczy, że zapoznamy się z najważniejszymi zasadami, które trzeba stosować.

Montaż drzwi wewnętrznych.Montaż drzwi wewnętrznych. Fot. Shutterstock

Kiedy montować drzwi wewnętrzne?

Montaż drzwi przeprowadza się dopiero na pewnym etapie wykańczania domu. Inaczej ma się to do drzwi zewnętrznych, w odmienny sposób do wewnętrznych. Ostatnie powinny być montowane dopiero wtedy, gdy ściany zostały otynkowane i pomalowane, ostatecznego kształtu nabrały podłogi, na których ułożono płytki lub panele. Nie wolno przystępować do montażu w wilgotnej ścianie - skutkiem może być deformacja ościeżnicy.

Już na etapie stanu surowego powinno się jednak zadecydować o zewnętrznym wymiarze ościeżnicy. Trzeba też wziąć pod uwagę poziom posadzki w ten sposób, aby nie było potrzeby późniejszego przycinania drzwi, co niekiedy bywa kłopotliwe.

Montaż drzwi – co nam będzie potrzebne?

Montaż drzwi wewnętrznych jest obecnie o tyle prostszy, że często elementy mocujące w postaci kotew, śrub lub wkrętów zostają załączone w zestawie. Do montażu drzwi potrzebujemy jeszcze:

 • narzędzi: wiertarki i śrubokrętu
 • kliny drewniane
 • rozpórki poziomujące
 • taśmy zabezpieczające
 • pianka montażowa
 • przyrządy do sprzątania: odkurzacz, szufelka ze szczotką

Wstawianie drzwi – przygotowanie otworu drzwiowego w murze

DrzwiDrzwi fot. Merkury Market

Należy pamiętać, że pomiędzy ościeżnicą a ścianą musi być zachowane ok. 1,5 cm wolnej przestrzeni. Zanim zajmiemy się ustawianiem ościeżnicy, potrzebujemy odpowiednio przygotować ościeże. Należy dokonać oględzin wybitego otworu w murze. Tam, gdzie pojawiły się ubytki, trzeba je uzupełnić zaprawą lub pianką. Konieczne jest zaczekanie do wyschnięcia. Później należy te przestrzenie dokładnie oczyścić i odpylić - najlepiej odkurzaczem.

Osadzanie drzwi - czynności przygotowawcze

Nim zamontujemy drzwi wewnętrzne, musimy rozpakować, sprawdzić i złożyć poszczególne elementy ościeżnicy. Konieczne jest ostrożne rozpakowanie wszystkich elementów i sprawdzenie, czy nie zawierają jakiegoś rodzaju wad powstałych na etapie ich produkcji. W sytuacji, gdy nie możemy stwierdzić żadnych uchybień, przystępujemy do właściwego kompletowania ościeżnicy, która polega na:

 • łączymy belki boczne i górną wykorzystując klej lub wkręty
 • przykręcamy zawiasy
 • sprawdzamy kąty proste, kładąc ościeżnicę na podłodze
 • warto wyłożyć podłogę kartonem tak, żeby nie porysować paneli lub płytek

Do dalszych działań możemy przejść dopiero wtedy, gdy okaże się, że proporcje zostały zachowane. Niedokładność na tym etapie wróży problemy w czasie zakładania skrzydła drzwiowego.

Montaż ościeżnicy

Zanim przejdziemy do montażu, musimy dokonać wyboru pomiędzy rodzajem ościeżnicy, gdzie mamy do wyboru:

 • stałą - tańszy rodzaj, który dobrze sprawdza się przede wszystkim w nowym budownictwie o typowej grubości ścian;
 • regulowaną - droższe, ale lepsze tam, gdzie grubość ścian jest nietypowa;

Dobrze, aby montaż ościeżnicy przeprowadzały dwie osoby. Jedna powinna ustawić ościeżnicę w otworze tak, żeby:

 • pozostawić szczelinę między ościeżem a ościeżnicą
 • sprawdzić poziom belek bocznych i górnych
 • ustabilizować ościeżnicę dzięki drewnianym klinom
 • na wysokości 1 m trzeba ustawić wyporę poprzeczną
 • warto jeszcze raz upewnić się, żeby przestrzeń między ościeżnicą a ościeżem wszędzie była równa

Ościeżnice zostały ustabilizowane, my zaś mamy pewność co do ich odpowiedniego ustawienia. Możemy przystąpić do ich właściwego montażu przy pomocy kotew lub kołków. Szczeliny, które pozostały, trzeba wypełnić pianką poliuretanową niskoprężną. Wybór takiego rodzaju wypełnienia nie jest przypadkowy - chodzi o to, aby nie dochodziło do odkształceń spowodowanych zwiększaniem objętości piany. Ościeżnice warto okleić taśmą przed rozpoczęciem prac po to, żeby ich nie zabrudzić. Po zaschnięciu trzeba wyciąć nadmiar pianki. Listwy maskujące montuje się przy pomocy kleju do drewna lub montażowego.

Wstawianie drzwi wewnętrznych – osadzanie i regulacja skrzydła

Po usunięciu rozpórek zakładamy skrzydło drzwiowe. Należy je wyregulować na zawiasach. Sprawdzamy, czy dobrze się zamykają i kończymy montaż lub dalej zajmujemy się ich regulacją. Warto się przy tym zaopatrzyć w śrubokręt i klucz imbusowy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.