Szafa pod skosem - jak zrobić?

redakcja
26.12.2020 12:00
Mogą być różne sposoby na zaaranżowanie przestrzeni skośnych, czy to w domu jednorodzinnym czy niewielkim mieszkaniu na poddaszu. Jedno jest pewne - przestrzeń zawsze trzeba jak najlepiej wykorzystać. Szafy do sypialni czy szafy do przedpokoju pod skosem to idealny pomysł na estetyczną i funkcjonalną przestrzeń.

Poddasze.Poddasze. Fot. Shutterstock

Gdzie sprawdzi się szafa pod skosem?

Wszystko jest zależne oczywiście od tego z jakimi skosami mamy do czynienia w danym pomieszczeniu. Najlepiej jest rozpocząć projektowanie od rozrysowania pomieszczenia z uwzględnionymi skosami oraz z podaniem wysokości w najwyższym i najniższym miejscu. Szafa na wymiar pozwoli zabudować każdy nawet najtrudniejszy skos. Meble na wymiar w przeciwieństwie do gotowych mebli, pozwolą nam nie martwić się o to, że zostanie nam niewykorzystana przestrzeń w pomieszczeniu. Szafa pod skosem sprawdzi się idealnie na poddaszu czy to w sypialni jako garderoba, czy w biblioteczce.

Szafa pod skosem na poddaszu

Poddasze zazwyczaj jest przestrzenią, która jest urządzana na samym końcu. Jest ona jednakże najtrudniejsza do zagospodarowania. Skos i obniżane sufity, to temat ciężki do aranżacji, ale jednocześnie dobrze zaprojektowane szafy do sypialni czy przedpokoju spełnią swoje zadanie. Szafy na wymiar zwłaszcza na poddaszu to idealne rozwiązanie do zagospodarowania jako garderoba, gdyż można wykorzystać naturalne skosy. Można je zrobić pod konkretny projekt, taką jak tylko chcemy tj. o konkretnej szerokości długości i głębokości oraz zawierające półki. Planując poddasze, każda ściana może zostać przygotowana do zabudowy w formie szafy. Mogą one zostać przygotowane także, aby pełnić rolę garderoby czy też biblioteczki. Takie zagospodarowanie poddasza, w towarzystwie wygodnego fotela, sofy i lampy sprawdzi się idealnie jako miejsce do czytania czy po prostu relaksu. Szafa na poddaszu w sypialni czy innym pokoju może być dobrym wykorzystaniem ściany do przechowywania, bielizny, koców, ręczników czy pościeli. Drzwi przesuwne, nie zabiorą nam dodatkowej przestrzeni. W najwyższym punkcie garderoby na poddaszu najlepiej umiejscowić szafy z drążkami na wieszaki lub umieścić te drążki na otwartej przestrzeni. Powinny się one znajdować na różnej wysokości, tak by optymalnie wykorzystać przestrzeń i móc powiesić zarówno długie płaszcze i sukienki, jak i T-shirty czy koszule. Szafy lub drążki na długie ubrania można ustawić wzdłuż ściany bez spadów.

Zabudowa skosów z rozwieralnymi drzwiami

Szafa na poddaszu i drzwi przesuwne, to częste i sprawdzone rozwiązanie, by odpowiednio dobrać meble do garderoby na poddaszu, warto sporządzić listę rzeczy, które będą tam przechowywane. Podstawą jest, aby przeanalizować ich gabaryty oraz ilość. Pomoże to w odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni. Dzięki temu z kolei łatwiej dobrać meble do garderoby o odpowiednich rozmiarach i funkcjonalności. Sporządzenie takiej listy to istotny i praktyczny etap w tym, jak urządzić garderobę pod skosem sensownie. Wykorzystanie skosów pozwoli na przechowywanie w nich rzeczy sezonowych lub związanych z hobby. Dla zachowania porządku dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie drzwi przesuwnych, które pozwolą na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Taką szafę pod wymiar będzie można zaprojektować tak, aby w wraz z drzwiami przesuwnymi zamontować lustro, co nada dodatkowego klimatu oraz co optycznie zwiększy pomieszczenie.

Ile kosztuje zabudowana szafa pod skosem

Szafy pod wymiar mogą różnić się cenowo w zależności czy będziemy ją doposażać w dodatkowe drzwi bądź szybę. Dwudrzwiowa, wnękowa szafa na poddaszu może kosztować w okolicach 1400 – 2100 zł. Produkty posiadające dodatkowe elementy takie jak półki, lustra mogą być droższe o około 200 zł w stosunku do szaf jednolitych. Trzydrzwiowa, wnękowa, zabudowana szafa pod skosem może okazać się nieco droższa. Średnia cena zakupu waha się pomiędzy 2500 a 3500 zł. Górny limit cenowy jest trudny do ustalenia. Wszystko jednakże zależy od tego jaki mamy plan na zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Szafę możemy zaprojektować nawet sami, a projekt pokazać zajmującą się tematyką budowy szaf.

Więcej o: