Rodzaje kabin prysznicowych - jaką kabinę wybrać?

Wybór kabiny prysznicowej to istotny element aranżacji łazienki, który wpływa na jej wygląd, ale przede wszystkim rzutuje na funkcjonalność. Trzeba się nad nim zastanowić, bo późniejsze przeróbki mogą być kosztowne i niewygodne.

Łazienka w szarości, bieli i czerni.Łazienka w szarości, bieli i czerni. Fot. Merkury Market

Rodzaje kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe dzielimy z uwagi na przynajmniej kilka charakterystyk. Najbardziej podstawowa dotyczy miejsca ich montażu. Wyróżniamy więc:

Kabiny narożne i przyścienne

Rodzaje kabin prysznicowych, których montaż opiera się na jednej lub dwóch ścianach. W przypadku modeli narożnych można oszczędzić dużą ilość miejsca, umieszczając je w rogu łazienki. Ważne są wymiary i drzwi prysznicowe. Kabiny przyścienne wymagają też ścianek bocznych. Najbardziej popularne i dominujące modele to:

Kabiny wolnostojące

Decydując się na tego rodzaju kabiny prysznicowe, musimy dysponować dostatecznie dużym metrażem. Nie nadają się do urządzania łazienki o małej przestrzeni, chociaż często kuszą oryginalnym designem. Trzeba ich wykorzystanie odpowiednio wcześnie przewidywać - związane jest to z koniecznością doprowadzenia instalacje na wyznaczone miejsce.

Kabiny wannowe i wnękowe

Kabina prysznicowaKabina prysznicowa Fot. Mercury Market

Pierwszy rodzaj kabiny może być przystosowany do każdej łazienki, w której jest wanna, co umożliwia osiągnięcie efektu ''2 w 1''. Zabudować można całą jej powierzchnię lub wykorzystać parawan. Umieszczenie prysznica we wnęce kabiny prysznicowej z brodzikiem wymaga z kolei zadbania o odpowiedni rodzaj drzwi.

Kabiny typu walk in

Popularna w ostatnim czasie przestronna forma kabiny prysznicowej pozbawiona brodzika i składająca się z nieruchomych ścianek ze szkła hartowanego. Kabina walk in doceniana jest z powodu nieprzeciętnej estetyki i dużej wygody użytkowania. Nie ma potrzeby dobierania do niej drzwi prysznicowych. Polecana szczególnie dla osób starszych.

Wymiary kabiny prysznicowej i drzwi prysznicowe

Jaką kabinę prysznicową wybrać? Jednym z podstawowych kryteriów jest dobór pasujących do naszego pomieszczenia wymiarów ścianek bocznych. Najbardziej popularnym wyborem jest model o ściankach bocznych mających po 90 cm. W ofercie dostępnej na rynku bez problemu znajdziemy też modele 80 na 80 cm i 70 na 70 cm. W zakresie drzwi do kabiny wyróżniamy:

  • drzwi prysznicowe przesuwne
  • drzwi do kabiny wahadłowe
  • drzwi skrzydłowe

Kształt kabiny

Ważny jest również kształt kabiny. W przypadku szczególnie małych łazienek nawet kilka dodatkowych centymetrów ma duże znaczenie. Wyróżnia się:

  • kabiny półokrągłe
  • kabiny kwadratowe

Dobrze dobrana kabina do niewielkiej przestrzeni najczęściej będzie mieć nie drzwi uchylne, ale drzwi przesuwne. Pozwoli to na dodatkową oszczędność miejsca.

Jaki materiał kabiny?

Dużo zależy od tego, na jaki materiał się zdecydujemy. Trwałość, estetyka w dłuższym okresie, nawet użyteczność będą zależne od surowca, z którego powstały ścianki i drzwi, ale także poszczególne elementy tworzące np. mechanizm przesuwny drzwi. Różne rodzaje pryszniców sprawiają, że wykorzystane bywa:

  • tworzywo sztuczne: najczęściej jest to lekki i tani akryl lub polistyren; wadą takich rozwiązań jest ich nietrwałość na odkształcenia, pęknięcia lub zarysowania. Stosunkowo szybko tracą też walory estetyczne. Bywa też, że kabiny prysznicowe z tworzywa wyposażane są w słabsze rolki, które już po niedługim czasie eksploatacji nadają się jedynie do wymiany.
  • szkło hartowane: obecnie standardem jest, że już średniej jakości kabina prysznicowa wyposażona jest w bardziej lub mniej estetyczne ścianki i drzwi ze szkła hartowanego. Jest to bezpieczne rozwiązanie, bo po stłuczeniu rozbija się na kawałki bez ostrych krawędzi, które nie ranią.

Styl kabiny prysznicowej

Jaka kabina prysznicowa powinna pojawić się w naszej łazience? Zwłaszcza w bardziej przestronnych wnętrzach wciąż popularne są różne aranżacje typu walk in. Połączenie prostoty z wygodą i większym wyborem rodzajów ścianek sprawia, że wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. W małych łazienkach można wprowadzić stylowy charakter kabiny prysznicowej np. przez zakup modelu wyposażonego w modny czarnych stelaż.

Więcej o:
Copyright © Agora SA