Panele winylowe na ścianę - kiedy warto je wybrać?

KaM
24.12.2020 16:00
Montaż paneli winylowych na ścianę jest mniej popularnym rozwiązaniem, ale posiada dwa podstawowe atuty: szybkość i wysoką estetykę. Czy zawsze wybór materiału z tworzywa sztucznego będzie optymalnym rozwiązaniem? W których pomieszczeniach się go wystrzegać? Podpowiadamy.

Nowoczesna sypialnia. Nowoczesna sypialnia.  Fot. Shutterstock

O panelach winylowych (LVT)- podstawowe informacje

Co przesądza o rosnącej popularności płytek winylowych? Produkt ten określany jest jako Luxury Vinyl Tales i tworzony jest z polichlorku winylu o bardzo dużej wytrzymałości, który jest odpowiedni do mocno użytkowanych pomieszczeń. Dodatkowo bardzo łatwo przychodzi też dbanie o niego, które sprowadza się do regularnego przecierania. Okładziny LVT, które można stosować na ścianę i podłogę, występują w trzech wariantach

  • na płycie HDF - przypominają panele podłogowe laminowane; podłoga układana z nich powinna mieć charakter ''pływający''; ich grubość to najczęściej około 10 mm
  • na płycie SPC - podłogi z twardych płytek lub paneli uchodzą za obdarzone szczególną wytrzymałością;
  • panele lite - mają zaledwie 5 mm grubości i mogą występować jako panele ścienne samoprzylepne; tworzone są z kilku warstw winylu

Właściwości paneli winylowych

Położone na podłogę lub na ścianę, panele winylowe cechują się szeregiem cenionych właściwości. Wszystkie produkty LVT są odporne na wilgoć. Dzięki temu bez problemu dokonamy ich montażu nawet w miejscach o zwiększonej wilgotności. Podłogi lub ściana z paneli będą też antystatyczne - nie będą więc sprzyjać gromadzeniu się kurzu, co związane jest z ich specyficznym składem. Pomimo tego, że bywają bardzo dobrą imitacją drewna, to znacznie łatwiej zadbamy o nie, niż o produkty wykończeniowe z naturalnych materiałów. Wystarczy woda z dodatkiem octu jabłkowego, czyli ekologiczny preparat zamiast chemii do czyszczenia podłóg.

Gdzie montować te panele?

Panele winylowe sprawdzą się tam, gdzie występuje wilgoć i trwale oddziałuje woda. Do łazienki poleca się nie tylko podłogi winylowe, ale także obłożenie LVT przestrzeni wokół prysznica. Ważną zasadą, którą powinien uwzględniać właściwy montaż, jest zabezpieczenie w szczególnie narażonych miejscach również spoin pomiędzy poszczególnymi elementami. Takie przygotowanie płytek winylowych w absolutny sposób uniemożliwi przedostanie się wody pod spód. Zaleca się często wykorzystanie tych samych wzorów na podłogi i na ścianę.

Nie tylko w łazience, ale również w kuchni docenimy wodoodporność płytek i paneli z winylu. Biorąc pod uwagę, że stanowią łatwy w montażu substytut drewna i bardzo przypominają naturalny materiał, często tworzy się z nich dekoracyjną ścianę za łóżkiem. Panele na ścianie to również popularny trend wykorzystywany przy aranżacji wnętrz biur, sklepów, restauracji czy wykańczaniu pomieszczeń w hotelach.

Zalety i wady paneli winylowych na ścianę

Zalety paneli winylowych na ścianę można uzupełnić też o dużą liczbę dostępnych wzorów i stosunkowo łatwy montaż - chodzi zwłaszcza o produkty samoprzylepne. Montowane na ścianach są również wyjątkowo trwałe. W sypialni lub łazience zapewnią dobrą izolację akustyczną. Gdzie napotkamy wady takiego rozwiązania? Należy do nich:

  • wysoka cena - znacznie wyższa zwłaszcza w przypadku najtańszy egzemplarzy w stosunku do paneli laminowanych
  • konieczność przygotowania bardzo równych powierzchni pod panele winylowe ścienne i przeznaczone na podłogi
  • łatwopalność, która sprawia, że panele winylowe na ścianie mogą znaleźć się tylko w tych pomieszczeniach, gdzie nie są konieczne do spełnienia wyśrubowane standardy przeciwpożarowe.

Jaka jest cena paneli winylowych?

Chcąc układać winylowe panele na ścianach, trzeba się pogodzić z dość znacznymi kosztami. Najczęściej ich ceny zaczynają się na poziomie, na którym kupimy dobrej jakości modele laminowane. Najtańsze to wydatek rzędu ok. 50 zł za m2 w promocyjnej cenie, jednak za droższe zapłacimy nawet do 190 zł za m2. Warto jest jednak zapłacić wyższą cenę zwłaszcza wtedy, gdy chcemy mieć bardzo dobrą jakość ceny do efektu i czasu włożonego w jego uzyskanie.