Jakie meble do ogrodu wybrać? Podpowiadamy

Lekkie, wygodne i trwałe - takie powinny być meble ogrodowe. Na świeżym powietrzu mają tworzyć przytulny zakątek do wypoczynku. Bardzo ważny jest materiał, z którego je wykonano. Od niego zależą poszczególne parametry, ale też wygląd produktów.

Taras.Taras. Fot. Shutterstock

Co powinno wchodzić w skład zestawu mebli do ogrodu?

Meble ogrodowe to absolutne must have każdego ogrodu i nie ma co do tego wątpliwości. W zależności od ilości miejsca, zasobności portfela i gustu można się zdecydować na różne konfiguracje takich produktów.

Najważniejsze propozycje

Zwykle wyodrębnia się trzy opcje:

  • stół z krzesłami - przyda się nawet wówczas, gdy do dyspozycji mamy bardzo mały taras pozbawiony zadaszenia; meble wykonane z różnych materiałów mogą służyć jako miejsce do wypicia porannej kawy, ale też przy grillu ze znajomymi
  • komplet wypoczynkowy - bardziej wygodna opcja, gdzie krzesła zastępowane są narożnikiem lub kanapą, zaś stół zamieniony na stolik lub ławę; jeśli meble wykonane są z użyciem tapicerki lub ozdobione miękkimi zagłówkami, nadają się raczej w zadaszone miejsca
  • dodatkowe elementy: leżak, hamak, huśtawka, parasol lub żagiel ogrodowy - komfort, ale również personalizacja mebli ogrodowych zależą właśnie od nich

Jaki materiał wykonania mebli ogrodowych jest najlepszy?

Jakie meble do ogrodu wybrać i czym się kierować? Ogród musi dzięki nim zyskać estetyczny charakter, ale to nie wszystko. Chodzi przecież o wydatek dość dużej ilości pieniędzy i dobrze, żeby wybrany przez nas zestaw posłużył przez kilka sezonów, nie tracą ani na użyteczności, ani na estetyce. Najchętniej wybierane do ogrodu meble to:

Meble drewniane

Drewno to naturalny surowiec, który ceniony jest z uwagi na swój elegancki charakter i piękny wygląd. Drewniane meble ogrodowe nie należą jednak niestety do odpornych zwłaszcza na działanie wilgoci. Ich walory fizyczne są jednak różne w zależności od gatunku: najbardziej ceni się produkty z drewna egzotycznego, które również w naszym klimacie posiada największą trwałość podczas ekspozycji na działanie deszczu i słońca. Wśród rodzimych gatunków najpopularniejsze to sosna i świerk. Czasem przeznaczone do ogrodu meble bywają zrobione z droższego i cięższego dębu, grabu lub buka. W ich przypadku konieczne jest zabezpieczenie powłoką ochronną do drewna. Może to być:

  • lakier - po kilku sezonach pokrycie z niego wykonane będzie już zawierało ubytki; należy więc oczyścić drewno ze starej powłoki i nałożyć nową
  • impregnat - najskuteczniejsza metoda, która kompleksowo zabezpiecza drewno, powinna być jednak co roku powtarzana
  • olej - używany często olej lub pokost lniany jest substancją naturalną i ekologiczną

Meble technorattanowe i wiklinowe

Ścieżka w ogrodzieŚcieżka w ogrodzie Fot. Shutterstock

Zamiast drewna wybiera się meble do postawienia w ogrodzie wykonane z technorattanu lub wikliny. Ich zaletą jest to, że są lekkie i posiadają stylowy wygląd, który przy odrobinie wyobraźni można zestawić z dość dowolnym stylem aranżacji. Oba rodzaje posiadają pewne zalety, ale:

  • meble z technorattanu: ich produkcja odbywa się dzięki wykorzystaniu sztucznego tworzywa, które można jednak w pełni poddać recyklingowi. Otrzymuje się produkty lekkie, znacznie tańsze niż meble rattanowe i bardzo odporne na wilgoć, światło i zaplamienie. Może też być, inaczej niż meble z rattanu, barwiony na różne kolory.
  • meble z wikliny i bambusa: idealny wybór na taras urządzony w stylu rustykalnym lub boho; w ogrodzie docenimy naturalny materiał, z którego zostały stworzone. Niestety, ceny tych mebli są wyższe.

Meble metalowe

Do ogrodu nadają się również meble metalowe - choćby jako meble ogrodowe z aluminium (przynajmniej stelaże), które będą dobrym wyborem jeśli chodzi o nowocześnie urządzony taras. Zakup mebli żeliwnych lub z innego metalu to propozycja wymagająca zabezpieczenia przed powstawaniem rdzy, ale odpowiednia do różnych stylizacji. Wśród nich zdarzają się meble ogrodowe o fantazyjnych kształtach, które cieszą oko nietypowymi kształtami.

Meble z tworzywa sztucznego

Z pewnością zaoszczędzimy wtedy, gdy na taras wybierzemy meble ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego. Wiele osób, które dopiero urządzają przestrzeń wokół domu, traktuje je jako stosunkowo tanią opcję przejściową przed zakupem droższego zestawu mebli. Wykazują też całkowitą odporność na wilgoć. Wady? Wiele zależy od jakości użytego plastiku. Meble ogrodowe wykonane z surowca słabej jakości mogą być nietrwałe i tracić na estetyce z powodu oddziaływania promieni słonecznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.