Koszt remontu łazienki - zobacz przykładowy kosztorys

Każdy remont to z jednej strony szansa i nadzieja na wprowadzenie w życie nowych trendów i własnych pomysłów z drugiej natomiast strony może napawać pewnych obaw, że nie uda się zrealizować pięknej aranżacji oraz zastosować wielu pomysłów. Tym poważniej może jawić się sprawa jeżeli chodzi o remont łazienki, gdyż jest to pomieszczenie wypełnione różnymi skomplikowanymi instalacjami. W poniższym tekście postaramy się przedstawić w punktach na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć najczęstszych błędów, a przez to uchronić nas przed przyszłymi usterkami.

Łazienka z wanną. Łazienka z wanną.  Fot. Merkury Market

Sprawdzanie instalacji wodno-kanalizacyjnej

Instalacja wodno-kanalizacyjna (hydraulika) pomimo, że z zewnątrz jest niewidoczna, jest tak na prawdę sercem prawidłowego funkcjonowania pomieszczenia. To jej prawidłowe funkcjonowanie, zapewnia pracę na długie lata, a jednocześnie spokój dla użytkowników. Przy remoncie łazienki warto uwzględnić także jej modernizację w planowanym kosztorysie. Koszt modernizacji łazienki o powierzchni 5m2 będzie stosunkowo niewielki. Przed remontem warto zatrudnić odpowiednich fachowców w celu sprawdzenia jej stanu oraz otrzymać zgodę na korzystanie z niektórych rozwiązań. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na instalację kanalizacyjną oraz hydrauliczną. Należy dokładnie sprawdzić czy woda odpowiednio spływa i czy nie dochodzi do wycieków. Warto także sprawdzić drożność rur, zwłaszcza w przypadku starszych łazienek. Jeżeli stan konstrukcji ukrytych okaże się w spełniać swoją rolę z pewnością uda się znacząco ograniczyć wydatki podczas remontu.

Remont łazienki krok po kroku

Gdy zdecydujemy się na remont, należy liczyć się z odpowiednimi kosztami. Decydujące znaczenie będzie miało to czy będziemy chcieli przeprowadzić gruntowny remont, zakładając także np. jej powiększenie czy wykonanie dodatkowej wnęki. Do kosztu wykończenie łazienki trzeba wziąć także pod uwagę koszt sprzętu sanitarnego, koszt robocizny oraz koszt montażu. Koszt renowacji łazienki w bloku o powierzchni 5 m 2 będzie ze względu na mniejszą ilość wykorzystanych materiałów oczywiście tańszy niż koszt w domu mieszkalnym o powierzchni np. 10 m 2. Przygotowanie kosztorysu pomoże nam zapanować nad wydatkami oraz usprawnić cały remont.

Remont łazienki koszt: wycena poszczególnych prac na m2

Ile mogą kosztować poszczególne prace przy modernizacji tego typu pomieszczenia? Jest to zależne od tego jakie urządzenia wykorzystamy oraz jaka będzie jej powierzchnia w bloku. Koszt poszczególnych prac jest zależny od cen obowiązujących w danym regionie oraz koszt wykorzystanych materiałów oraz urządzeń sanitarnych.

Łączny koszt natomiast będzie oczywiście zależny od półki cenowej oraz materiałów i akcesoriów z których zdecydujemy się użyć przy remoncie. Koszt zakupu materiały dobrej jakości będzie oczywiście wyższy niż tych ze średniej półki. 

Jak przygotować kosztorys remontu łazienki?

Kosztorys remontu pozwoli nam planować nad tym jak dany remont jest przeprowadzany, etap po etapie oraz poznać i panować nad wydatkami. Oczywiście zdarzają się sytuację, że koszt może wahać się w jedną lub drugą stronę niż wstępna kalkulacja. Najważniejsze jest poznanie jaką powierzchnie ma nasza łazienka. Na łączny koszt remontu łazienki 5m2, będziemy mogli obliczyć ile konkretnie potrzeba nam poszczególnych np. płytek. Uwzględnić trzeba będzie oprócz materiałów wykończeniowych, koszt np. armatury czy robocizny Kabina prysznicowa zamiast wanny przyczyni się do zwiększenia ilości wykorzystanych płytek oraz jednocześnie da uczucie większej przestrzeni w łazience. Spory wybór dostępnego asortymentu do wykończenia pomieszczeń łazienkowych można znaleźć tutaj w sklepie internetowym Merkury Market.

Przykładowy kosztorys modernizacji łazienki

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Merkury Market

Ile kosztuje remont łazienki oraz wykończenie wnętrz? Całkowity koszt może wahać się nawet do kilku tysięcy złotych.

Zakładając, że nasza łazienka ma 5 m², wysokość 2,5 metra, zaś drzwi wejściowe są w rozmiarze 80×200 cm, można sporządzić kosztorys, w którym uwzględnimy prace, na jakich wykonaniu nam zależy.

Konieczne będzie obliczenie łącznej powierzchni czterech ścian, dlatego będą nam potrzebne następujące dane:

A = długość większej ściany: 2.5 metra

B = długość mniejszej ściany: 2 metry

C = wysokość pomieszczenia: 2,5 metra

D = pole drzwi: 1,6 m² (drzwi o wymiarach 80×200 cm)

A x C x 2 + B x C + (B x C – D)

a więc:

2.5m x 2,5m x 2 + 2m x 2,5m + (2m x 2,5m – 1,6m) = 20,9 m²

Remont łazienki kosztorys

Prace rozbiórkowe

 • skuwanie starych płytek na ścianach: 25 zł x 20,9 m² = 522.5 zł
 • skuwanie starych płytek z podłogi: 25 zł x 5 m² = 125 zł

Przygotowanie podłoża do układania glazury

 • gruntowanie oczyszczonej powierzchni ścian: 4 zł x 20,9 m² = 83,6 zł

Prace glazurnicze

 • układanie płytek ściennych: 50 zł x 20,9 m² = 1045 zł
 • układanie płytek podłogowych 30×30 cm: 55 zł x 5 m² = 275 zł

Biały montaż

 • montaż wanny: 170 zł
 • montaż WC: 90 zł
 • montaż umywalki: 50 zł

Razem za prace remontowe: 2361,10 zł

Urządzenia sanitarne i materiały

 • Płytki łazienkowe ścienne: 45 zł/m² x 20,9 m² = 940,5 zł
 • Płytki łazienkowe podłogowe: 30×30: 32 zł/m² x 5 m² = 160 zł
 • Materiały (kleje, fugi, silikony): do 300 zł
 • Wanna prostokątna 70×170 cm: 530 zł 
 • WC kompakt: 380 zł
 • Umywalka ścienna: 350 zł

Razem za urządzenia sanitarne i materiały: 2660,50 zł

Koszt remontu łazienki: 5021,60 zł

Każdy z nas chciałby, aby remont został zrobiony jak najszybciej, najniższym kosztem oraz jak najbardziej profesjonalnie. Stąd warto wykorzystać materiały dobrej jakości oraz zasięgnąć opinii, ludzi, którzy taki remont mają już za sobą i mogą podzielić się swoim doświadczeniem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.