Podłoga drewniana na legarach - jak ją zamontować?

Podłoga z desek na legarach to wyjątkowo trwałe i estetyczne wykonanie. Jej długowieczność i sposób, w jaki ozdobi dom, warunkowane są jednak przez odpowiedni sposób wykonania. Dlatego warto zadbać o szczegóły z wyborem właściwej deski na czele. Oto sekwencja działań krok po kroku.

PodłogaPodłoga fot. Merkury Market

Wybór desek

Podłogi z desek są z pewnością mniej popularne, niż wiele lat temu. Jest to spowodowane dużą dostępnością tańszych odpowiedników. Ktoś, kto pragnie mieć w domu stylowe pokrycie, będzie jednak w stanie wybrać nieco trudniejszą drogę.

Deski

Układanie podłogi na legarach musi być poprzedzone właściwą selekcją materiału. Preferuje się wykonanie jej z desek sosnowych lub modrzewiowych, których gęstość powinien charakteryzować parametr 500 kg/m3. Dodatkowo podłogę z desek można zbijać wtedy, gdy ich wilgotność oscyluje pomiędzy 6 a 12%, przy czym preferuje się 7-9%. Deski muszą mieć przynajmniej 2 cm grubości, chociaż czasem spotyka się grube nawet na 3,2 cm. Szerokość to z reguły od 10 do 15 cm. Najczęstszy jest jednak wybór desek 10-12 cm.

Legary

Legary, czyli drewniane łaty, są odpowiedzialne za powodzenie całej konstrukcji. Wybiera się na nie drewno sosnowe, najlepiej pozbawione sęków, które przed użyciem trzeba zaimpregnować. Perspektywa przybijania desek na legarach wymusza ich dużą grubość - nie mniejszą, niż 5 cm na 5 cm, przy czym optymalne wymiary to 5 na 7 cm. 

Montaż podłogi na legarach krok po kroku

Układanie desek nie jest bardzo skomplikowane, ale trzeba się trzymać pewnej sekwencji działań, która zapewni dobry efekt na końcu. Oto najważniejsze etapy działań, dzięki którym nasz dom zyska efektowną podłogę przytwierdzoną do legarów:

Rozstaw legarów

Przytwierdzanie legarów odbywa się równolegle do okna, co jest spowodowane sposobem układania deski. Powinna być zawsze prostopadła względem kierunku padania światła tak, żeby mniej widoczne były niedoskonałości. Pierwszy powinien być odsunięty od niej o 10 do 15 cm, kolejne w odległości nieprzekraczającej 60 cm. Ważne, żeby nie oszczędzać na tym elemencie: legary układane w większych odstępach pozwolą na wydanie mniejszej ilości pieniędzy na drewno, ale taką podłogę z desek będzie cechowała niższa trwałość.

Montaż legarów

Najczęściej legary przytwierdza się do podłoża za pomocą plastikowych kołów i długich wkrętów. Istotne, że taka podłoga nie wymaga wyrównywania podłoża. Za pomocą klinów równamy jedynie same legary. Po ustabilizowaniu szczeliny wypełnia się pianką montażową. Pomiędzy legarami wykłada się izolację akustyczną z wełny mineralnej, co znacząco wytłumi odgłosy kroków. Jej wysokość powinna być o ok. 2 cm mniejsza, niż w przypadku legarów.

Układanie desek

Drewniana podłoga w kuchni.Drewniana podłoga w kuchni. Fot. Shutterstock

Dom z podłogą na legarach będzie bardzo efektowny, gdy wykona się ją z dużą starannością. Bardzo ważny jest odpowiedni początek: deski podłogowe zawsze układamy, zachowując szczelinę dylatacyjną o grubości 1-2 cm. Jest to niezbędne z uwagi na wentylację i możliwość odkształceń np. pod wpływem temperatury.

Przybijamy deski dokładnie do siebie dociśnięte. Można sobie pomagać klinami lub taśmą ściągającą. Używamy do tego celu ukośnie wbijanych gwoździ. Ich łebki powinny być skryte we wpuście. Pomagamy sobie przy tym dłutem lub dobijakiem. Montaż desek podłogowych na legarach bywa jednak nieco bardziej lub mniej skomplikowany i różni się niuansami w zależności od miejsca, gdzie chcemy je zamocować.

Wykończenie

Deski podłogowe przybite do legarów posłużą znacznie dłużej i będą lepiej funkcjonowały, jeśli podda się je starannemu wykończeniu. Używa się do tego gotowej masy szpachlowej lub stworzonej z pyłu drzewnego w domowych warunkach. Trzeba nią wypełnić wszystkie szczeliny, co wykonuje się przed cyklinowaniem. Sprawność w posługiwaniu się cykliniarką jest o tyle ważna, że drewno wykorzystane do podłóg jest bardziej miękkie, niż zwykłe klepki podłogowe. Wykończenie w ostatniej fazie nadawane jest przez użycie odpowiedniego rodzaju środka zabezpieczającego. Najczęściej wykorzystywane jest lakierowanie lub olejowanie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.