Zabawki edukacyjne - pomysł na naukę przez zabawę. Mamy propozycje dla dzieci w różnym wieku!

Zabawki edukacyjne to świetny pomysł na naukę przez zabawę. Co najważniejsze, przeznaczone są nawet dla rocznych dzieci! Mało tego - zabawki mogą edukować nawet wcześniej, w okresie niemowlęcym - rozwijać narządy wzroku i ruchu, poprawiać koordynację, uczyć koncentracji i spostrzegawczości. Jakie zabawki wybrać, aby spełniały swoją funkcję? Podpowiadamy!

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka

Zabawki edukacyjneZabawki edukacyjne Fot. Pexels

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka powinny uczyć koncentracji i stymulować rozwój ruchowy, dlatego warto postawić na stoliki i maty. Zarówno jedne, jak i drugie łączą w sobie rozmaite funkcje. Maty edukacyjne są przeznaczone już dla niemowląt. Dziecko może korzystać z maty w pozycji leżącej – jej odpowiednia grubość i twardość korzystnie wpływa na kręgosłup maluszka. Kiedy dziecko zaczyna widzieć, może obserwować gadżety zawieszone na pałąkach nad matą. Może się na niej przemieszczać, się celem sięgania po kolejne elementy. Zabawki przytwierdzone do maty mają różne kolory i kształty, są wykonane z rozmaitych materiałów, niektóre po naciśnięciu szeleszczą lub piszczą. Dzięki temu rozwijają one funkcje poznawcze. Dla rocznych dzieci i starszych jeszcze lepiej sprawdzą się stoliki edukacyjne. Podobnie jak maty, charakteryzuje je rozmaitość elementów, są jednak bardziej przystosowane do potrzeb maluchów, które utrzymują się już w pozycji pionowej. Dzięki stolikowi dziecko może też uczyć się stania – chwytając się go, łatwiej utrzyma równowagę. Kiedy już będzie stało samo i będzie mogło użyć do zabawy obu rączek, pozna i wykorzysta inne funkcje stolika.

Zabawki edukacyjne dla 2 latka

Od pewnego czasu trwa moda na proste, znane od lat zabawki. Zabawki edukacyjne dla 2 latka wykonane z drewna nie szkodzą środowisku i są w stanie pobudzić wyobraźnię dziecka. Używając drewnianych zabawek, dziecko może wymyślać ich ustawienia w dowolnych konfiguracjach. Zabawki z drewna są również o wiele trwalsze niż plastikowe, które często pękają i łamią się. Wśród drewnianych zabawek dla 2 latka na uwagę zasługują m.in. proste klocki o różnych kształtach, które dziecko może układać na ziemi lub budować z nich wieżę, ćwicząc swoją koordynację i płynność ruchów. Układanki, czyli drewniane tabliczki z miejscami na wstawienie do nich wyciętych z drewna zwierzątek czy owoców rozwijają spostrzegawczość, a drewniane zwierząta na kółeczkach maluch może ciągnąć za sobą po domu czy na spacerze. To idealna zabawka do ćwiczenia u dziecka odruchów opiekuńczych, -maluch może udawać, że na smyczy idzie za nim piesek czy kotek.

Zabawki edukacyjne dla 5 latka

Zabawki edukacyjne dla 5 latka powinny przede wszystkim rozwijać go ruchowo i intelektualnie. Dziecko przez pierwszych 5 lat życia zdobywa już pewną wiedzę i zdolności, które później należy pielęgnować i poszerzać, głównie przez zabawę. Rynek oferuje mnóstwo ciekawych gier, klocków, układanek, które pomagają dzieciom zrozumieć otaczający je świat i poruszać się w tym świecie. Wybierając dla 5-letniego dziecka grę czy inną zabawkę, pamiętajmy, by jej działanie było oparte na prostych zasadach. Kiedy będą one zbyt skomplikowane, dziecko znudzi się zgłębianiem reguł, zanim zabawa na dobre się rozpocznie. Na pewno świetnie sprawdzą się klocki, z których ułożyć można konkretne formy określone w instrukcji lub puzzle i inne układanki obrazkowe, gdzie celem jest zbudowanie całości z rozsypanych elementów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.