Szafa przesuwna: Jak ją zrobić? Porady eksperta

Marzysz o szafie, która będzie pojemna i praktyczna, ale żadna z dostępnych na rynku ofert nie spełnia Twoich oczekiwań? Zrób ją sam. Wykonanie szafy przesuwnej nie musi być trudne. Poniżej przedstawimy Ci kilka sprawdzonych zasad, które ułatwią to zadanie i pozwolą stworzyć wymarzony mebel.

Szafa na wymiar. Szafa na wymiar.  Shutterstock

Wybór miejsca na szafę przesuwną

Zanim zaczniesz pracę, zastanów się gdzie finalnie stanie szafa. Może masz w domu wnękę, która idealnie nadaje się do zabudowy, albo miejsce w sypialni przeznaczone na umieszczenie szafy wnękowej. Takie specjalnie zaprojektowane przestrzenie, bardzo ułatwiają sprawę. Jeśli jednak szafa musi stanąć w salonie lub przedpokoju upewnij się, że dostęp do niej nie będzie niczym ograniczony, a także czy sam mebel nie spowoduje, że pomieszczenie przestanie być funkcjonalne.

Określenie wymiarów szafy

Masz już miejsce - pora na dokładne pomiary. Większość szaf z drzwiami przesuwnymi wykonuje się w zabudowie od podłogi do samego sufitu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększa się powierzchnia przechowywania, która w małych mieszkaniach bywa na wagę złota.

Zmierz precyzyjnie wysokość pomieszczenia, pamietając o tym, że wysokość płyty z której wykonana zostanie szafa musi być o 1-2 mm mniejsza od wysokości pomieszczenia. Kolejno, wyznacz głębokość, dostosowując ją do funkcji jaką ma spełniać mebel. Jeśli znajdą się w niej jedynie półki, wystarczy głębokość ok. 30-40 cm. Takie rozwiązanie będzie idealne do wąskiego przedpokoju, w którym nie możesz wstawić szafy o dużych gabarytach.

Jeśli planujesz zrobić szafę garderobianą, która ma pomieścić odzież codzienną i sezonową, buty oraz wszystkie dodatki, głębokość powinna wynosić co najmniej 60 cm. W określeniu maksymalnej szerokości Twojej szafy, jedynym ograniczeniem będzie przestrzeń dostępna w pomieszczeniu.

Projekt szafy przesuwnej

Szafa na wymiar. Szafa na wymiar.  fot. Shutterstock

Dobrze zrobiony projekt to klucz do sukcesu. Przemyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze i co przyda Ci się najbardziej. Wnętrze szafy powinno być odzwierciedleniem Twoich potrzeb. Możesz podzielić szafę na części. W jednej wykonać same półki w drugiej drążki na wieszaki i szuflady na bieliznę, paski i krawaty. Możesz pomyśleć o przestrzeni na przechowywanie sprzętów domowych tj. odkurzacz, deska do prasowania czy żelazko. Określ, jakiego rodzaju rzeczy i w jaki sposób chcesz przechowywać. Projekt narysuj, nanieś wymiary. Nawet jeśli nie wyjdzie idealnie pozwoli Ci zwizualizować ostateczny wygląd i nanieść ewentualne poprawki. Spróbuj przewidzieć wykorzystanie poszczególnych przestrzeni. Jeśli na niektórych półkach zamierzasz przechowywać cięższe przedmioty, musisz pomyśleć o ich wzmocnieniu lub podparciu np. w postaci dodatkowej ścianki pionowej, metalowej rurki lub odpowiednich kątowników. W projekcie koniecznie uwzględnij szerokości wszelkich mocowań, prowadnic oraz zawiasów.

Robiąc projekt wybierz ilość drzwi przesuwnych i zastanów się nad formą ich wykonania. Drzwi szafy mogą być klasyczne - gładkie, mogą zawierać przeszklenia lub lustra. Wszystko zależy od Twojej fantazji i oczekiwań. Przeszklone drzwi przesuwne sprawią, że każdy będzie mógł zajrzeć do wnętrza szafy. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli mebel ma stanąć np. w salonie.

Warto w tym miejscu pomyśleć również, jakie wykończenie np. w przypadku szafy do sypialni będzie najbardziej pasowało do reszty pomieszczenia. Szafa wnękowa, powinna tworzyć spójną aranżację z pozostałymi meblami.

Montaż szafy przesuwnej

Zanim zaczniesz montować szafę przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia i uporządkuj elementy, ułatwi Ci to pracę. Montaż szafy do przedpokoju zacznij od elementów, które podtrzymują większe części konstrukcji. W dalszej kolejności zmontuj płytę, która stanowi kolejną, licząc od bocznej ściany, pionową przegrodę. Do ściany, za pomocą kołków rozporowych, przytwierdź kątowniki, a następnie przykręć płytę. Do precyzyjnego i równego wykonania tych czynności przyda Ci się poziomnica. Kolejno odmierz odległość od bocznej ściany w jej tylnej części, a wymiar przenieś na jej część przednią. Dzięki temu płyta będzie nie tylko pionowa, ale i prostopadła do tylnej ściany. Nie musisz sztywno przytwierdzać płyty do podłogi lub sufitu, gdyż uzyska ona sztywność po zamontowaniu półek.

Na ścianie bocznej zamontuj kątowniki, które będą podtrzymywały półki. Zacznij od góry, żeby niższe półki nie przeszkadzały Ci w montażu wyższych. Nie zapomnij, że same kątowniki nie wystarczą do stabilnego zamontowania półek. Każdą z nich przykręć do pionowej płyty, która dzieli szafę na części. Jeśli półki w szafie są małe, wystarczy, że do ich montażu użyjesz śruby o długość 35mm, przy większych powierzchniach półek wybierz śruby o długości 50 mm. Bardzo duże półki warto pośrodku podeprzeć dodatkowym kątownikami na bocznych ściankach.

Jeśli wybrałeś drzwi w wersji uchylnej zamocuj je za pomocą zawiasów. Zawiasy przykręć najpierw do skrzydeł, a następnie do ściany bocznej. Przy wysokich masywnych szafach wato zamontować po trzy zawiasy do każdego skrzydła. Dolny i górny zawias powinien być przymocowany mniej więcej 10-15 cm od górnej/dolnej krawędzi naszych drzwi, środkowy zawias natomiast dokładnie na środku.

Jeżeli zdecydowałeś się na zamknięcie szafy drzwiami przesuwnymi, montaż rozpocznij od właściwego usytuowania prowadnic. Zwróć szczególną uwagę na to, aby oś prowadnicy górnej i dolnej były idealnie równoległe. Jakiekolwiek przesunięcie może spowodować, że skrzydła będą się zacinały i po prostu będą wyglądały na krzywe. Dopiero kiedy upewnisz się, że prowadnice umiejscowione idealnie nad sobą, wywierć otwory na kołki rozporowe, na których zamocujesz prowadnice do podłogi i sufitu. Kiedy szyny znajdują się na właściwym miejscu zajmij się zamocowaniem mechanizmów jezdnych do skrzydeł drzwiowych. Umieść je w rogach skrzydeł, dzięki temu drzwi będą się przesuwały stabilnie po prowadnicach i będą miały odpowiednie punkty podparcia. Tak przygotowane skrzydła drzwiowe osadź na prowadnicach tak, aby drzwi swobodnie, ale stabilnie poruszały się po prowadnicach.

Na koniec pozostaje montaż ewentualnych stoperów, jeżeli chcemy ograniczyć zasięg przesuwania drzwi z jednej strony. Potem analogiczne prace wykonujemy dla drugiego skrzydła i szafa gotowa!

Więcej o: