Panele winylowe do łazienki - inspiracje i porady

Panele winylowe w łazience są coraz bardziej popularnym sposobem wykończenia. Choć wielu inwestorów podchodzi do pomysłu z rezerwą, to nie ma wielu powodów do obaw. Jako pokrycie ścian i podłóg sprawdzą się znakomicie. O czym pamiętać przy wyborze?

Panele podłogowePanele podłogowe Fot. Shutterstock

Czym są panele winylowe?

Podłoga i ściany w łazience wydają się być miejscem zarezerwowanym dla płytek. Obecne trendy wnętrzarskie otwierają coraz to nowe możliwości: choćby stare naturalne drewno, po poddaniu go impregnacji, bywa wykorzystywane jako materiał wykończeniowy. Nie jest to jednak tania inwestycja, zaś tradycyjne panele podłogowe nie sprawdzą się w miejscu narażonym na wilgoć. Opcją kompromisowa są właśnie podłogi winylowe i panele winylowe na ścianę.

Jak powstają panele LVT?

LVT, czyli po polsku ''luksusowe płytki winylowe'', zbudowane są z kilku warstw tworzywa sztucznego winylu. Często jest ich sześć, ale informacje o liczbie najlepiej potwierdzić u producenta. Produkty takie są odporne na wilgoć i łatwo dają się układać w różnych pomieszczeniach. Dodatkowo dość wiernie imitują drewno - do dyspozycji mamy dużą liczbę różnych wzorów.

Panele winylowe do łazienki – zalety

Co przesądza o rosnącej popularności paneli winylowych? Warto podkreślić zwłaszcza:

 • odporność na działanie wilgoci
 • łatwy montaż
 • możliwość wykorzystania razem z ogrzewaniem podłogowym
 • zalety wynikające z tego, że panele LVT są w zasadzie antystatyczne i nie przyciągają kurzu
 • trudność zarysowania
 • elastyczność i cichość podczas użytkowania
 • panele LVT występują w różnych wzorach i kolorach
 • możliwość układania na już istniejącej nawierzchni z płytek lub paneli

Panele winylowe do łazienki – wady

Wybierając panele winylowe, trzeba się też liczyć z ich nielicznymi wadami. W szczególności trzeba wziąć pod uwagę, że:

 • panele winylowe na podłogę wymagają niemal idealnie równego podłoża; jeśli takiego nie ma - należy zrobić wylewkę wyrównującą
 • panele winylowe samoprzylepne są trudne do usunięcia - trzeba więc decydować się na nie po dużym namyśle
 • wyroby oferowane przez anonimowe marki mogą być produkowane ze składników szkodliwych dla zdrowia
 • wadą paneli winylowych jest to, że nie są ekologiczne - podłoga winylowa raczej nie nadaje się do recyklingu
 • gdy naszym wyborem jest podłoga winylowa, cena również może odstraszać: zapłacimy przynajmniej 60 zł za m2, przy czym znajdzie się wiele modeli znacznie droższych
 • łazienka wykończona w ten sposób nie będzie tak naturalna, jak ta, w której postawiono na drewno

Zastosowanie w łazience - podłogi i ściany

Panele w łazience.Panele w łazience. Fot. Shutterstock

Panele winylowe montowane są przy użyciu kleju. Dzięki nim podłogę w łazience może czekać błyskawiczna metamorfoza. Panele winylowe do łazienki na ścianę to druga opcja, z której jak najbardziej warto skorzystać. Zwłaszcza ostatnie mają jeszcze jedną zaletę: nie są tak śliskie jak płytki, co stanowi dużą zaletę wówczas, gdy z łazienki korzystają małe dzieci lub seniorzy. Podłogi winylowe są też bardziej odporne np. na upadek ciężkich przedmiotów.

Panele winylowe do łazienki: czy warto?

Ściany i podłoga w łazience mogą dzięki produktom z winylu dość niedużym nakładem czasu i pracy stać się łudząco podobne do tych, gdzie pokuszono się o wykorzystanie prawdziwego drewna. Dodatkowo nie ma ryzyka, że zaszkodzi im wilgoć. Trzeba więc stwierdzić, że zalety takiego rozwiązania przeważają nad jego wadami. Największą z nich pozostaje wysoki koszt. Reszta niedogodności posiada raczej kosmetyczny charakter i nie powinna powodować dużego dyskomfortu w użytkowaniu.

Ciekawe stylizacje z wykorzystaniem paneli winylowych w łazience

Wybór paneli LVT do łazienki może się sprowadzać do imitacji różnych rodzajów drewna. W cenie będą zwłaszcza modele pasujące do szarości i imitujące drewno postarzane. Można jednak postawić na panele imitujące wzór w jodełkę, które wprowadzą do łazienki trochę uroku vintage. Zamiast nich można postawić na geometryczne wzory z balansem czerni i bieli. Na ścianach sprawdzą się wzorzyste warianty kolorystyczne w kolorze niebieskim lub bladym zielonym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.