Jaka szafa do sypialni? Kilka praktycznych porad

Kamil Michaluk
29.12.2020 12:00

Szafa to, obok łóżka do sypialni, komody lub stolika nocnego, jedno z najważniejszych mebli, które powinniśmy wybrać, aby nasza sypialnia była dobrze urządzona. Komody, stoliki nocne, toaletki czy skrzynie są uzupełnieniem wnętrza, ale zapewne nie wyobrazimy sobie, aby nasz dom nie miał ani jednej szafy wśród zestawu swoich mebli. Dzięki szafie wnętrza naszego domu staje się w prosty sposób uporządkowane i wyjątkowo estetyczne. Jaką jednak szafę wybrać do sypialni, aby nie zagraciła ona naszego wnętrza i by stała się miłym i użytecznym akcentem? Poniżej podano kilka podpowiedzi, aby użyć tego mebla w najbardziej efektywny sposób i aby nasz wybór służył nam na lata, nie zajmował niepotrzebnie zbyt dużo miejsca i aby pomieścił wszystkie nasze ubrania.

Szafa do sypialni - rola

Szafa do sypialni spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, że pozwala nam uporządkować nasze ubrania oraz rzeczy prywatne. Dzięki półkom i wieszakom nasze rzeczy są poukładane lub porozwieszane, co zmniejsza możliwość ich uszkodzenia lub zagniecenia, ukryte są ponadto przed wścibskim wzrokiem naszych gości lub sąsiadów. Odpowiednio duża szafa może zapewnić także skrytkę nie tylko dla ubrań, ale także i dla zapasowej pościeli lub koców. Dodatkowo możemy umieścić w niej nasze kosmetyki (zwłaszcza, jeżeli szafa ma także służyć za toaletkę), nasze kosztowności, biżuterię lub inne, drobne przedmioty. Szafy w małej sypialni z powodzeniem mogą służyć również za naszą toaletkę - zwłaszcza, jeśli na naszych drzwiach do szafy (tych przesuwnych, ale też i tych otwieranych) zamontujemy lustro. Dzięki temu tuż przed wyjściem będziemy mogli przeglądnąć się jeszcze w lustrze, poprawić nasz makijaż czy krzywo wiszący lub nierówno zawiązany krawat.

Szafa w sypialniSzafa w sypialni Fot. Shutterstock

Czym kierować się przy wyborze szafy?

Styl

Szafa jest idealnym meblem, praktycznym i niezwykle funkcyjnym, które również w estetyczny sposób uzupełnia wnętrze naszej sypialni. Możemy, dokonując wyboru, zwrócić uwagę na pozostałe meble. Warto do pomieszczenia wybrać taką szafę, aby pozostałe meble ładnie z nią współgrały, tworząc estetyczny efekt. Styl i kolor powinny ze sobą współgrać i do siebie pasować. Jeśli zatem zdecydowaliśmy się na białe łóżko i komodę, taką samą szafę postawmy w sypialni. Jeśli natomiast pozostałe meble są ciemne, szafa również powinna być w ciemnym odcieniu. Dopasowanie szafy do pozostałych elementów jest ważne, warto bowiem, by całość stanowiła pełną kompozycję w jednej stylistyce oraz kolorystyce, gdyż wprowadzenie wyjątkowo wyróżniającego się elementu mogłoby zaburzyć cały obraz.

Cena

Ceny szafy zależne są od tego, jaki wymiar jest mebla, który chcemy kupić. Duże szafy będą kosztowały więcej niż te małe, będą jednak mogły również pomieścić znacznie więcej. Dodatkowo na cenę może wpływać także rodzaj szafy - czy będzie to szafa, gdzie drzwi szafy będą otwierane, czy jednak będzie to mebel z drzwiami przesuwnymi. Zamontowane na drzwiach lustro zapewne również podniesie wartość mebla. Kupując szafę, należy jednak zapewnić sobie taki mebel, który, pomimo swojej ceny, będzie idealnym meblem w naszym wnętrzu i będziemy z niego zadowoleni.

Wymiary pomieszczenia

Nie każdy dom jest taki sam i nie każde pomieszczenie ma takie same rozmiary. Dobór szafy do sypialni zależy również od wymiarów pomieszczenia. Warto także pamiętać, że do małej sypialni poleca się raczej jasne meble. Jaką szafę zatem powinniśmy postawić w niedużej sypialni? Taka sypialnia będzie doskonale się prezentować, gdy znajdzie się w niej szafa o jasnych kolorach lub biała szafa. Dzięki temu wnętrze wyda nam się przestronniejsze, jaśniejsze i większe. Do małej sypialni warto także dać szafę, której drzwi będą miały zamontowane lustro - to również rozświetli wnętrze i optycznie je powiększy. Takie zabiegi pozwolą nam pozbyć się również wrażenia ciasnoty w pomieszczeniu i otworzą nieco przestrzeń.

Nasze wymagania

Kupując ten mebel przede wszystkim popatrzmy na nasze wymagania względem niego. Szafa w sypialni powinna być przede wszystkim użyteczna dla nas. Jeśli potrzebujemy dużo miejsca do chowania naszych rzeczy, zdecydujmy się na dużą szafę do sypialni. Jeśli jednak nasze pomieszczenie jest małe, a my nie posiadamy aż tak dużo ubrań, mały mebel sprawdzi się o wiele lepiej. Lustro, półki i wieszaki to dodatkowe opcje, w które, w ramach naszych potrzeb i preferencji, powinniśmy się również zaopatrzyć. Jednak pierwsze, co powinno decydować o wyborze szafy dla nas, to nasz gust i to, czy szafa po prostu spodoba nam się w naszym wnętrzu i będzie cieszyła tam nasze oko. Dobrze dobrana szafa pozostanie z nami na długo i nie będziemy mieli wrażenia, że musi tam zostać, bo pasuje do wnętrza lub nie stać nas na wymianę na nową.