Malowanie mebli kuchennych - zrób to sam!

Malowanie szafek kuchennych to popularny trend, dzięki któremu stare meble kuchenne zyskają nowe życie. Techniki renowacji mebli to nic trudnego, dlatego warto zrobić to samemu, by później móc się cieszyć nowym wyglądem wymarzonej kuchni. Zastanawiasz się jak odnowić starą kuchnie? Powiemy Ci jak pomalować meble kuchenne krok po kroku.
Biała kuchnia w stylu skandynawskim.
Biała kuchnia w stylu skandynawskim. Fot. Shutterstock

Planowanie (kolorystyka, wymiana okuć, klamek, ocena stanu technicznego mebli)

Zanim weźmiemy się do malowania mebli kuchennych powinniśmy dobrze wszystko zaplanować. Już na tym etapie powinniśmy zdecydować jaki powinien być kolor farby do mebli kuchennych, czy należy wymienić okucia i na jakie, oraz jakie klamki będą pasowały do naszej nowej wizji kuchni. Następnym bardzo ważnym etapem jest ocena stanu technicznego szafek. Należy bardzo dokładnie sprawdzić zarówno szafki kuchenne górne, jak i szafki kuchenne dolne pod względem ewentualnych napraw. Należy sprawdzić stan frontów, korpusów, szafek, szuflad, cokołów i półek. Jeżeli okaże się, że szafki kuchenne mają pęknięcia lub rysy, wówczas należy rozważyć w jaki sposób uzupełnić ubytki, lub je zeszlifować papierem ściernym. W uzupełnieniu ubytków pomocna może być specjalna masa przeznaczona do ubytków w drewnie. 

Farba do mebli kuchennych – jak wybrać?

Niezależnie od tego, czy mamy szafkę z okleiny, czy z płyty mdf nie musimy się zastanawiać jaką farbą pomalować meble. W obu przypadkach możemy wybrać farbę akrylową, która jest uniwersalna i będzie odporna na liczne czynniki, takie jak szorowanie, czy oddziaływanie promieniowania słonecznego. W dostępnej na rynku ofercie możemy tez znaleźć specjalne farby do malowania mebli drewnianych, lub farby renowacyjne, które również świetnie się sprawdzą do renowacji szafek kuchennych.

Szafki kuchenne poddawane są dużej eksploatacji, dlatego też szybko się zużywają. Są one narażone na zawilgocenia, zatłuszczenia i plamy, a także na zarysowania, ale nie oznacza to, że z powodu jednej rysy czy innych mankamentów powinniśmy wymienić je na nowe. Dużo lepszym i popularnym trendem w takim przypadku jest renowacja kuchni.

Jak przygotować meble do malowania?

Kuchnia w bieli.
Kuchnia w bieli. Fot. Abra Meble

Aby przygotować się do malowania szafek należy w pierwszej kolejności zdemontować szafki, uchwyty i gałki. Umożliwi to sprawne wykonanie wszelkich prac i pozwoli na równomierne rozprowadzenie farby na powierzchni szafek.

Dobór narzędzi do malowania

Chcąc dostać się do każdej powierzchni mebli musimy się wyposażyć w odpowiednie narzędzia. Niezbędny będzie w tym przypadku mały pędzelek, większy pędzel wąski i szeroki, oraz wałek. Wielkość narzędzi i długość włosia w pędzlach należy dostosować do specyfiki projektu i do farby. Natomiast jeżeli chodzi o warunki aplikacji i liczbę warstw, należy stosować się do zaleceń producenta farb.

Malowanie mebli krok po kroku

Pierwszym krokiem w malowaniu mebli jest ich przegląd i drobne naprawy, oraz demontaż uchwytów i gałek. Następnie możemy zacząć przygotowywać poszczególne elementy mebli. W tym celu należy zmatowić całą powierzchnię papierem ściernym i zeszlifować wszelkie nierówności i ryski. Nadanie podłożu szorstkości pozwoli na osiągnięcie wymaganej przyczepności farby. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednie przygotowanie szafek pomoże uniknąć łuszczenia się i odklejania farby. Kolejnym krokiem jest odkurzenie mebli z pyłu powstałego podczas czyszczenia i przetarcie mebli mokrą ściereczką z dodatkiem detergentu. Czyszczenie powinno usunąć wszelkie zatłuszczenia, które mogłyby uniemożliwiać przyleganie warstwy farby do powierzchni szafek. Następnym krokiem jest malowanie szafek. Zaczynając malowanie należy najpierw zabezpieczyć wszystkie elementy, których nie chcemy pomalować. Można to zrobić folią lub taśmą malarską. Jak szafki już będą suche, to możemy rozpocząć malowanie. Farba po nałożeniu powinna być gładka i równomiernie nałożona. Na początku przyda nam się mały pędzelek, później większy pędzel lub wałek, tak aby malować szafki fragment po fragmencie docierając do wszystkich zakamarków. Należy pokryć powierzchnię równomiernie, w ilości warstw odpowiadającej zaleceniom producenta farb. Jak meble będą już pomalowane i wyschnięte możemy je zmontować i uzupełnić o detale takie jak nowe nóżki, cokoły, gałki lub uchwyty.

Więcej o: