Ozdoby bożonarodzeniowe: zrób to sam! Dzięki nim stworzysz niepowtarzalny klimat w domu

Święta coraz bliżej. Ozdoby bożonarodzeniowe możesz oczywiście kupić w sklepach, ale jeżeli chcesz, aby twoje świąteczne dekoracje były naprawdę wyjątkowe, lepiej zrób je sam! Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na oryginalne ozdoby bożonarodzeniowe zrób to sam, które nie pochłoną całego twojego budżetu.

Ozdoby bożonarodzeniowe zrób to sam

Ozdoby bożonarodzeniowe zrób to samOzdoby bożonarodzeniowe zrób to sam Fot. Pexels

Początkowo ozdoby świąteczne były wykonywane z naturalnych materiałów, w oparciu o przypisywaną im symbolikę. Dzisiaj natomiast większość ozdób, którymi dekorujemy mieszkania, jest wykonywana ze szkła lub tworzyw sztucznych. Oczywiście trwałość, różnorodność wzornictwa i powszechny dostęp to ich zaleta. Jednak gotowe, kupowane w sklepie tracą wiele ze świątecznego klimatu, poza tym nie dają tego uczucia satysfakcji, co wykonane własnoręcznie. Dostępność wielu materiałów daje pewność, że ozdoby bożonarodzeniowe zrób to sam będą niepowtarzalne. Jedyne co nas ogranicza, to wyobraźnia. Nawet najprostsze ozdoby bożonarodzeniowe wcale nie muszą być nudne. Duże szyszki sosnowe umieszczone na mchu w złotych lub srebrnych doniczkach, udekorowane gładką, kolorową wstążką już same w sobie stanowią niezwykle dekoracyjny element wystroju wnętrza.

Ozdoby bożonarodzeniowe zrób to sam: świecące butelki, wianek

Z czego wykonać ozdoby bożonarodzeniowe zrób to sam? Z pustych butelek po winie można zrobić efektowne lampiony. Potrzebne są do tego tylko lampki choinkowe, które ciasno upychamy do wnętrza butelki. Jeżeli nie chcemy, aby kabel w widoczny sposób wychodził przez szyjkę butelki, należy tuż przy denku wywiercić otwór. Lampiony ładnie się prezentują w większej grupie, np. na parapecie lub na komodzie. Jedną z najpopularniejszych dekoracji świątecznych jest wianek bożonarodzeniowy. Wiesza się go na drzwiach, bądź traktuje jako ozdobę ścienną. Sposobów na jego wykonanie jest wiele. Wianek bożonarodzeniowy można wykonać z gałązek przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zebrane w ogrodzie gałązki przed uformowaniem należy pomalować na biało farbą w aerozolu. Następnie formujemy wieniec, całość owijając cienkim drutem. Do gałązek, w równych odstępach, przyklejamy małe czerwone bombki. Na koniec możemy w środku okręgu przyczepić czerwoną gwiazdkę wykonaną z drewna lub kartonu.

Ozdoby bożonarodzeniowe zrób to sam: kulki, choinka z piór

Jakie są inne pomysły na ozdoby bożonarodzeniowe zrób to sam? Ogranicza nas jedynie wyobraźnia, więc czemu nie pokusić się o wykonanie samodzielnie małej choinki z piór (sprzedawane w paczkach), gałązek wikliny (wierzby lub brzozy) czy ususzonych jesiennych liści? Jako podstawę wykorzystujemy stożek ze skręconego drutu (dla gałązek) lub z kartonu czy styropianu (dla lekkich piórek lub liści). Taka choinka nie wymaga już dodatkowych ozdób, gdyż sama w sobie jest niezwykle oryginalna. Możemy ewentualnie dodać nieco koloru gałązkom wikliny, wykorzystując barwny brokat lub delikatny łańcuszek. Z giętkich gałązek można też wykonać postać renifera lub zwykłą kulę. Okręcając je światełkami lub dodając delikatne, roślinne ozdoby, nieco brokatu czy wstążkę, uzyskamy bardzo ciekawe elementy wystroju domu i tarasu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA