Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? 6 najczęstszych błędów przy wyborze drzwi

Wybierając drzwi wewnętrzne, kierujemy się różnymi przesłankami. Często największe znaczenie mają dla nas design i cena. Pomijamy przy tym kilka innych czynników, które będą negatywny wpływ na czas i jakość ich użytkowania.

Błąd 1: Źle wybrany rodzaj drzwi

O tym, jak wybrać drzwi wewnętrzne, wciąż jeszcze zbyt często decydują właśnie cena i design. Zbyt mało miejsca poświęcamy zastanawianiu się nad możliwie najlepszym rodzajem drzwi. Do wyboru mamy:

Drzwi wewnętrzne płytowe

Przedpokój. Przedpokój.  Fot. Merkury Market

Wykonuje się je z płyt drewnopochodnych, najczęściej MDF, lub klejonego drewna. Poznamy je po jednolitej i gładkiej powierzchni, gdzie występują w trzech głównych wariantach:

  • ''plaster miodu'' - lekkie drzwi tego typu, wypełnione tekturą, są bardzo lekkie, ale gorzej izolują akustycznie i termicznie
  • wypełnienie z płyty wiórowej perforowanej - cięższe, stabilne i odporne na uszkodzenia natury technicznej; będą dobry wyborem do wnętrza w rodzaju sypialni lub łazienki
  • wypełnienie z pełnej płyty wiórowej - najcięższe, ale o najlepszych parametrach izolacji cieplnej i akustycznej. Wykorzystamy takie skrzydło drzwi wtedy, gdy będzie nam zależało na wykreowaniu cichego azylu tuż za nim.

Drzwi wewnętrzne ramowe

Wybór drzwi wewnętrznych może być też sprowadzony do zakupu drzwi wewnętrznych ramowych. Składają się z wyraźnie zarysowanej konstrukcji z dwóch poziomych i dwóch pionowych belek. Obramowanie bywa tworzone z drewna klejonego lub litego, ale też z płyty MDF. Wypełnienie może mieć różny charakter - np. przeszklenia. Jest to trwały produkt, ale posiada gorsze właściwości dźwiękochłonne.

Błąd 2: Niedopasowanie drzwi wewnętrznych do pomieszczenia

Kupując drzwi, trzeba je odpowiednio dobierać do typu pomieszczenia. O ile w przypadku pokoju użytkowego mamy do wyboru zarówno warianty pełne, jak i przeszklone, to np. do pomieszczenia gospodarczego (składzik, spiżarnia, kotłownia) postawimy na model zabudowany. Drzwi do łazienki z kolei muszą posiadać kratkę wentylacyjną lub jedną z podobnych technologii mających na celu odprowadzanie nadmiaru wilgoci z wnętrza pomieszczenia. Do garderoby, zabudowanej wnęki lub tam, gdzie w szczególny sposób chcemy zaoszczędzić miejsce, możemy wybrać drzwi harmonijkowe lub drzwi przesuwne.

Błąd 3: Brak dopasowania designu drzwi do aranżacji pomieszczenia

Drzwi wewnętrzne. Drzwi wewnętrzne.  Fot. Shutterstock

Jednym z ważnych elementów wystroju pokoju bywają dobrze dobrane drzwi wewnętrzne. Jak wybrać ich design tak, żeby wpisywał się doskonale w wybrany styl? Oczywiście liczy się wiele niuansów, które będą mogły zostać omówione dopiero przy konkretnym modelu. Jeśli jednak do widnego pokoju prowadzi ciemny korytarz, to przyda się znaczne przeszklenie skrzydła drzwiowego. Niezwykle istotny bywa sam kolor drzwi. W jego przypadku warto zauważyć, że za dość uniwersalne uważane są białe drzwi, które można wykorzystywać, biorąc pod uwagę różnorodny wystrój wnętrza.

Błąd 4: Źle dobrane wymiary drzwi

Jakie drzwi wewnętrzne do domu? Z pewnością dobrze dobrane do wymiarów otworu drzwiowego. Ościeża muszą zostać dokładnie wymierzone przed zakupem skrzydła z ościeżnicą. Wymiary tej ostatniej powinny być mniejsze o ok. 1 do 3 cm tak, żeby dało się ją bezproblemowo obsadzić. Najlepiej, gdy skrzydło drzwiowe jest też odpowiednio wysokie, bo samodzielne skracanie drzwi potrafi przysporzyć trudności.

Błąd 5: Błędny kierunek otwierania się

Na rynku dostępne są prawe i lewe drzwi wewnętrzne. Ich pomylenie jest dużym błędem. Jak rozpoznać właściwe? Pamiętajmy:

  • drzwi prawe posiadają zawiasy po prawej stronie
  • drzwi lewe zawsze mają zawiasy po lewej stronie

Błąd 6: Błędy montażu drzwi wewnętrznych

Wybór drzwi to nie wszystko, istotny jest również ich odpowiedni montaż. Na tym etapie błędy mogą być zróżnicowane. Warto więc wymienić jedynie te najczęstsze:

  • brak wypoziomowania ościeżnicy
  • złe wyregulowanie skrzydła na zawiasach
  • zastosowanie liczby kotew mniejszej, niż 6 (drzwi jednoskrzydłowe) lub 8 (drzwi dwuskrzydłowe)
  • wybór wysokoprężnej pianki montażowej (może zniekształcić ościeżnicę)
  • brak zastosowania listew maskujących
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.