Jak kłaść płytki? Instrukcja krok po kroku

Płytki oraz ich układanie mogą wydawać się trudnym zajęciem. W poniższym artykule korzystając z rad ekspertów postaramy się przedstawić jak ułożyć kafelki krok po kroku, aby prace przebiegły w sposób jak najbardziej sprawny i bez niespodzianek.

Łazienka. Łazienka.  Fot. Merkury Market

Etap pierwszy - jak przygotować ścianę pod płytki?

Zanim zabierzemy się do układanie płytek powinniśmy przyjrzeć się dokładnie powierzchniom. W zależności od miejsca w którym będziemy chcieli je położyć czy będziemy potrzebować płytek podłogowych lub na ścianę. Natomiast nic nam z pięknych płytek na ścianie, jeżeli nie będą się one jej trzymać. Bardzo ważnym punktem kładzenia płytek jest przygotowanie podłoża. Co najważniejsze musi ono być:

  • stabilne - nie może się ono kruszyć, sypać ani odpadać, wszędzie gdzie chcemy ułożyć płytki musi być stabilny. Nie mogą występować luźne deski czy deszczułki.
  • czyste - musi być wolna od kurzu, pyłu i brudu,
  • równe - jeżeli podłoże nie będzie odpowiednio równe, mogą w przyszłości pojawiać się szczeliny. Jeżeli na podłożu gdzie, ma się odbyć kładzenie płytek są nierówności lub pęknięcia, konieczne będzie ich zaszpachlowanie np. przy pomocy wałka malarskiego.
  • suche - układanie płytek na ścianie powinno odbywać się w miejscu dobrze wysuszonym, natomiast w miejscach, które będą narażone na zawilgocenie najlepiej będzie zastosować głęboko penetrujący preparat gruntujący.

Krok drugi - jaki klej do płytek wybrać?

Gdy podłoże będzie suche i gładkie najlepiej będzie zmierzyć całe pomieszczenie i dokładnie zaznaczyć jego środek. Zalecaną praktyką jest ułożenie dwóch - trzech rzędów płytek, aby się one skrzyżowały. Kolejnym etapem będzie przygotowanie zaprawy. Najlepiej wykorzystać do tego specjalnego klej do płytek, który należy rozdrobnić. Do przygotowania zaprawy klejowej najlepiej skorzystać z dołączonej do instrukcji oraz podanych proporcji, natomiast do wymieszania zaprawy można użyć np. mieszadła wolnoobrotowego. Należy jednak pamiętać, że inny klej należy użyć do różnego gatunku płytki np. gdy będzie to płytki ceramiczne, a innego gdy płytka gresowe. Do układania płytek na podłodze, należy też wziąć pod uwagę odpowiedni klej, który będzie uwzględniał np. ogrzewanie podłogowe.

Krok trzeci - jak układać płytki?

Płytki do kuchni.Płytki do kuchni. Fot. Merkury Market

Jak położyć płytki? Są generalnie dwa sposoby. Jeden z nich to wykorzystanie szpachli i nakładanie warstwy kleju po fakturze. Druga metoda to rozprowadzanie kleju za pomocą szpachli ząbkowanej po powierzchni kładzenia oraz po powierzchni płytek. Ważną i przydatną informacją jest, aby nie pokrywać klejem powierzchni większej niż 1 m 2, gdyż zaprawa klejowa może zdążyć wyschnąć. Aby płytka dobrze trzymała się podłoża klej musi szczelnie wypełnić całą powierzchnię. Aby zachować jednolitą odległość pomiędzy płytkami warto wykorzystać krzyżyki dystansowe (kliny i krzyżyki do płytek). Płytkę podczas układania należy delikatnie dociskać, można je dobić np. gumowym młotkiem.

Krok czwarty - w którym miejscu zacząć układać płytki?

Układanie płytek na podłodze, warto zacząć od środka pomieszczenia. W dokładnym planowaniu pomoże Ci sznurek, który należy rozpiąć od ściany do ściany - zarówno pośrodku, jak i równolegle do bocznych ścian. Pierwszą płytkę a następnie cały pierwszy rząd płytek ułóż wzdłuż wyznaczonej przez sznurek linii. Niektórzy, układając płytki na podłodze, przesuwają się od frontowej ściany w kierunku drzwi pomieszczenia. Jeśli kafle mają zagościć na całych ścianach, pamiętaj, aby układać je w kierunku od dołu do góry. Jeżeli jednak nie wykładasz ściany płytkami do samego sufitu, zacznij układanie od góry.

Krok piąty - jak wykonać fugowanie płytek?

Teraz czas na zastosowanie fugi. Fugowanie należy rozpocząć po minimum dobie, kiedy zawiąże się zaprawa klejowa. Po upłynięciu tego czasu, usuń krzyżyki i dokładnie oczyść powierzchnię. Jeśli zdecydowałeś się użyć kleju elastycznego, użyj również fugi elastycznej. Zaprawę należy rozmieszać tak, aby przypominała gęstą papkę. Na większe powierzchnie nanieś fugę przy pomocy pacy gumowej lub filcowej, w narożach możesz pomóc sobie niewielką szpachelką. Płytki fuguj partiami na powierzchni nie większej niż 3-4 m². Ruchy towarzyszące fugowaniu powinny powinny być zdecydowane i energiczne, najlepiej kołowe. Nadmiar spoiny możesz usunąć z płytek ściągaczem do szyb. Gdy zobaczysz, że fuga zaczyna wiązać, zacznij zmywać ją przy pomocy gąbki i letniej wody.

Krok szósty - czym zabezpieczyć spoiny dylatacyjne?

Każda spoina dylatacyjna, narożna czy łącząca, wymaga fugowania specjalną elastyczną masą uszczelniającą, na przykład silikonem. Zanim przystąpisz do nakładania silikonu, krawędzie spoiny oklej z obu stron taśmą malarską. Silikon nałóż specjalnym pistoletem. Po wygładzeniu substancji mokrym palcem (np. umoczonym w płynie do naczyń), powoli ściągnij taśmę malarską. Jak się okazuje położenie płytek nie jest wcale takie trudne! Wystarczy podejść do zadania z dokładnością, precyzją i pewną dozą cierpliwości. Mając do dyspozycji wysokojakościowe materiały oraz specjalistyczne narzędzia, możesz stworzyć wspaniałą mozaikę, której nie powstydziłby się sam Gaudi!

Więcej o:
Copyright © Agora SA