Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Panele podłogowe Fot. Shutterstock
Czym są panele winylowe?
Podłoga i ściany w łazience wydają się być miejscem zarezerwowanym dla płytek. Obecne trendy wnętrzarskie otwierają coraz to nowe możliwości: choćby stare naturalne drewno, po poddaniu go impregnacji, bywa wykorzystywane jako materiał wykończeniowy. Nie jest to jednak tania inwestycja, zaś tradycyjne panele podłogowe nie sprawdzą się w miejscu narażonym na wilgoć. Opcją kompromisowa są właśnie podłogi winylowe i panele winylowe na ścianę.
Jak powstają panele LVT?
LVT, czyli po polsku ''luksusowe płytki winylowe'', zbudowane są z kilku warstw tworzywa sztucznego winylu. Często jest ich sześć, ale informacje o liczbie najlepiej potwierdzić u producenta. Produkty takie są odporne na wilgoć i łatwo dają się układać w różnych pomieszczeniach. Dodatkowo dość wiernie imitują drewno - do dyspozycji mamy dużą liczbę różnych wzorów.
Panele winylowe do łazienki – zalety
Co przesądza o rosnącej popularności paneli winylowych? Warto podkreślić zwłaszcza:
- odporność na działanie wilgoci
- łatwy montaż
- możliwość wykorzystania razem z ogrzewaniem podłogowym
- zalety wynikające z tego, że panele LVT są w zasadzie antystatyczne i nie przyciągają kurzu
- trudność zarysowania
- elastyczność i cichość podczas użytkowania
- panele LVT występują w różnych wzorach i kolorach
- możliwość układania na już istniejącej nawierzchni z płytek lub paneli
Panele winylowe do łazienki – wady
Wybierając panele winylowe, trzeba się też liczyć z ich nielicznymi wadami. W szczególności trzeba wziąć pod uwagę, że:
- panele winylowe na podłogę wymagają niemal idealnie równego podłoża; jeśli takiego nie ma - należy zrobić wylewkę wyrównującą
- panele winylowe samoprzylepne są trudne do usunięcia - trzeba więc decydować się na nie po dużym namyśle
- wyroby oferowane przez anonimowe marki mogą być produkowane ze składników szkodliwych dla zdrowia
- wadą paneli winylowych jest to, że nie są ekologiczne - podłoga winylowa raczej nie nadaje się do recyklingu
- gdy naszym wyborem jest podłoga winylowa, cena również może odstraszać: zapłacimy przynajmniej 60 zł za m2, przy czym znajdzie się wiele modeli znacznie droższych
- łazienka wykończona w ten sposób nie będzie tak naturalna, jak ta, w której postawiono na drewno
Zastosowanie w łazience - podłogi i ściany
Panele w łazience. Fot. Shutterstock
Panele winylowe montowane są przy użyciu kleju. Dzięki nim podłogę w łazience może czekać błyskawiczna metamorfoza. Panele winylowe do łazienki na ścianę to druga opcja, z której jak najbardziej warto skorzystać. Zwłaszcza ostatnie mają jeszcze jedną zaletę: nie są tak śliskie jak płytki, co stanowi dużą zaletę wówczas, gdy z łazienki korzystają małe dzieci lub seniorzy. Podłogi winylowe są też bardziej odporne np. na upadek ciężkich przedmiotów.
Panele winylowe do łazienki: czy warto?
Ściany i podłoga w łazience mogą dzięki produktom z winylu dość niedużym nakładem czasu i pracy stać się łudząco podobne do tych, gdzie pokuszono się o wykorzystanie prawdziwego drewna. Dodatkowo nie ma ryzyka, że zaszkodzi im wilgoć. Trzeba więc stwierdzić, że zalety takiego rozwiązania przeważają nad jego wadami. Największą z nich pozostaje wysoki koszt. Reszta niedogodności posiada raczej kosmetyczny charakter i nie powinna powodować dużego dyskomfortu w użytkowaniu.
Ciekawe stylizacje z wykorzystaniem paneli winylowych w łazience
Wybór paneli LVT do łazienki może się sprowadzać do imitacji różnych rodzajów drewna. W cenie będą zwłaszcza modele pasujące do szarości i imitujące drewno postarzane. Można jednak postawić na panele imitujące wzór w jodełkę, które wprowadzą do łazienki trochę uroku vintage. Zamiast nich można postawić na geometryczne wzory z balansem czerni i bieli. Na ścianach sprawdzą się wzorzyste warianty kolorystyczne w kolorze niebieskim lub bladym zielonym.